DárkyKrása a módaRady a tipy

Vyrob si sám – jak na krásné batikované tričko?

Nic nepotěší tolik, jako vlastní výrobek. Pokud máte jen trošku kreativní duši a rádi něco tvoříte, pak je tento postup ideální pro vás. Vytvořte si moderní a krásně barevné batikované tričko, které se zalíbí všem. Můžete vytvořit spoustu krásných motivů a zajímavých ornamentů.

Zhmotněná fantazie

Batika se neodmyslitelně spojuje s boho módou a hippie stylem. Květiny, batiky, volné oblečení, dlouhé sukně. To všechno k tomu stylu patří. Inspirujete se rádi v módě právě boho stylem? Pak si vyrobte vlastními silami krásné a stylové batikované oblečení. Nemusí to být jen trička, ale například kalhoty, sukně nebo látkové tašky.

Batikované oblečení je rovněž ideálním doplňkem na festivaly a další letní slavnosti. Připravte si i vy originální oblečení, které nebude mít nikdo jiný. Batikovat jednotlivé kousky nemusíte jen pro sebe, ale klidně vytvořte skvělý dárek pro své přátelé, rodinu a kamarády. Můžete také připravit kreativní odpoledne nejen pro vaše děti, ale také pro děti vašich kamarádek! Jak na to?

Co budete potřebovat:

  • Trička, tílka, sukně nebo cokoliv, co chcete batikovat
  • Barvy na textil
  • Gumičky
  • Igelity na zakrytí

Jak postupovat:

Ze všeho nejdřív si představte, jaký vzor nebo barvy chcete na tričku mít. Pokud máte rádi překvapení a rádi experimentujete, pak nechejte své kreativitě volný průběh.

Svažte tričko či cokoliv jiného s pomocí gumiček, spoje musí být pevné, aby skrz ně neprosákla barva. Tkaninu přes sebe můžete různě přeskládat, v pravidelných tvarech nebo tak, jak vás napadne.

Následně ponořte svázané tričko do barvy na textil. Pro lepší manipulaci je dobré pořídit si gumové rukavice, vyhnete se tak špinavým rukám. S barvou pracujte podle návodu, některé se rozmíchávají ve studené, jiné v teplé vodě. Pravděpodobně necháte nějakou dobu působit, bývá to pět minut, ale opět dbejte pokynů pro konkrétní barvu.

Vytáhněte z vody a nadbytečné barvivo vyždímejte. Následně přichází na řadu pečlivé vyplachování, tričko držte pod tekoucí studenou vodou a pečlivě vyplachujte každé místo, dokud z trička nepoteče jen čistá voda.

Pokud jste se rozhodli batikovat v několika barvách, pak opakujte proces gumičkování popřípadě noření do barvy. Před každým ponořením do nové barvy je nutné tu minulou pořádně vypláchnout, aby se nesmíchaly.

Z trička či jiného kousku odstraňte postupně všechny gumičky (pokud je odstraňujete nůžkami, buďte opatrní, ať neuděláte díru do trička). Následně by měl přijít krok, který uchová barvu v tričku. Nejlepší je smíchat stejné množství soli a octa, nalijte do lavoru nebo vany a batikovanou látku do této směsi ponořte a nechejte působit asi hodinu. Poté opláchněte studenou vodou.

Následně batikovanou látku vyperte, čímž odstraníte octový zápach a sůl. Doporučuje se jemný čisticí prostředek a ideálně prát v ruce.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button