Dům a zahradaRady a tipy

Vypěstujte si borůvky – na zahradě i na balkoně. Stačí se držet těchto zásad

Možná už i vás napadlo, že by nemusel být špatný nápad vypěstovat si u vás na zahradě vlastní borůvky. Proč se zbytečně trmácet po lese nebo je draze kupovat v supermarketu, když si krásné kanadské borůvky můžete nechat vyrůst na záhonku? Dokonce se uvádí, že je možné si tyto borůvky snadno vypěstovat i v květináči na balkoně. Jenže jako u každé rostliny, i borůvky mají specifické požadavky na pěstební podmínky a vhodnou péči. Jak postupovat, aby úroda stála za to?

Kanadská borůvka je rostlina z čeledi vřesovcovitých. Jak její název napovídá, původ má v Severní Americe, konkrétně v její východní části, v oblasti od Ontaria po východní Texas. U nás se tato odrůda pěstuje již mnoho let, ale stále se najde dost lidí, kterým z nějakého důvodu nechce růst a považují ji za komplikovanou plodinu. Důvodem přitom bývá několik základních chyb, které se ale dají snadno vyeliminovat.

Výběr odrůdy

Prvním problémem bývá často volba nevhodné odrůdy. Nenechte se zlákat tím, co uvidíte dostupné v obchodě nebo zahrádkářských potřebách. Vyplatí se trošku se v této oblasti informovat a zjistit, jaké jsou dostupné odrůdy a jaké mají vlastnosti. Kanadské borůvky jsou samosprašné rostliny pouze částečně, takže pro dobrou sklizeň je vždy dobré pořídit alespoň dva keře, které vysadíte blízko sebe, aby se mohly vzájemně opylit. Odrůdy vybírejte přitom odlišné, ale měly by se shodovat v termínu kvetení. Nabídka je široká, ale snadno ji dohledáte na internetu, kde se seznámíte s jednotlivými vlastnostmi odrůd.

Vhodné stanoviště

Kanadské borůvky nemají rády ani naprostý stín, ani pobyt na přímém slunci. Ideální je pro ně umístění s dostatkem sluníčka potřebným k dozrávání plodů, ale stále nejlépe ve vlhkém polostínu – potřebují totiž vyšší vlhkost vzduchu.

Výběr substrátu

Borůvky potřebují hlinito-písčitou, případně písčitou zeminu s kyselou reakcí (pH 4–5). Jestliže jim takový substrát nedopřejete, můžete si být jisti, že úrody se nedočkáte. Rostlina nebude dobře růst a časem i přes veškerou vaši snahu uhyne. Borůvkám tedy perfektně vyhovuje směs písku s rašelinou, ale rašelinu lze také úspěšně nahradit listovkou, která vznikne kompostováním opadaného listí.

Jak na sázení?

Chybu můžeme snadno a nevědomky udělat již při sázení. Je potřeba pro ně vykopat jámu hlubokou alespoň půl metru a metr širokou. Pokud navíc nemáte v zahradě zcela ideální zeminu, je dobré kopat ještě hlouběji a celou jámu vyložit dřevem z jehličnanů k dotvoření vhodného pH. Pokud jste si pořídili kontejnerové rostliny, které jsou dobře zakořeněné, můžete je sázet kdykoliv během sezony, nicméně nejvhodnějším obdobím je podzim či časné jaro, kdy je v půdě dostatečná vlhkost, kterou borůvky potřebují.

Zalévání

Původně tato rostlina sama rostla na vlhkých loukách, v lesích a rašeliništích, je tedy jasné, že má ráda hodně vlhkosti. Nesmíte si však myslet, že vody zvládne neomezeně – přemokření nezvládá vůbec dobře a rychle začíná hynout. I proto je nutné zajistit drenážní vrstvu, která přebytečnou vodu odvede. Myslete samozřejmě na pravidelnou zálivku, která pomůže získat skvělou úrodu.

Hnojení

I hnojení může být u borůvek docela věda. Nejlepší je proto pořídit přípravek určený přímo na borůvky. Jedná se většinou o speciální kyselá hnojiva, která neobsahují chlór a mají minimální množství dusíku. Hnojit je dobré ze začátku jara, dále pak když se tvoří poupata a naposledy po odkvětu. Od července už bychom hnojit neměli, aby rostlina zvládla bez potíží přezimovat.

Řezání

I borůvky je třeba stejně jako jiné keře pravidelně stříhat. První řez je dobré udělat ihned po výsadbě. Slabé, deformované či dovnitř směřující výhony odstraňte a zanechte jen asi tři nejsilnější výhony. Udržovací řez je dobré provádět na začátku jara. Odstraňte slabé nebo deformované větévky.

Zdroj: https://joegardener.com/podcast/how-to-grow-blueberries/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button