Rady a tipyZdraví

Výběr běžecké obuvi: Běháním v obyčejných teniskách si akorát ničíte klouby

Mnoho lidí se po letních radovánkách snaží na podzim opět dostat do režimu. Pohodové měsíce, letní grilovačky a hory zmrzliny se na váze často podepíší a najednou se nemůžete vejít do oblíbených kalhot a kabátu. Začít na podzim s novou fyzickou aktivitou je tedy rozhodně skvělý nápad. Co takhle dát šanci běhu? Dostanete se na čerstvý vzduch a po čase zjistíte, že i na běhu se dá vytvořit velmi příjemná závislost, která vám už nedovolí přestat.

Běh je ale pohyb, který je poměrně náročný pro celé tělo – zatěžuje kosti, klouby i svaly, a pokud jej neprovádíme dobře, můžeme si i ublížit. Možná si říkáte, co je na tom – prostě poběžím a pokusím se vydržet co nejdéle. Ale tak to úplně nefunguje. Kromě správné techniky běhu bychom měli věnovat pozornost i výběru vhodné obuvi, která je vhodná pro tento typ pohybu.

Vaše úroveň

Při výběru vhodné boty je nutné realisticky zvážit svou úroveň. Jste-li začátečník a nemáte ještě úplně dobře vypilovanou techniku, zapomeňte na boty pro profesionální běžce, nebo dokonce takové, které mají blízko ke stylu barefoot. S takovými botami byste nadělali více škody než užitku. V prodejně obuvi se tedy nestyďte říct, že s během začínáte a oni vám navrhnou vhodnou obuv, která odpovídá vašim potřebám.

Terén

Druhou klíčovou otázkou je terén, tedy místo, kde budete nejčastěji běhat. Žijete-li na vesnici, můžete počítat s tím, že nejčastěji vyběhnete někam do lesa, kde bude měkký přírodní povrch. Jestliže ale bydlíte v srdci velkoměsta a do lesa je to daleko, je třeba počítat s tím, že nejčastěji budete obíhat městské parky nebo odlehlejší ulice, kde je dlažba nebo asfalt.

Na základě toho je nutné volit vhodnou obuv. Na každý z povrchů se hodí jiná podrážka. Boty na asfalt mívají jemný vzorek, který pomáhá zajišťovat dobrou trakci na rovném povrchu a odvádět případnou vodu. Do lesa a na nezpevněné cesty se zase hodí podrážka s výraznějším vzorkem. Pokud povrchy často střídáte, můžete volit z bot, které jsou někde na pomezí těchto dvou typů – vždy je ale nejlepší, když máte botu co nejvíce specializovanou pro váš typ povrchu.

Jak budete běhat?

Jaký je váš cíl? Chcete běhat dlouhé tratě nebo spíše na kratších tratích vytrénovat rychlost a sílu? Je velký rozdíl mezi botou pro maratonce a tou, kterou si pořídí začátečník na občasné proběhnutí po práci. Pro začátek si nejspíš vystačíte s botou objemovou. Ta bývá dobře tlumená, stavěná na dlouhodobou výdrž, ale častokrát je těžší. Po čase můžete zkusit vybrat jiný typ boty, ale je možné, že vám nesedne. Závodní boty jsou sice lehké, ale také tak dobře nohu nechrání a pro citlivější nebo méně trénované jedince mohou přestavovat velkou zátěž pro celý pohybový aparát.

Došlap

V každé dobré prodejně běžecké obuvi vám nabídnou analýzu došlapu. Této možnosti určitě využijte, protože toho o vás hodně prozradí. Možná se také dopátráte toho, že trpíte nějakou vadou, kterou by bylo vhodné řešit s odborníkem. Pravdou totiž je, že pokud budete běhat nevhodně a s nesprávným došlapem, můžete si během ublížit a zbytečně riskovat zhoršování vašich potíží. Pokud se tedy při analýze odhalí nějaká anomalita, raději zajděte za ortopedem. Existují pak různé typy bot, které korigují nevhodný došlap a poskytují plosce nohy vhodnou oporu, pokud to potřebuje. Bez analýzy došlapu to ale nezjistíte, a proto neváhejte tuto službu využít.

Správná velikost

Zapomeňte na velikost bot, které si běžně kupujete v obchodě s obuví. U běžeckých bot se vaše velikost může lišit a neměli byste tedy volit jen dle čísel. Většinou totiž platí, že běžecká bota by měla být o jedno až dvě čísla větší. Je to tak proto, aby po stranách chodidla mohlo vzniknout dost prostoru, pro pohodlné roztažení prstů. Ty by neměly nikde narážet a kolem palce by měl být alespoň centimetr místa. Je dobré očekávat také to, že při běhu může noha lehce otéct a těsná bota by způsobila odřeniny či puchýře. Pokud tedy už v obchodě máte dojem, že je bota tak akorát, raději vemte o číslo větší velikost.

Nakupujte u specialistů

Může být lákavé nakupovat běžecké boty ve velkých sportovních obchodech, kde je široká nabídka a většinou i lepší ceny, ale jen velmi zřídka tam najdete prodavače, kteří právě výběru běžecké obuvi skutečně rozumí. U specializovaného prodejce máte většinou jistotu, že je tam školený pracovník, který vám poskytne relevantní informace. Nákup běžeckých bot přes internet také nemusí být úplně nejlepší nápad – u běžeckých bot hraje roli každý milimetr a nákup na internetu může být dost zdlouhavý a nepřinést kýžený výsledek.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button