První pomoc z bylinek. Pomohou proti rýmě, kašli i chřipce
Nastává pomalu podzim a zima a s nimi přichází ke slovu i řada nemocí. V chladném období je naše imunita náchylnější a častěji nás mohou přepadnout nemoci jako je rýma, kašel nebo bolest v krku. Většinou se z těchto nemocí za pár dní dostanete, ale v případě, že budete tyto problémy přecházet, mohou se po čase rozvinout v závažnější potíže.
Problém ale je, že ne každý si může dovolit zajít k lékaři. Fronty tam jsou vždycky dlouhé a vy musíte do práce, pro děti a nikoho nezajímá, že jste se zasekli u doktora. Je tedy z mnoha důvodů lepší najít jinou metodu, jak si od rýmy a nachlazení pomoci. A právě jednou z nejúčinnějších metod je jednoznačně terapie s pomocí bylinek. Seznamte se s několika užitečnými rostlinami, které dokážou úspěšně bojovat s kašlem, rýmou či nachlazením.
Pamatujte ale, že i při používání bylinek je nutné dodržovat určitá pravidla. Zejména buďte opatrní, pokud chcete bylinky podávat dětem. Raději se poraďte s lékařem a dodržujte následujíc doporučení. Dětem do věku 3 let je ideální podávat osminu dávky bylinného odvaru nebo čaje, dětem do 10 let čtvrtinu a dětem do 12 let pak polovinu dávky. V pozdějším věku lze užívat již tři čtvrtiny dávky. V dospělosti pak dle doporučení na obalech.
Proti kašli s diviznou
Kašel je nejčastějším doprovodným příznakem infekcí a potíží dýchacích cest. Je to nepříjemná věc, která dokáže potrápit, i když nám v podstatě nic jiného není. Proto je určitě dobré mít po ruce řešení, které vám toto utrpení co možná nejvíce zkrátí. Výborně pomáhá divizna velkokvětá, jejíž součástí jsou flavonoidy, třísloviny a saponiny, což jsou velmi užitečné látky pro léčbu suchého i vlhkého kašle. Zároveň chrání sliznici před vysycháním a snižuje nutkavost ke kašli. To je skvělá věc nejen v noci, abyste se mohli řádně vyspat, ale také přes den, kdy nechcete své okolí strašit silným kašlem.
Na kašel pomáhá také jitrocel kopinatý, bylinka, která obsahuje látky, jež mění viskozitu hlenu a tím podporuje vykašlávání. Kromě jitrocele je při léčbě dýchacích cest užitečná také mateřídouška obecná.
Na rýmu nasaďte heřmánek
Kdo by neznal rýmu? Mnoho lidí stihne tato nepříjemnost potkat i několikrát za sezónu. A pro některé muže bývá „rýmička“ doslova likvidační nemocí. Ale konec legrace, pojďme se raději soustředit na to jak s ním zatočit. Nejlépe ji zažene inhalace z rostlinných extraktů. Vlhký parný vzduch totiž uvolňuje nos, zklidňuje dutinu a má blahodárné účinky na poškozenou sliznici. Nejlépe na rýmu účinkuje heřmánek, je totiž protizánětlivý, protibolestiváý a zároveň dezinfikuje. Dokáže také celkově zklidňovat a podporovat hojivý proces. Abychom působili na regeneraci sliznice v nosní dutině, je třeba ji regenerovat bylinkami jako pýr či měsíček, ale také podpořit organismus v boji s bakteriemi a viry, které mohou problémy vyvolávat. Kromě heřmánku jsou výbornými přísadami inhalace ještě tymián, máta, šalvěj nebo levandule.
Proti chřipce zabere lípa
Možná si pamatujete, že vám jako dětem rodiče dávali při chřipce lipový čaj. A dělali dobře, stále snad není lepší bylinky, která by vám proti chřipce mohla pomoci. Lípa svými potopudnými vlastnostmi utlumuje horečku, současně podporuje močení, díky čemuž odvádí z těla ven škodlivé látky. Vhodné je poohlédnout se také po šípku, který je známý vysokým obsahem vitamínu C. Řadě lidí také výborně pomáhá echinacea nebo tinktura z lichořeřišnice.
V každém případě platí, že bylinky je vhodné aplikovat a vyčkat několik dní. Pokud nedojde ke zlepšení, je nutné navštívit lékaře. Ne vždy dokážete, jako laik, posoudit příznaky správně a za typickými projevy se může skrývat ještě úplně jiný problém. Proto neotálejte, pokud máte pocit, že bylinková léčba nezabírá. Ani bylinky nejsou všemocné.