Nože nekrájí jako dřív? Nabruste je pomocí našich triků
Mít ostré nože v kuchyni je základ pro pohodové vaření. Správně nabroušený nůž je samozřejmě nejjistějším pomocníkem pro snadnou manipulaci s potravinami a jednoduché krájení. Každodenním používáním ale nože ztrácejí svou ostrost a po čase jsou ztupené. To ale není nezvratný proces. Stačí je jen umět správně nabrousit tak, abyste je nijak nepoškodili. Jak na to? Poradíme vám, jaké jsou nejlepší postupy.
Co se k broušení používá?
Pro nabroušení nože se obvykle využívají brusné kameny, kuchyňské brousky nebo elektrické brusky s kotoučem. Není to však všechno, můžete také použít ocílky či brusné tyče s diamantovým nebo keramickým povrchem. Se správnými pomocníky broušení snadno zvládnete sami a není třeba oslovovat žádného odborníka.
Jak poznat, zda nůž potřebuje nabrousit?
Ostrost nože je možné otestovat mnoha způsoby. Obvykle je ale nejjednodušší použít obyčejný list papíru. Stačí, kdy jej uchopíte v jeho rohu a provedete řez pod úhlem zhruba 45°. V případě, že je papír přeříznut a všechno šlo hladce a bez potíží, je nůž dostatečně ostrý a žádné broušení není třeba. Pokud se ale papír spíše roztrhne nebo je jeho přeříznutí těžké, nastala chvíle, kdy bude nutné tupému noži opět dodat ostrost. Podobně dobře můžete ostrost otestovat třeba i na rajčeti nebo podobně měkké zelenině/ovoci. Pokud získáte něco jiného než hezké tenké plátky rajčete, je třeba nůž naostřit.
Kuchyňský brousek
Jde asi o nejjednodušší způsob broušení nožů v domácím prostředí. Použití je skutečně jednoduché a zvládne jej prakticky každý. Nůž se pouze vloží do spáry mezi dva brusné kameny a zlehka se jím protáhne. Postup poté opakujeme, dokud nezískáme dostatečně ostrý nůž.
Brusný kámen
Broušení nožů na brusném kameni je opět velmi snadné. Nejdůležitější je udržet během broušení stále stejný náklon broušeného nože. Na trhu se dnes dají pořídit různé kameny o různé tvrdosti a hrubosti povrchu. Vybrat můžete také přírodní nebo syntetické. Obecně platí, že pro rovnoměrnější brus je lepší použít syntetický kámen, který zajistí, že plocha bude konstantně nabroušena.
Nezapomeňte, že před broušením musí být brusný kámen navlhčený. Vlhkost kamene je důležité udržovat po celou dobu broušení. Také je nutné zajistit, aby brusný kámen držel po celou dobu broušení na svém místě. Nůž poté nastavte tak, aby ostří a horní hrana nože svíraly úhel 15°- 20°. Následně souměrně táhněte ostřím po celé délce čepele. Takto nejprve nabrousíte jednu stranu nože a poté budete pokračovat s druhou stranou. Je dobré si zapamatovat počet tahů, které jste udělali při broušení jedné strany nože, abyste na druhé straně udělali počet tahů stejný. Nakonec nůž i kámen důkladně očistěte pod tekoucí vodou.
Ocílka
Mezi méně časté ale stejně efektivní ostření patří použití ocílky. Neslouží ale přímo k broušení, jako spíše k doostřování. Vzhledem k tomu, že se jedná o finální úpravu broušených nožů, nehodí se na broušení tupých nožů. Práce s ocílkou skutečně už není pro úplně začátečníky. Při broušení je nutné koordinovat pohyby dvou nezajištěných volně pohyblivých předmětů. Rozhodně s ní nepracujte, pokud nevíte jak na to – hrozí zranění.
Ocílka se drží v jedné ruce směrem dolů a špičkou se opírá o stůl. V druhé ruce se drží nůž, který se v místě u rukojeti přiloží na horní část ocílky. Jemným tlakem se nůž vede proti ostří až ke konci ocílky. Takto se postupuje přibližně dvacetkrát, a to po obou stranách. Klíčové je netlačit, úplně postačí jemné a plynulé pohyby.
Co když není nic po ruce?
I to se může stát – zrovna není nic k broušení po ruce, ale nůž je tupý tak, že s ním nic neukrojíte. Nezoufejte, existují i jiné způsoby!
- Použít můžete i obyčejné schodiště. Je jasné, že schody nesmí být pokryté žádným dalším materiálem. Pak už jen stačí párkrát přejet nožem po obou stranách přes kamenný či betonový schod a nůž získá znovu svou ostrost.
- Pomoci může i keramický hrnek. Stačí jej pouze otočit vzhůru nohama a jemně přejíždět nožem po nenalakované obrubě dna hrnku.
- Zkuste využít i dno hrnce. Při přejíždění ostří přes otočený hrnec, dodržujte opět úhel 20° a postupujte obdobně jako u keramického hrnku.
- V neposlední řadě můžete zaměstnat i kožený pásek. Používá se podobně jako ocílka k doostření nožů. Je však nutné si být jisti, že jde skutečně o pásek kožený, a ne pouze o napodobeninu kůže. Nůž se táhne po směru ostří tak, aby byl co největší kus břitu s páskem v kontaktu a nůž opět získá velmi dobré řezací vlastnosti.
ZDROJ: https://www.epicurious.com/expert-advice/how-to-sharpen-a-knife-and-hone-it-the-right-way-article
ZDROJ obrázku: Fotografie od uživatele Mikhail Nilov ze služby Pexels