Dům a zahradaRady a tipy

Nejlepší ovoce, které můžete doma pěstovat

Přestože pěstitelská sezóna je až daleko, některé druhy ovoce můžete pěstovat i teď v zimě z pohodlí vašeho domova. Domácky pěstované ovoce je oblíbené zejména pro svou absolutní ekologičnost a zdraví – není totiž chemicky hnojeno. Trvá sice více než rok, než si budete moci na šťavnatém ovoci pochutnat, ale všichni se shodují, že to čekání stojí za to. A jaké ovoce byste měli pěstovat? Tady máte tipy na ty nejzdravější a nejchutnější!

Citrusy

Citron, pomeranč, grapefruit, limetka – to vše patří do citrusového rodu. Citrusy, které jsou známé tím, že si udržují aroma po celý rok se dají pěstovat poměrně snadno – potřebujete k tomu ale čerstvé semeno. Pak už jen zbývá semeno opláchnout a zasadit do vlhké zeminy, rašeliny nebo do speciální hlíny pro citrusy. Jedno semeno by mělo přijít do jednoho květináče. Pokud zajistíte citrusu denní světlo i během zimních dnů, bude vám krásně prosperovat po celý rok

Datle

Tato pochoutka si před svou výsadbou žádá speciální několikadenní lázeň – až poté můžete semeno zasadit. Mělo by být vsazeno do vlhké půdy, jakou datle vyžadují. Ideální je rašelina v kombinaci s pískem. Pěstitelé datlí by neměli zapomínat zalévat a udržovat vlhkost a stejně jako u citrusů udržovat světlo.

Fík

Postup při pěstování fíku je následující:

1. nejprve opláchněte a usušte semeno

2. vsaďte semeno do vlhké půdy s trochou písku a přikryjte plastovou fólií

3. najděte teplé místo s dostatkem světla pro váš květináč. Pravidelně vlhčete půdu a větrejte místnost

První klíčky by se u fíky měly objevit již za tři týdny. V létě by teplota neměla být vyšší než 20 ° C a v zimě naopak menší než 14 ° C . Všechna ta starost ale stojí za to – fíky jsou neobyčejně sladké a dobré! 

Avokádo

Ano, je to tak – tuto superpotravinu plnou vitamínů můžete pěstovat i u vás doma! Žádá si ale speciální zasazení do půdy. Musíte rozestavit do květináče s hlínou tři párátka 120 ° od sebe a doprostřed semeno umístit. Zároveň musíte vyvážit semeno tak, aby nebylo celé ponořené do hlíny. Pokud se vám avokádo chytí, gratulujeme! Teď už jen zbývá ho zahrnout teplem, které tak miluje a můžete se těšit na sladkou odměnu!

Ananas

 

Pěstování ananasu je jednodušší, než by se mohlo na první pohled zdát – nemusíte ho totiž pěstovat pomocí semene! Místo toho stačí otrhat listy a svléci některé ze spodních listů. Pak už zbývá zasadit do hrnce naplněného říčním pískem. Růst ananasu vám může trochu sabotovat jenom zimní počasí, které nemá ananas rád. I tak se dá ale v interiéru vypěstovat!

 

Doufáme, že jste si článek užili a že jsme vás navnadili k domácímu pěstování. Samozřejmě, že je potřeba ještě o něco více informací, ale tento článek vás měl zejména motivovat a hlavně ukázat, že i pěstování ovoce podomácku může být snadné!

 

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button