Dům a zahradaRady a tipy

Proměňte váš balkon v rozkvetlou zahradu. Vypěstujete si bylinky i zeleninu

V mnoha rodinách nemá balkon příliš velké využití. Hodí se tak akorát na skladování kola nebo některých dalších sezónních věcí, ale skutečné využití mu chybí. Přitom je to škoda – balkon ve městech bývá často jediným spojením s přírodou a čerstvým vzduchem, který v bytech máme – byť je to dost chabá náhrada opravdové zahrady. S trochou úsilí a kreativity jej ale můžete proměnit v zelenou oázu plnou bylinek nebo zeleniny. 

Rozkvetlý balkon

Už nějakou dobu je trendem pěstovat si na balkoně vlastní rajčata nebo jahody. Pokud vás to dosud míjelo, je možná načase dát tomu taky šanci. Koneckonců pokud nemáte výhled na nějakou vlastní zahradu, je to jediná možnost, jak si zahradničení aspoň trochu vyzkoušet. Je totiž pravdou, že i na těch pár metrech čtverečních si můžete vypěstovat voňavé koření, misku ředkviček, salátu nebo třeba jahod. Stačí se vybavit vhodným substrátem a zaplnit balkon truhlíky a květináči s celou řadou jedlých i nejedlých rostlin.

Jak rostliny rozmístit

Balkonové pěstování je limitované prostorem i orientací. Je jasné, že jiné plodiny se hodí na jižní terasu a jiným se bude dobře dařit na severním zastíněném balkoně. Klíčovou roli hraje také celková velikost terasy nebo balkonu. Ta rozhoduje o tom, jak velké květináče či truhlíky si můžete dovolit.

Ať se balkon zazelená

Pokud chcete balkon využít naplno, nebojte se jej skutečně zaplnit zelení. Díky tomu získáte nejen nádhernou dekoraci, ale pomůžete balkon také odstínit od okolního světa. Zvlášť pokud bydlíte v paneláku nebo věští bytovce, ochrání vás rostliny před zraky sousedů a vy si budete moci v klidu vychutnávat svou oblíbenou kávičku bez nepříjemného pocitu, že vás sledují desítky cizích očí. Kromě zeleně můžete využít i různé závěsné stěny nebo můžete pracovat i s mřížemi na popínavé rostliny.

Vyberte si vhodné druhy

Výběr bylin, jedlých květů nebo zeleniny je vhodné přizpůsobit zejména tomu, jak moc světla a tepla balkon poskytuje. Chcete přeci, aby vaše pěstování přinášelo plody a nebylo zbytečné.

Co na slunný jižní balkon?

Na jižní stranu dopadá vždy hodně světla a tepla. Váš balkon se tak snadno může proměnit ve slunnou středomořskou zahrádku. Do květníků vysaďte bylinky, které milují slunce, jako je třeba bazalka, rozmarýn, tymián nebo oregano. Hodně slunce ocení také papriky nebo rajčata. Zálivku rostlin upravte podle potřeby – zelenina potřebuje zalévat v létě i denně, bylinky většinou tolik vláhy nevyžadují. 

Balkon orientovaný na sever

Ani pokud máte balkon ve stínu a na severní straně, nemusíte se bát, že pro něj nenajdete využití. Nedostatek slunce tolik nevadí hlavně listovým salátům, kapustě nebo špenátu – stačí jim asi jen tři hodiny slunečního svitu denně. Z bylinek zvládne tmavší a chladnější prostředí petržel, pažitka, medvědí česnek nebo řeřicha.

Půl na půl

Ideální je, pokud máte balkon, kam jde část dne slunce a část dne stín. Na takovém místě budou prospívat mnohé rostliny a při výběru máte tedy daleko volnější ruce.  Na takovém balkoně lze pěstovat jak středomořské bylinky, tak i salát. Přidat můžete i okurky, cukety (vyžadují větší květník), zelené fazolky, ředkvičky nebo třeba mangold. Zkusit můžete také oblíbené jahody, na větších balkonech se uchytí borůvky, maliny nebo ostružiny.

Aby vám prospívaly

Protože rostliny na balkoně rostou v nádobách, nemusí vás trápit plevel. O tom je ale důležitější vybrat kvalitní substrát a také myslet na vhodné hnojivo. Bylinky nepřihnojujte, zeleninu ale ano. Ideální je koňský či kravský hnůj, který se dá koupit i ve formě granulí, které jen zasunete do zeminy.

Vychytat pak musíte stínění, respektive slunění. Pokud míváte v letních dnech na balkoně skutečně parno, bude nutné rostlinám stínit. Aby se kořeny rostlin v létě tak silně nezahřívaly, což je poškozuje, můžete přes ně dát ochranu, třeba izolační vrstvu z polystyrenu.

ZDROJ: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2016/jun/11/how-to-grow-vegetables-on-a-balcony-alys-fowler

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button