Spolupráce

Přednosti neodymových magnetů

S magnety se setkáváme již od dětství. Děti si hrají s magnetickými hračkami, v domácnosti se používají magnetické příchytky na lednici, ve školách se již dávno prosadily magnetické tabule. Další využití nacházejí magnety v kovoprůmyslu a zejména v kovošrotech, kde se pomocí velkých a silných elektromagnetů zavěšených na jeřábech přenáší kovový odpad. Ovšem to zdaleka nejsou jediné sféry uplatnění magnetů. Jejich vylepšeným typem jsou totiž neodymové magnety.

Co je neodymový magnet?

Tyto magnety jsou vyrobeny ze směsi neodymu, železa a boru. V současnosti se jedná o nejsilnější typ magnetu na světě, který překonal svými vlastnostmi ještě do nedávna bezkonkurenční permanentní magnety, které tvořila směs na bázi samaria a kobaltu. Neodymové magnety mají vynikající magnetické vlastnosti a vůbec nejvyšší vnitřní energii. Jsou schopny unést více než tisícinásobek vlastní hmotnosti. Například magnet o velikosti malé mince může udržet železný předmět o hmotnosti kolem 10 kg.  

Využití neodymových magnetů

Spektrum možnosti jejich využití jsou neuvěřitelně široké. Od potřeb denní potřeby, jako jsou notesy, diáře, aktovky nebo dvířka skříněk, přes senzory v automobilech až po kovozpracující průmysl. V domácnosti můžete využít ploché kotoučové neodymové magnety tak, že je k nosnému materiálu přilepíte pevným lepidlem UHU 300, anebo je přímo vlisujete do připraveného vyfrézovaného otvoru. Kotoučové neodymové magnety také dobře nahradí spony na ubrus. Účinné zavírání skříněk zajistí kotoučové magnety, které nalepte na dvířka a neodym je pevně uzavře.

Příklady neodymových magnetů

  • samolepicí magnety – stačí sejmout ochrannou fólii, přiložit magnet na předem očištěné místo a na chvilku přitlačit. Udrží i několik kilogramů
  • břemenové magnety – bez přívodu elektrického proudu uzvednou 100 až 600 kg. Manipulace s ocelovými a železnými břemeny je díky nim rychlejší a bezpečnější. Břemenové magnety jsou bezúdržbové, nenáročné na provoz a fungují bez přívodu elektřiny. Uplatňují se v dílnách, ve skladech hutního materiálu, ve slévárnách či strojírenské výrobě
  • magnety na lednici – jsou ve tvaru figurek „Člověče nezlob se“ a mohou sloužit nejen jako kuchyňská dekorace, ale také k udržení receptů při vaření či vzkazů a připomínek k nákupu. Jsou i skvělou učební pomůckou, která se těší oblibě u dětí.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button