Spolupráce

Víte, na co se zaměřit při výběru snowboardového oblečení? Naše tipy na nákup oceníte

Zima, sníh, vítr a vlhko. Na snowboard se musíte perfektně obléct, abyste si jízdu maximálně užili. Věděli jste, že výběr snowboardového oblečení je stejně důležitý jako výběr snowboardu, bot a vázání? V článku najdete tipy na to, jak vybrat pro vás to nejvhodnější oblečení na snowboard.

Zaměřte se na prodyšnost, voděodolnost a ochranu před větrem

Ještě než uděláte velký nákup oblečení, měli byste vědět, že mezi nejpodstatnější vlastnosti patří velikost vodního sloupce, voděodolnost a prodyšnost materiálu. Ochrana před vodou se označuje jako vodní sloupec a najdete ji napsanou na cedulce u každé snowboardové bundy nebo u kalhot na snowboard. Čím vyšší číslo je u oděvu napsáno, tím více je oblečení voděodolné. Vodní sloupec se měří v milimetrech a ukazuje, kolik srážek oděv zvládne nepropustit za 24 hodin. Oblečení s vodním sloupcem 10 000 mm je méně voděodolné než oblečení s vodním sloupcem 20 000 mm. Používáním oblečení, jeho praním, nošením a odíráním, ztrácí materiál voděodolné vlastnosti. Prodyšnost nám říká, kolik gramů vodní páry projde za 24 hodin jedním čtverečním metrem látky. Udává se v gramech a stejně jako u voděodolnosti platí, že čím je číslo u oblečení vyšší, tím je materiál prodyšnější. Obecně lze říci, že čím má materiál vyšší vodní sloupec, tím je méně prodyšné. Prodyšnost je podstatná pro to, aby se od těla dostala vodní pára, která jezdce ochlazuje a snižuje jeho pocitovou teplotu. Klíčovým faktorem je také odolnost proti větru. Pokud se k jezdci dostane vítr skrze materiál, je také snižována jeho pocitová teplota. Jestli milujete jízdu na otevřeném svahu a rádi se kocháte pohledy ze hřebenů, kde je nejvíce větrno, rozhodně tento parametr při výběru oblečení nevynechte. Podrobné informace najdete v článku Jak vybrat snowboardové oblečení.

Kvalitu materiálu nepodceňte

Z jakého materiálu je oblečení vyrobeno? Toto by vás mělo také zajímat. Složení materiálu je velmi podstatné nejen z hlediska údržby oděvu, ale také ovlivňuje prodyšnost, voděodolnost i ochranu před větrem.

K oblíbeným materiálům, které se při výrobě snowboardového oblečení používají, patří polyester. Tento materiál je silný, je odolný proti srážení a také se neroztahuje. Pokud se namočí, schne velmi rychle. Díky jeho rychleschnoucím schopnostem a dobrým vlastnostem je často používán jako svrchní materiál. Je odolný proti plísním. Pevně tkaný polyester je velmi dobře odolný proti vodě. Nutno ale poznamenat, že každý výrobce používá k vyhotovení snowboardového oblečení svůj vlastní materiál, který doplňuje o nepropustné membrány. Pokud budete vybírat snowboardové oblečení, ať už bundu nebo kalhoty na snowboard, určitě se také dívejte na charakteristiku materiálu, zajímejte se o to, jaký má bunda vodní sloupec, jak je prodyšná a odolná proti větru.

K dalším oblíbeným materiálům patří nylon, který je elastický, má nízkou absorpci a skvěle se udržuje. To je velká výhoda pro zákazníka. Ve snowboardovém oblečení najdete nylon v kombinaci s dalším materiálem. Hojně jej využívá například výrobce Thirty Two.

Mikrovlákna neboli mikrotkaniny jsou vysoce odolné textilie. Mikrovlákna jsou lehká, prodyšná, odolná a skvěle odpudivá. Mají perfektní vlastnosti. Právě díky skvělým vlastnostem jsou tkaniny drahé a najdete je na prémiových produktech, nebo na těch nejmodernějších modelech bund a kalhot na snowboard. K velmi oblíbeným patří také látka Gore-Tex, která je nepropustná a není na ni vyžadována další impregnace. Používá se na rukavice.

Jaké má oblečení vlastnosti?

Vyberte si to nejlepší a zaměřte se také na vlastnosti materiálu. Vámi vybraná bunda nebo kalhoty by měly nabízet také příslušný komfort pro uživatele v podobě návleků, manžet, šikovných kapes nebo podlepených švů. Pojďme si podrobněji rozebrat jednotlivé vlastnosti, které byste měli u snowboardového oblečení hledat.

Snowboardová bunda má kolem pasu snowcatcher. Ten zabrání proniknutí sněhu pod bundu. Tuto šikovnou vychytávku mají snad téměř všechny bundy na snowboard. Snowboardové oblečení by mělo mít na vybraných místech zesílené švy. U bundy je najdete v oblasti kolem ramen, podpaží, loktů, u kalhot se objevují u pasu a kolen. Podlepené švy nepropustí ani kapku vody. Zvyšují nepropustnost oděvu. Aby se kolem snowboardových bot pod kalhoty nedostal sníh, mají kalhoty návleky, které jsou dnes již naprostým standardem. Snowboardové bundy zase disponují šikovnými mažetami, které se vám budou hodit, pokud nemáte dlouhé rukavice. Kapuce je u snowboardové bundy samozřejmostí. Při výběru bundy si ale ujasněte, jestli by se vám hodila kapuce odepínací nebo napevno přidělaná. I přes kapuci můžete nosit helmu. Možná, že jste již o užitkových kapsách slyšeli. Levné snowboardové bundy mají dvě tři kapsy na papírové kapesníky či mobilní telefon. Ty propracovanější bundy mají i průhledné kapsičky na MP3 přehrávač nebo kapy na skipass. Díky těmto vychytávkám projdete pohodlně přes turnikety, aniž byste museli sundávat rukavice a lovit skipass z kapsy, a poté jej zase uklízet. Ventilace je nedílnou součástí snowboardového oblečení. Každá lepší bunda či kalhoty mají správně všitou ventilaci, aby se tělo nepotilo. U kalhot je podél švů, v bocích nebo přes stehna, u bundy v podpaží, na hrudi či na zádech. A nakonec zip. Bunda na snowboard musí být propracovaná do posledního detailu, kterým je v tomto případě jezdec zipu. Myslete na to, že bundu musíte pohodově zapnout i v lyžařských rukavicích. Jezdec by měl být velký, silný a musíte jej dobře chytit. Poutka by měla být pevná, nesmí se trhat a rozvazovat. Robustní zip bývá dnes již standardem.

Máte vybráno? Podívejte se na krásné a kvalitní oblečení na snowboard a vyberte si pro vás to nejlepší.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button