DárkyDům a zahradaRady a tipy

Vegetační klid: Jak jej vašim rostlinám dopřát, aby příští jaro zase vykvetly

Blíží se zima a to znamená, že i vaše květiny si zaslouží odpočinek. Během zimy chce mít většina rostlin klid, aby mohly opět načerpat dostatek energie na další rok. Platí to také pro vaše pokojové rostliny. Co pro ně můžete udělat, aby vám květiny přes zimu vydržely a další rok opět prospívaly?

Život rostliny má obvykle dvě fáze, které se během roku střídají – jde o vegetační období a vegetační klid. V průběhu vegetačního období rostlina roste, vyhání nové listy a květy, případně i tvoří plody. Oproti tomu během vegetačního klidu, který u většiny rostlin probíhá od začátku listopadu do konce března, se životní funkce rostliny zpomalují, nebo dokonce zcela zastavují, a to i pro nás znamená, že musíme péči drobně upravit, aby květinám bylo dobře. Jak pečovat i o vaše pokojovky?

Přesun domů

Nejnáročnější přechod do vegetačního klidu se týká rostlin, které jsou přes léto venku. Tam bývají logicky navyklé na daleko větší porci slunečního svitu, ale také vlhčí vzduch a přirozenější změny počasí. Jakmile je přesuneme domů, může to pro ně být docela šok. Než to tedy uděláme, je daleko lepší postupně je připravit. Zkuste je tedy nejprve ze slunného místa na několik dní do stínu, poté na chodbu, a nakonec tam, kde v domě stráví zbytek zimy.

Konec letnění není pevně stanoven. Závisí především na typu rostliny a na její snášenlivosti vůči chladu. Zkuste se poptat v zahradnictví nebo zjistit na internetu, co daná rostlina zvládne, a přistupujte k ní podle individuálních potřeb. Většinou ale platí, že letnění je dobré ukončit, pokud se denní teploty pohybují mezi 10 a 15 °C a noční klesnou klesají až k 5 °C.

Zkontrolujte zdraví

Jakmile rostliny přinesete domů, zaměřte se na to, jak vypadají a zda jim něco nechybí. Je možné, že se během pobytu venku setkaly s celou řádkou hmyzu, škůdců, virů či bakterií, proto pečlivě odstraňte všechny seschlé nebo napadené listy. Pečlivě zkontrolujte zejména spodní strany listů, kde se škůdci schovávají nejraději. Rostlinu pravidelně kontrolujte i během zimy, kdy se může projevit nákaza, kterou jste předtím nezaznamenali.

Průvan ani topení jim neprospívá

Pro každou rostlinu jsou ideální podmínky individuální a každý druh ocení něco jiného. Nicméně obecně lze říct, že většina rostlin má ráda místo s dostatkem přirozeného světla. Nejvhodnější jsou proto zasklené balkony, parapety, světlé chodby, nebo i sklep s dostatečným přístupem světla. Dávejte ale pozor na průvan nebo příliš intenzivní větrání. Rostliny by mohly nastydnout a v nejhorším případě i uhynout. Pokojovkám se v zimě daří při nižších teplotách, není tedy dobré umisťovat je blízko k radiátorům, kamnům či ke krbu. Pokud jim navíc začnou žloutnout listy nebo usychat, zkuste je přesunout do ještě většího chladu.

Méně vody i hnojiva

V zimě není potřeba zalévat tak intenzivně. Některým bude stačit zálivka i jen jednou za 14 dní, záleží na konkrétním druhu. Pokud si nejste jisti, podívejte se, jak vypadá zemina. Zalévejte až ve chvíli, kdy je suchá. Spíše než zálivku jim dopřejte rosení. Ve vytápěných bytech klesá vlhkost vzduchu, a proto je velmi prospěné takto rostlině zvyšovat okolní vlhkost. Roste je klidně denně, případně jim pořiďte vhodný zvlhčovač vzduchu.

Nemusíte také hnojit, většina druhů si od toho ráda odpočine. Výjimkou jsou rostliny kvetoucí v zimě, jako jsou například orchideje, africká fialka, brambořík nebo vánoční hvězda. Ty hnojte dle potřeby, aby měly sílu na kvetení.

ZDROJ: https://www.geturbanleaf.com/blogs/care/how-to-keep-your-plants-alive-in-fall-and-winter

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button