Prázdniny jsou sice již u konce, ale to neplatí pro hezké letní počasí. To stále trvá a ještě minimálně celé září je možnost vyrazit někam na dovolenou a mít docela dobrou šanci na příjemné počasí. Jenže i během cestování nám hrozí řada problémů zdravotního charakteru. Delší cesty jsou často spojeny s problémy způsobenými poruchou cévního systému. Základní příčinou je zpomalený krevní tok v žilním systému, který je způsoben dlouhým sezením a sníženou aktivitou.
Rizika související s cévním systémem ale můžete vlastním přičiněním výrazně snížit. Jak tedy na to?
Krevní tok v žilách je zajišťován takzvanou žilní pumpou, tedy pohybem svalů, které tlačí krev směrem zpět k srdci. Dolů zvládne téci sama díky gravitaci. Při delších cestách jsou tyto mechanismy oslabeny, a dochází tak ke zpomalení žilního toku. Mohou tak vznikat problémy jako jsou otoky dolních končetin, pocity tíhy, únavy končetin, nebo až tlaku a bolestí lýtek. Je to také výrazný rizikový faktor pro vznik křečových žil.
Potíží hrozí mnoho
Jak bylo řečeno výše, může nastat řada problémů. Mezi nejzávažnější ale jednoznačně patří možnost vzniku krevní sraženiny. Dojde-li pak ke vzniku sraženiny v hlubokém žilním systému, je pacient ohrožován i plicní embolií, která může vést k velmi vážnému poškození zdraví nebo i smrti. Jak sami vidíte, obyčejné bolesti končetin nebo otoky se snadno mohou proměnit ve vážné zdravotní obtíže.
Jak poznat, že máte problém?
Prvními typickými projevy bývají otoky, pocity těžkých nohou a únava. Nižší stupeň zánětu žil se projevuje zatuhlým, často začervenalým pruhem v místě původní křečové žíly. Takový problém je nutné řešit urgentně s lékařem. V žádném případě není vhodné otálet. Hluboká žilní trombóza se pak projevuje výrazným otokem končetiny, nastupuje také velká bolest lýtka, která se stupňuje při došlapu. Tyto příznaky nelze podceňovat a odkládat jejich řešení například až na návrat z dovolené.
Prevence může pomoci
Prevence ale začíná daleko dříve než večer před odjezdem. Nejlépe funguje pravidelný pohyb. Posilujete tak celý cévní systém a udržujete v dobré kondici nejen vaše žíly a cévy, ale celý organismus.
Při cestování autem je vhodné zahrnout do plánu pravidelné pauzy po dvou až třech hodinách jízdy. Vyhraďte si na ně alespoň 10 minut, kdy se máte šanci protáhnout, projít se, případně si krátce zacvičit. V letadle jsou pak dnes již i přímo personálem na palubě doporučovány pravidelné cviky, například výpony, nebo různé protahování končetin, nejlépe je se opět v pravidelných intervalech alespoň deset minut procházet v uličce letadla.
I pokud nemáte šanci postavit se na nohy a projít se, nezoufejte, nohy si lze protáhnout i vsedě. Můžete například střídavě propínat a krčit chodidla. Nohy lze také masírovat směrem od chodidel ke kolenům. Pomohou i speciální podpůrné punčochy, anebo chladivé krémy a gely zmírňující otoky a bolest.
Dalším důležitým opatřením je pravidelný a dostatečný pitný režim. Zejména v létě je nutné myslet na to, že i bez jakékoliv aktivity je nutné denně vypít dva až dva a půl litru vody. Alkohol, káva, čaj, limonády a džusy vedou naopak k dehydrataci, a je pak nutné doplnit tuto ztrátu opět vyšším příjmem vody. Nebojte se, že budete muset často „na malou“. Je lepší několikrát žádat spolucestujícího o uvolnění místa než se trápit potížemi a bolestí.
Léčba
Pokud se u vás tyto problémy objevují opakovaně, je dobré vyhledat lékaře a požádat jej o odbornou diagnostiku. Na základě vyšetření bude lékař schopen zhodnotit stav vašeho žilního a cévního systému a navrhnout vhodný způsob léčby. Ta je vždy doporučena lékařem a spočívá opět nejen v kompresní bandáži, ale zejména ve správném dávkování léků na ředění krve, nejčastěji opět v injekční formě. U nejzávažnějších případů je pak nutná i hospitalizace.
V každém případě platí, že je lepší jednat hned, než vyčkávat. Pokud se problémy budou zhoršovat, bude i léčba náročnější, zdlouhavější a bolestivější.