Spolupráce

Poslední rozloučení: Jaký druh smutečního obřadu zvolit?

Poslední rozloučení není nikdy něčím veselým. Přesto je to ale šance důstojně se se zesnulým rozloučit a dopřát mu poslední poctu prostřednictvím správně vybraného pohřbu. Pohřební obřad může mít mnoho různých podob a vždy záleží na příbuzných, jaký styl si zvolí. Je ale dobré pamatovat na to, že naše kulturní tradice počítá s tím, že poslední rozloučení by mělo mít jisté náležitosti a nemělo se nějak odbýt. Jaké jsou možnosti?

Zpopelnění bez obřadu

V takovém případě je zesnulý pouze převezen do krematoria, kde je jeho tělo zpopelněno bez přítomnosti jeho rodiny nebo přátel. Jedná se o nejjednodušší způsob, který však zároveň není příliš častý. Pohřeb by měl být skutečně poslední příležitostí se se zesnulým rozloučit, vyprovodit jej z tohoto světa, a vzdát se této možnosti není příliš běžné.

Pohřeb v rodinném kruhu

Jedná se o velmi komorní, ale stále důstojnou variantu posledního rozloučení. Pozůstalí se zemřelým rozloučí obvykle za zvuků reprodukované hudby, bez řečníka a projevů. Pohřbu se účastní jen pár lidí, tedy nejbližší rodina nebo přátelé. Pieta je však zachována a následně je tělo převezeno ke zpopelnění nebo uloženo do hrobu.

Pohřeb v kostele či smuteční síni

Jde asi o nejčastější objednávku pozůstalých. Pohřeb v kostele i ve smuteční síni se organizuje s předstihem, zajistí se výzdoba, řečník, pozvou se lidé. Někdy je možné doprovodit obřad i živou hudbou či videoprojekcí dle přání rodiny. Následně je zesnulý převezen do krematoria ke zpopelnění nebo na hřbitov, kde je uložen do připraveného hrobu.

Kde pohřeb zařídit?

Je potřeba domluvit se s vámi vybranou pohřební službou. Nabídky se různí, vždy je vše na individuální domluvě. Doporučujeme osvědčenou pohřební službu Pieta Plzeň. Jejich nabídku si můžete prohlédnout na webových stránkách www.pietaplzen.cz. Samozřejmostí je citlivý přístup a zachování maximální důstojnosti.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button