Dům a zahradaRady a tipy

Vyberte si správné víno pro vás. Poradíme, jak rozumět nápisům na etiketě

Co se týče alkoholu, typickým nápojem pro Česko jistě zůstává pivo. Nicméně neměli bychom zapomínat, že i u nás se pěstuje nesmírně kvalitní a chutné víno, které si získává ohlas po celém světě. Většina z nás chce, aby víno nejen chutnalo, ale bylo také kvalitní. Jenže už většinou pokulháváme v tom, co znamenají nápisy na etiketě a podle čeho máme vybírat. Pojďme se tedy na tyto kategorie blíže podívat a vysvětlit si jejich význam.

Bílé nebo červené?

Asi nejzákladnější rozlišení je na vína bílá, červená, a případně i růžová. Podle statistik více než polovina českých a moravských milovníků vína dává přednost bílému a asi čtvrtina preferuje víno červené. Ostatním je to více méně jedno nebo preferují víno růžové či šumivé. Při výběru vína bychom se ovšem neměli řídit jenom barvou, ale měl by nás zajímat také jeho původ, zda je odrůdové nebo známkové a jakého je druhu.

Dělení vína

Dělení vín není stanoveno jen tak pro nic za nic. Předpisy pro něj stanovuje dokonce i Evropská unie. Z nich plyne například dělení podle původu. Víno označené „bez původu“ je vyrobeno z hroznů, které mohly vyrůst v jakémkoliv členském státě Unie, a z odrůd moštových, stolních a neregistrovaných. Logicky se tedy bude jednat o víno nižší kvality a tyto nápoje se obvykle nevyznačují ani výrazným aroma, ani chutí.

Vyšší třídu představují vína s původem, která se pak dělí dále. Na pomyslném stupni stojí relativně nejníže ta s označením zemská. Neznamená to, že by takové víno mělo být automaticky špatné. Takové víno musí být z hroznů, které pocházejí buď z Moravy nebo Čech. Bývají to chutná vína, protože se vyrábí z jakostních hroznů, ale jednotlivé sklizně jsou poměrně malé a vinařům se finančně nevyplatí, aby je nechali zařadit do jakostní kategorie. Jako zemská se vína se proto označují i tradiční Svatomartinská vína, protože při jejich rychlé výrobě není dostatek času na zatřídění.

Jakostní víno je sázka na jistotu

O stupínek výš nás v kategorizaci posune označení víno jakostní. Takové víno je vyráběno z tuzemských hroznů. Takový nápoj musí splňovat řadu požadavků a musí být zatříděn Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí. Jakostní vína pak běžně obsahují další „dovětky“. Můžete si proto koupit jakostní víno odrůdové, které je vyrobeno nejvýše ze 3 odrůd zapsaných v tzv. Státní odrůdové knize, nebo známkové, kdy se mohou mísit různá jakostní vína.

S přívlastkem máte jistotu dobré chuti i aroma

Velmi slušnou střední třídu představují vína s označením jakostní vína s přívlastkem. Hrozny, ze kterých se tyto nápoje vyrábí, musí splňovat všechny požadavky na výrobu jakostních vín, a k tomu navíc musí pocházet z jedné vinařské podoblasti. Na etiketě obvykle najdete také název vinařské oblasti a podoblasti a mohou se uvádět i názvy odrůdy či odrůd, ročník sklizně a název vinařské obce či tratě.

Vyšší třída pro milovníky vína

Jakostní vína se dělí na další skupiny, z nichž některé vynikají chutí a vůní, ale také vyšší cenou. Oblíbená a cenově dostupná jsou vína kabinetní. Ta bývají typicky suchá, lehká a svěží, mají také příjemný obsah cukru a hodí se klidně i na slavnostnější příležitosti. Vína s vyšším obsahem cukru než 21 °NM se označují jako pozdní sběr. Ta mohou být suchá nebo polosuchá, mají intenzivní a bohatou chuť a příjemnou vůni. Vína z hroznů s cukernatostí vyšší než 24 °NM nesou označení výběr z hroznů. Mají také vyšší obsah alkoholu a někdy i zbytkového cukru. Jsou již na první ochutnání výrazná, plná a zajistí vám skvělý chuťový zážitek.

Pro gurmány

Vína z hroznů, které zrály velmi dlouho na vinici a mají cukernatost alespoň 27 °NM, označujeme jako výběr z bobulí. Jejich chuť bývá až polosladká či sladká. Taková vína už bývají náročnější na pití ve větším množství, ale pro degustaci jsou ideální.

Poměrně vzácné je víno ledové. To se lisuje z kvalitních hroznů, které zůstaly na vinicích až do mrazů a sklízejí se při teplotě nejvýše -7 °C. Tyto hrozny pak mají velmi sladkou chuť a cena za láhev bývá poměrně dost vysoká. Jako dárek k nějaké významné příležitosti jsou ale skvělou volbou.

Obdobně drahá a chuťově zajímavá jsou také vína slámová. Vyrábí se z hroznů dosoušených po dobu nejméně 3 měsíců na slámě či rákosu. Díky tomu se z nich odpaří část vody a zůstane výrazná chuť i vysoký obsah cukru. Taková výroba je náročná a drahá, což se logicky promítne i na ceně.

Vínům vyrobeným z bobulí napadených ušlechtilou plísní nebo z přezrálých bobulí, které dosáhly cukernatosti minimálně 32 °NM, se říká výběr z cibét. Jejich chuť je výrazně sladká, a proto jsou pro většinu běžných spotřebitelů spíše nezajímavá.

Zdroj: https://www.dotekyvina.cz/jak-vybrat-dobre-vino/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button