Spolupráce

Zařiďte si studentský pokoj – snadno, rychle a bez zbytečného utrácení

Nástup na vysokou školu s sebou nese spoustu výzev. Jednou z nejtěžších bývá přechod do samostatného studentského bytu a zařízení si vlastní domácnosti. Osamotnit se, pamatovat na všechny důležité věci, a hlavně nekupovat žádné zbytečnosti, protože studentský rozpočet bývá vždy napnutý. Pokud nevíte jak na to a hodilo by se vám pár užitečných tipů, rozhodně čtěte dál a nasávejte inspiraci.

Kde začít?

Především je třeba se rozhodnout, zda budete bydlet v bytě sami, a tedy si budete zařizovat bydlení po všech ohledech, anebo si pouze pronajímáte pokoj ve větším studentském bytě a o věci ohledně kuchyně nebo koupelny se příliš zajímat nemusíte. Obojí má své výhody i nevýhody, záleží spíše na osobních preferencích a finančních možnostech.

Kvalitní spánek je základ

V každém případě byste se nejprve měli zaměřit na ložnici a místo na spaní. Ne nadarmo se říká, že dobrý spánek je klíčem k úspěchu nejen při studiu. Klíčovým prvkem tedy musí být vhodná postel, matrace, polštáře, pokrývky a povlečení. Vsaďte především na kvalitní matraci, která má dostatečnou tvrdost a poskytuje tělu během spánku kvalitní oporu. Je jisté, že téhle investice nebudete nikdy litovat.

Prostor pro studium

Je jisté, že každý student stráví velkou spoustu času za pracovním stolem. K tomu se mu bude hodit ergonomicky tvarovaná a pohodlná židle, která zajistí nejen to, že sezení bude příjemné, ale především zdravé. V opačném případě hrozí problémy s páteří, bolesti hlavy apod. Nesmíme však podcenit ani výběr pracovního stolu. Obecně platí, že prostor pro dolní končetiny by měl mít minimální výšku 60 cm, šířku 50 cm a hloubku 50 cm. Stůl vždy kupujeme pro konkrétního uživatele a jeho tělesné proporce, případně můžeme zvážit posuvné stoly, které se dají individuálně upravit. Nábytek nemusí přitom stát celou vaši výplatu. Různé obchodní domy nabízí sezónní slevy a výprodeje. Zkuste například XXXlutz slevy a nakupte vybavení do pokoje za velice příznivé ceny.

Nezbytný pomocník

Asi nic studenti nepotřebují ke studiu tolik jako právě počítač. Není přitom lhostejné, jak bude v pokoji umístěn. V opačném případě hrozí problémy se zrakem, větší únava a další potíže spojené s nevhodným sezením. Vzdálenost očí od obrazovky by měla činit přibližně 40 až 75 cm v závislosti na nastavené velikosti znaků. Pracovní stůl a monitor by měl být v prostoru orientován tak, aby v zorném poli nebyly jasné zdroje světlo – tedy třeba nedostatečně zastíněná okna, svítidla apod.

Úložný prostor

S tím bývá v každém bydlení problém. Zvlášť pokud máte jen malý pokoj, může být skříní a poliček vždy nedostatek. Proto na nich nešetřete a využijte každé volné místo. Skvělou volbou je jedna velká šatní skříň a poté menší poličky a regály, které mohou sloužit jako prostor pro ukládání věcí, ale i dekorací. Na věci, které nepotřebujete každý den, je lepší si vyhradit prostor těsně pod stropem, kam můžete schovat sezónní oblečení nebo vyřazené učebnice.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button