Porucha na dálnici? Nepanikařte a myslete především na vlastní bezpečnost
I auta jsou jenom stroje, a proto se může snadno stát, že přestanou spolupracovat. A často to bývá právě v tu nejnevhodnější chvíli. Vozidlo se neptá, zda spěcháte, máte včas doručit náklad, nebo se nacházíte právě na dálnici. K poruše nebo nehodě může dojít kdykoliv. Jestliže se však váš vůz porouchá třeba právě na dálnici, kde kolem vás sviští auta rychlostí často více 130 km/h a čas na nějakou reakci je zcela minimální, je nutné zachovat se správně a neohrožovat sebe i další účastníky silničního provozu. Jak postupovat a na co nezapomenout?
Zachovejte klid
Ať už se stane cokoliv, je to velmi nepříjemné a kazí vám to plány. Přirozenou reakcí je začít nadávat, panikařit nebo proklínat všechno a všechny, ale to není zrovna to, co potřebujete. Klíčové je zachovat chladnou hlavu a udělat vše proto, abyste zajistili vlastní bezpečnost i urgentní řešení situace.
Odstavení vozu
Pokud je to jen trochu možné, zpomalujte postupně, zařaďte se do odstavného pruhu a pomalu dojeďte na nejbližší sjezd. Vždy ale mějte zapnuté výstražné blinkry a kontrolujte situaci. Jestliže je porucha akutní a je třeba zastavit, pak se držte co nejvíc pravého okraje vozovky, nechte auto svítit, nechte zapnutá výstražná světla a vůz zastavte. Snažte se, aby vůz nestál v nepřehledném místě, aby měli řidiči jiných vozidel možnost včas reagovat na stojící vůz, zpomalit a varovat také řidiče za sebou.
V autě nezůstávejte
Předtím než vystoupíte z auta, ujistěte se, že na sobě máte reflexní vestu. Pokud je to možné, vystupte z auta pravými dveřmi, tedy blíže ke svodidlům a okamžitě se dostaňte za ně. Nepohybujte se zbytečně okolo auta, riziko je velmi vysoké, byť si to možná neuvědomujete.
Výstraha pro ostatní řidiče
Trojúhelník by neměl být umístěn někde v kufru nebo zahrabán kdesi pod nákladem, ale ideálně v dosahu řidiče. Trojúhelník je třeba umístit do vzdálenosti minimálně 100 metrů před odstaveným vozem. Nechoďte odstavným pruhem, ale postupujte za svodidly, abyste zabránili možné nehodě.
Je čas volat pomoc
Než začnete řešit servis nákladních vozidel, zavolejte policii. Ta vám umožní zorganizovat situaci na místě a vyhnout se dalším možným problémům. Poté kontaktujte asistenční službu nebo servis, který vám pomůže řešit přímo situaci vašeho vozidla. Nikdy ani drobnou poruchu, jako je prasklá pneumatika, neřešte na dálnici sami – riziko nehody je zde zbytečně vysoké. Sami nejlíp víte, jak snadno vás na dálnici něco překvapí a že nemáte skoro žádný čas reagovat. Při vysoké rychlosti se skutečně těžko brzdí nebo mění směr jízdy tak, aby se zabránilo nehodě.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay