Rady a tipyRecepty

Zkuste si vyrobit domácí šunku: Návod krok za krokem

Je nutné počítat s tím, že čím je šunka dražší, tím je kvalitnější. Ale je to opravdu tak?
Pokud chceme mít šunku, která je kvalitní, chutná a dokonce i levná, můžeme si ji vyrobit doma sami.

Výroba šunky

Na výrobě domácí šunky není nic složitého. Výhodou je, že víme, co obsahuje. Je přesně taková, jakou si ji sami připravíme.  Můžeme ji uvařit v obalu na tlačenku nebo v šunkovaru. Šunkovar je dnes v obchodě běžně k sehnání. Pokud budete šunku připravovat pravidelně, investice do něj se vám brzy vrátí. Jedinou spornou ingrediencí, která se do šunky přidává, je rychlosůl – Praganda.  Zda ji do své šunky dáte či ne, je na vás. Lze ji nahradit solí obyčejnou, kuchyňskou. Druhou možností je oba druhy soli v různém poměru smíchat. Pokud rychlosůl nepřidáte, bude mít šunka kratší trvanlivost (konzumace by měla být do tří dnů).

Co je PRAGANDA – řeznická solící a nakládací směs, používající se k výrobě masných výrobků. Nachází se v ní kamenná sůl, přírodní sladidla nebo cukry a dusitan sodný ( E250 – látka, díky které je rychlosůl „nezdravá“).

Suroviny na výrobu domácí vepřové šunky:

  • 1 kg vepřové kýty
  • 20 – 25 g kuchyňské soli (nebo 20 g soli a 5 g Pragandy)
  • 1 lžička moučkového cukru nebo lžíce medu (díky medu má šunka lepší chuť i vůni)
  • 100 ml vody

Postup:

  1. Kýtu odblaníme a odstraníme z ní tučné části, nakrájíme na drobné kostky. Část masa můžeme namlít. Tím nám vznikne pojivo. Vše dáme do misky.
  2. Přidáme sůl a cukr.
  3. A nyní přichází jedna z nejdůležitějších fází – maso rukama hněteme a promícháváme, zhruba 30 minut. Během hnětení postupně přiléváme vodu. Z masa se uvolňuje bílkovina, proto směs začne být lepkavá. Je nutné vytrvat a maso stále hníst a promačkávat. Pokud bychom toto nedodrželi, vytvořilo by se málo pojiva a šunka by se rozpadala.
  4. Šunkovar vyložíme potravinovou folií a plníme směsí. Je nutné pečlivě pěchovat, abychom vytlačili vzduch. Překryjeme zbývajícím igelitem a silně stlačíme víkem.
  5. Necháme 24 hodin uležet v chladu.
  6. V hrnci zahřejeme vodu zhruba na 70 °C. Poté vložíme šunkovar se směsí. Při této teplotě udržujeme zhruba 90 minut. Teplotu opravdu pečlivě hlídáme, pokud bychom překročili 80°C, šunka by chutnala jako kus vařeného masa.
  7. Poté šunkovar vložíme do ledové vody a necháme zcela vychladit. Teprve když je šunka vychlazená, vyklopíme ji z formy a můžeme začít krájet.

Pokud se vám napoprvé šunka nepovede, neházejte flintu do žita a určitě zkoušejte dál. S každým dalším pokusem bude lepší a lepší.
Můžete si ji připravit z různých druhů masa – kuřecí, králičí nebo mix. A nejen to, vylepšit si ji můžete také různými druhy koření (nakládaný pepř, olivy, červená paprika nebo bylinky – medvědí česnek, petržel, pažitka). Díky tomu získá šunka krásnou mozaiku.

Štítky

Podobné články

omentářů

  1. No až robím šunku z 1 kg mäsa tak 20 dg nahradím hovädzinou tú rozomeliem na kašičku a pridám k 80 dg bravčoviny a teraz riadne premiešam hovädzina je najlepšie pojivo.

  2. Mám šunkovar a občas vyrábím. Jedí ji i moje dvaapůlletá vnoučata a dávám do ní Pragandu (když se nedá, je šunka šedivá a vůbec nepůsobí jedle). V té Pragandě jsou zhruba 2% dusitanu sodného a když dávám 25 g Pragandy, tak na kilogram masa je to úplně zanedbatelné množství. Tak se toho zase tolik nebojte.

  3. Já to maso ještě opepřím a přidám trochu česneku. Pak nechám tři dny v chladu uležet a teprve dávám do sunkovaru. Výborná chuť i bez Pragandy. Ale je pravda že je pak šedá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button