Spolupráce

Zapomeňte na nájem, bydlete ve vlastním!

Bydlíte v podnájmu a přijde vám, že za něj platíte moc? Plánujete rodinu a budete potřebovat víc místa? Nebo se prostě chcete přestěhovat, ideálně do vlastního? Zapomeňte na nájem a bydlete ve vlastním.

Nájem nebo hypotéka?

Otázka, nad kterou si lidé bydlící v podnájmu často lámou hlavu. Bohužel na ni neexistuje jednoduchá odpověď. Každý touží po jiném bydlení, má jiné finanční možnosti i jistoty. Jaká jsou pro a proti?

 • Podnájem poskytuje určitou svobodu. Když se vám přestane dařit v zaměstnání, nebo se budete chtít přestěhovat na druhý konec republiky, jednoduše vypovíte nájemní smlouvu a za pár týdnů se stěhujete.
 • V podnájmu neplatíte údržbu ani opravu nemovitosti. O to se stará její majitel.
 • Vlastní byt či dům je váš, podnájem váš nikdy nebude.
 • Za podnájem často zaplatíte stejně jako za splátku hypotéky.

Pořízení vlastního bydlení patří mezi největší životní investice. Jen málokdo si bydlení koupí z vlastních zdrojů, většina z nás to musí řešit pomocí hypotéky. Pokud ale nemáte o vlastním bydlení jasnou představu, plánujete se přestěhovat, nebo nemáte stabilní zaměstnání, s hypotékou ještě vyčkejte.

Náš tip: S výběrem nejvýhodnější hypotéky vám pomůže online hypoteční kalkulačka.

Kdy je nejlepší čas pro sjednání hypotéky?

Co všechno banka při posuzování žádosti o hypotéku sleduje?

 • Věk – Ideální věk pro sjednání hypotéky se pohybuje mezi 26-35 lety.
 • Stabilní příjem nebo dostatečně ziskové podnikání
 • Včasné splácení závazků

Co může úspěšné sjednání hypotéky překazit?

 • Nepravidelný příjem
 • Smlouva na dobu určitou
 • Jste ve zkušební době nebo výpovědní lhůtě
 • Dostáváte jen minimální mzdu
 • Podnikáte prvním rokem a nemůžete doložit výši příjmů, nebo podnikáte se ztrátou.

Jak vybrat tu pravou hypotéku?

Koupě nemovitosti je velké rozhodnutí. Chcete bydlet ve vlastním, ale nechcete za hypotéku platit víc, než je nutné? Poradíme vám, jak vybrat tu nejlepší.

Na výběru hypotéky záleží

Budete ji splácet desítky let, proto její volbu neuspěchejte. Nabídka hypoték je široká, vyberte si tu nejlepší.

Jak říká Miroslav Majer, zakladatel a CEO hyponamiru.cz: „Naší dlouhodobou vizí je zpříjemnit, zjednodušit a zrychlit našim klientům získání hypotéky online za výhodných podmínek. Každý den pracujeme na tom, abychom nabídli službu, která díky námi vyvinuté technologii sjednotí hypoteční trh, nastaví dlouhodobě výhodné podmínky pro klienty a zajistí, že již nebudou muset navštěvovat banky, poradce a vše vyřeší během jednoho dne z pohodlí domova.“

Sledujte úrokové sazby

Začněte s tím hned, jak se pro koupi bydlení nebo jeho rekonstrukci rozmyslíte. Hypotéku si klidně můžete sjednat teď a čerpat třeba za dva roky. Jakou to má výhodu? Zajistíte si výhodnou úrokovou sazbu, ale úroky vám neporostou.

Pozor na poplatky

Ty mohou cenu hypotéky nepěkně navýšit. Některé banky si poplatky neúčtují vůbec, jiným platíte za kdeco. Poplatky dělíme na pravidelné (např. poplatek za vedení úvěrového účtu) a jednorázové (např. poplatek za znalecký posudek, poplatek za schválení úvěru, jeho čerpání atd.)

Počítejte i s penězi na vybavení domácnosti

Víte, že i náklady na pořízení nábytku a dalšího vybavení domácnosti můžete zahrnout do hypotéky? Je to určitě lepší (a taky výhodnější) než řešit spotřebitelský úvěr.

Méně je někdy více

Čím méně doplňkových produktů si sjednáte, tím lépe. Pojištění schopnosti splácet se určitě vyplatí, u dalších produktů se zamyslete, zda je opravdu potřebujete.

Čtěte také: Proč si pojistit hypotéku a jak na to?

Refinancujte!

Změnila se vaše finanční situace a splátky hypotéky jsou na vás vysoké? Zkuste ji refinancovat. Vypočítejte si nové splátky pomocí webového srovnávače a požádejte o refinancování hypotéky. Výsledkem mohou být nižší splátky, lepší úrok i nová doba splatnosti.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button