Dům a zahradaRady a tipy

Topná sezóna klepe na dveře: Jak ušetřit? Vyzkoušejte snadné triky i dlouhodobější řešení

Letní teplé a dlouhé dny jsou nenávratně pryč, a je tak nejvyšší čas začít myslet na nadcházející topnou sezónu. V teple chceme bydlet všichni a topení je proto naprosto nezbytnou součástí každé domácnosti. Výrazně už se ale mohou lišit částky, které jednotliví lidí za topení zaplatí. Pokud nechcete být těmi, kdo zbytečně přeplácí a tzv. topí pánubohu do oken, zjistěte, jak ušetřit. Podívejte se na naše tipy, jak připravit domácnost na chladné měsíce. Nejde o nic složitého a hravě to zvládnete i vy. Rozdíl v úspoře však vaše peněženka rozhodně pocítí.

Snadno a rychle: fólie a chytré větrání 

Na začátek můžete začít jednoduchými zlepšováky, které fungují téměř okamžitě. Mezi oblíbené metody patří například umístění reflexních fólií za radiátor. Možná už jste podobný trik viděli u někoho na návštěvě a říkali jste si, zda to vůbec může fungovat. Pravdou je, že nějaký rozdíl určitě zaznamenáte. Jen díky fólii samozřejmě neušetříte tisíce, ale efektivita vytápění bude určitě vyšší.

Naučte se také správě větrat. Ideální technika je větrat krátce a intenzivně. Nevyplácí se nechávat okno otevřené na „ventilačku“, protože tak teplo neustále uniká ven. Daleko lepší je párkrát za den otevřít všechna okna dokořán a nahnat dovnitř čerstvý vzduch, který se zase za pár minut oteplí. Pokud byste nechali po delší dobu „větračku“, zdi by se mohly ochladit, a vytápění by bylo prakticky k ničemu.

Okna a dveře

Co se týče tepelných úniků, okno často bývá nejslabším článkem v místnosti. Není si ale třeba zoufat, i s tím se dá něco udělat. Zaměřte se na kvalitní těsnění oken a pokud na to nemáte čas či prostředky, využijte alepsoň to, co máte po ruce. Využít můžete i nejrůznější polštáře proti studenému proudění (které umístěte na okno i ke dveřím), ale dobrou službu udělají i robustní závěsy, které mohou chlad držet v okolí oken, ale dál jej nepustí.

Naučte se také za sebou zavírat dveře. A to zejména mezi oblastí zádveří a zbytkem pokojů. Čím větší prostor máte, tím obtížněji se vám bude vytápět, ale zavíráním dveří se dá hodně ušetřit. Teplo z radiátorů tak bude skutečně vyhřívat pokoje, kde se dlouhodobě nacházíte, a nebude se zbytečně šířit na chodbu, kde maximálně procházíte.

Zdánlivé úspory ne vždy fungují

Není také dobré při odchodu z domova topení zcela vypínat. Zařídíte tím tak akorát to, že byt nepříjemně vymrzne a po návratu z domu bude potřeba daleko silnější kalibr, abyste zase získali komfortní teplotu. Správně byste měli při odchodu z domova teplotu pouze snížit. Tak bude po celý den udržována příjemná stabilní teplota, které po návratu domů přidáte jen pár stupňů k dobru.

Radiátory také pečlivě očistěte a zbavte prachu, nezapomeňte také na jejich pravidelné odvzdušňování. To byste v ideálním případě měli nechat provést jednou za tři měsíce. Na radiátorech také nesušte prádlo a ničím je nezakrývejte.

Investice do budoucnosti

Zvážit je určitě dobré i dlouhodobé investice. Promyslete, zda by se vám nevyplatilo zateplení, výměna dveří či oken. Výhodnou investicí je podlahové vytápění, které vám umožní snížit teplotu o 2-3 stupně oproti vytápění klasickému. Samozřejmě ale velmi záleží, zda bydlíte ve vlastním a zda na takovou investici máte financí prostředky. Obecně lze potvrdit, že do budoucna na takovém opatření jednoznačně ušetříte, ale je třeba počítat i s rizikem, které by s sebou neslo případně zadlužení apod.

Užitečné může být také pokusit se trochu změnit své návyky. V českých domácnostech obvykle vládne příjemné teplo, které ale není nezbytně nutné. Je třeba si uvědomit, že je možná výhodnější obléci si dlouhé kalhoty a svetr, než po bytě chodit v trenýrkách, ale platit nehorázné účty za topení. Pouhé snížení teploty o jeden stupeň s sebou nese snížení nákladů až o 6 %. Navíc není třeba, abyste měli teplotu v každé místnosti stejnou. Například v ložnici, kde celý den nejste, může být teplota třeba i méně než dvacet stupňů – stejně se to pro zdraví doporučuje. S pohodlnou regulací vám pomůže instalace termostatických hlavic na radiátory. Klíčovou investicí je pak výměna starého kotle. Náklady na vytápění se pak mohou skutečně dramaticky snížit. 

Změna dodavatele

Pokud nejste s cenou za topení spokojení, nikdo vás nenutí zůstávat u původního dodavatele. Dnes je konkurence na trhu poměrně velká a na výběr je celá řada nabídek a možností. Máte-li pocit, že je cena příliš vysoká, nebo váš dodavatel pravidelně zdražuje, poohlédněte se po nabídkách jiných společností. Nehleďte ale jen na cenu a nenechte se zlákat lákavě vyhlížející nabídkou. Ty bývají často časově omezené a po pár měsících se může stát, že budete platiti ještě více než předtím.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button