Dárky

Promluvte díky květině. Co znamenají a komu je darovat?

Krásné květiny jsou klasickým dárkem téměř pro každou příležitost. Ať už posíláte slavnostní kytici k narozeninám, nebo děkujete hostiteli na večeři, květiny jsou skvělým způsobem, jak vyjádřit vděk, radost, přání všeho dobrého i lásku.

Mnoho květin získalo své jméno podle toho, jak vypadají, kde rostou nebo jak jsou zařazeny do vědecké nomenklatury, ale někdy jejich název nemá s jejich významem nic společného. Svět květin a symboliky může být nicméně daleko bohatší, než byste možná čekali. Jediným rozdílem mezi květem, který znamená romantiku, a květem, který znamená odmítnutí, může být třeba i jen barva jeho okvětních lístků. Poslední, co byste chtěli, je omylem vyznat lásku svému spolupracovníkovi nebo poslat pohřební květiny na kolaudaci nového domu.

Význam květin je stejně tak o společenském kontextu jako o historickém původu. Květiny měsíce narození a květiny zvěrokruhu mají svou vlastní jedinečnou symboliku, zatímco skutečný význam květiny může být jiný. Symbolika a významy květin se mohou měnit i v průběhu času. Například kala je dnes základem svatebních kytic, ale dříve byla nejoblíbenější květinou pro zdobení rakví.

Bez ohledu na to, proč potřebujete koupit květiny – i kdybyste si je chtěli jen vystavit na konferenčním stolku – je dobré vědět, co znamenají. A my vám v tom pomůžeme.

Narcis

Pokud na někoho stále myslíte, měli byste mu poslat narcisy. Žluté květy představují nepřekonatelnou lásku a posílají vzkazy jako: „Jsi ten jediný“. Jednoduše dávají najevo zájem a péči a rozhodně jsou tedy dobrou volbou pro romantická vyznání.

Hyacint

Hyacinty představují odvážnou zbrklost nebo sportovní postoj. Zatímco fialová představuje také omluvu, modré a červené květy symbolizují důslednost a hravost. Nejsou to tedy zřejmě ideální květiny pro manželky či přítelkyně, ale mohou se hodit třeba jako poděkování někomu z kolegů.

Pivoňka

Stejně jako jejich okvětní lístky mají i pivoňky mnohovrstevnatý význam. Historicky symbolizovaly stud, ale dnes při použití ve svatebních květinách propůjčují naději na šťastný život nebo šťastné manželství. Jsou to květiny, které lákají na svůj jedinečný půvab a okázalou krásu, a mohou tedy ženě posílat signál, že i vy ji považujete za nesmírně krásnou, atraktivní a žádoucí.

Astra

Kytice z aster, které symbolizují lásku a něžnost, jsou ideální pro začínající vztah. Pokud se chystáte na první rande, vezměte si sebou i kytici těchto květin. Třeba vám přinesou štěstí, ale minimálně potěší svou střídmou krásou.

Karafiát

Karafiáty obvykle symbolizují ženskou lásku a okouzlení. Význam karafiátů však závisí na jejich barvě. Růžové říkají: „Nikdy na tebe nezapomenu“, jiné barvy se však nezřídka používají i při smutečních událostech. Temně rudé karafiáty často doprovází rakev nebo se využívají ke kondolenci.

Chryzantéma

Stejně jako karafiáty mají i různé barvy chryzantém různé významy. Červené chryzantémy říkají: „Miluji tě,“ zatímco bílé chryzantémy znamenají pravdu. Žluté a oranžové chryzantémy naopak vyjadřují lásku zlehčenou nebo neopětovanou.

Kala

Jak již bylo řečeno v úvodu, dnes se velmi často využívají u svatebních obřadů. Jejich něžná krása totiž dokonale podtrhuje ladnost a něžnost nevěsty. Zajímavé ale je, že se historicky používaly na pohřbech a byly považovány za ryze smuteční květy.

Sasanka

Svazek sasanek, který symbolizuje opuštěný pocit nebo očekávání, je dokonalou vzpruhou pro přítele, který se cítí trochu ztracený či zklamaný.

Slunečnice

Jak asi tušíte podle jejich slunečné nálady, slunečnice symbolizují trvalé štěstí a dlouhý, spokojený život.

Kopretina

Kopretiny jsou jednoduché. Symbolizují mládí, čistotu, nevinnost a věrnou lásku. Zařaďte tyto veselé květiny do smíšené kytice pro někoho, s kým jste v novém vztahu, nebo pro dlouholetého přítele, který odjíždí na delší dobu pryč. Ukáží, že chcete zůstat loajální a oddaní.

Vlčí mák

Červené máky historicky znamenají potěšení, ospalost a zapomnění. V dnešní době symbolizují vzpomínku na příslušníky armády, kteří padli v boji. Využívají se jako symbol k uctění jejich památky, a proto se typicky nepoužívají jako květy určené k darování někomu blízkému.

Růžová růže

Stejně jako u karafiátů a maminek závisí význam růže na barvě jejích okvětních lístků. Růžové růže jsou prosbou, aby se věřilo dárci. Mohou také představovat dokonalé štěstí. Pokud vám přelétavý přítel nebo bývalý milenec pošle růžové růže, postupujte opatrně.

Kamélie

Tato sladce vonící květina představuje sebereflexi a vnitřní sílu. Darujte ji kamarádce, která je čerstvě po rozchodu, nebo někomu, koho máte rádi, k narozeninám, abyste ho povzbudili do dalšího roku osobního růstu.

ZDROJ: https://living.iprima.cz/naucte-se-skrytou-rec-kvetin-aneb-strucny-slovnik-kvetomluvy-pro-zamilovane-424896
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: The Smell of Roses: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/kvetiny-okvetni-listky-listy-darek-122734/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button