Dům a zahradaRady a tipy

Zero waste pro každého. Není to nic složitého, stačí začít

Všichni víme, že ekologie už dávno není jen něco pro členy Greenpeace, ale měli bychom ji všichni brát vážně a její principy také aplikovat do svého každodenního života. Určitě vás hned napadne řada způsobů, jak snížit dopad vašich aktivit na přírodu, a jednou z těchto cest je také snaha žít více zero waste. Co to konkrétně znamená a jak se na tuto cestu vydat?

Řiďte se několika základními pravidly

Přechod k zero waste není možné udělat ze dne na den – ale dává smysl se na něj postupně připravit. Vydejte se na ní krok za krokem. Postačí, když se podržíte těchto kroků a alespoň v základních liniích se je naučíte zahrnout do své každodenní rutiny.

  • odmítněte to, co nepotřebujete
  • omezte to, co kupujete
  • využijte vše, co máte
  • recyklujte
  • kompostujte

Méně věcí

Statistiky ukazují, že na každého Čecha připadne ročně kolem 340 kg netříděného odpadu. To je skutečně hodně – navíc na planetě nežijeme jenom my, ale také spousta dalších lidí po celém světě. Pokud vám záleží, aby se na tomto světe dobře žilo nejen vám, ale také dalším generacím, je vhodné snažit se najít cesty, jak se dostat ven ze začarovaného kruhu neustálého spotřebovávání, které nemá konce. Zero waste přístup je ideální, protože na něm není nic složitého a zvládne ho doslova každý. Jen je třeba oprostit se od kultury konzumu a naučit se věci využívat s rozumem.

Jak si stojí vaše domácnost?

Snažte se mít jen věci, které opravdu potřebujete. Nekupujte zbytečnosti, ale raději vsaďte na minimalistické vybavení. V budoucnu budete míň méně starostí se stěhováním a také toho budete méně vyhazovat. Všechny ženy by například měly pochopit, že skutečně není potřeba mít skříň přecpanou oblečením, které stejně neunosí. Spíše se naučte kupovat kvalitní kousky, které dlouho vydrží.

Podobný přístup je vhodné aplikovat také u jídla. Vařte jednoduchá jídla a nenaplňujte ledničku polotovary, ani nehromaďte jídlo jen proto, že je ve slevě. Budete žít zdravěji a vyhnete se vyhazování zkaženého jídla.

Zapomeňte na papírové utěrky

Jestliže chcete svůj zero waste přístup skutečně vyladit, omezte kupované čisticí a kosmetické prostředky a zaměřte se na ty ekologické, doma vyráběné. Například většina zubních kartáčků je prakticky nerecyklovatelná. Dnes je ale možné snadno koupit kartáčky z bambusového dřeva, které lze zkompostovat. Na internetu je dostupná řadu návodů a receptů na domácí čisticí a kosmetické prostředky, které mají stejnou, ne-li lepší účinnost, ale nezatěžují planetu, ani vaši peněženku.

Plastovým kelímkům už odzvonilo

Omezte nákup jakýchkoliv balených pokrmů. Jde to snadno – alespoň ve větších městech určitě. Dnes už jsou snadno dostupné tzv. bezobalové obchody nebo můžete nakupovat na farmářských trzích. Podpoříte tak lokální producenty a nebudete propagovat dovoz zboží přes půl planety.

Vyhněte se také všemu v plastech a v jednorázových kelímcích. Malá lahvička s vodou, která se dá využít opakovaně, by měla být nezbytnou výbavou vaší kabelky a doma uvařená káva či čaj v termohrnku budou stejně chutnat nejlépe.

Zaměřte se na jednorázové produkty

Mezi předměty denní hygieny, které nelze recyklovat, patří i jednorázové holicí strojky. Daleko lepší je v tomto případě pořídit klasickou sadu na holení, která vydrží několik let. Zapomeňte také na jednorázové odličovací tampony a ušijte si vlastní ze zbytků jemných látek. Určitě se také bez potíží obejdete bez papírových utěrek a kapesníků – naši rodiče a prarodiče to bez nich také zvládli.

Buďte inovativní

Nepodléhejte reklamním kampaním a letákům, ale kupujte nové věci pouze ve chvíli, kdy ty staré skutečně definitivně doslouží. Než nějaký spotřebič nebo oblečení vyhodíte, poptejte se, zda by se nedal opravit. Ze starého ošacení zase můžete nastříhat hadříky, nebo z něj ušít kuchyňské chňapky, utěrky či pelíšky pro domácí mazlíky.

  • Kompostujte, co se dá a využívejte sdílenou ekonomiku, kdy si můžete věci jen přechodně půjčit, ale nemusíte je rovnou kupovat. Ušetříte a planeta vám bude vděčná.
  • Používejte sáčky z recyklovaného materiálu a nepotřebné věci nevyhazujte, ale darujte je dál.
  • Šetřete vodu. Zaměřte se na to zejména při běžných činnostech jako je čištění zubů. Pusťte vodu na začátek čištění na namočení kartáčku a poté až na vypláchnutí úst. Mezitím ji k ničemu nepotřebujete.

Zero waste můžete začít aplikovat už dnes. Stačí jeden krok, který se stane součástí vaší rutiny, a postupně můžete být stále více a více „zero“.

ZDROJ: https://www.sustainablejungle.com/zero-waste/zero-waste-tips/

ZDROJ obrázku: Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button