Neodolatelné chutě signalizují, že vašemu tělu něco chybí
Pronásleduje vás chuť na sladké? Nebo naopak nedokážete odolat pořádně soleným arašídům? Charakter vašich chutí vypovídá o aktuálním stavu těla mnohem víc, než si možná myslíte. Chutěmi se nám často naše tělo snaží naznačit, že mu něco chybí. Nesvalujte tedy vinu jen na svou slabou vůli a snažte se najít příčinu těchto stavů, které vám rozhodně neprospívají.
Ať už se jedná o neovladatelní chutě na něco sladkého, nebo si nemůžete pomoci, ale láká vás jídlo s vysokým obsahem soli nebo naopak pálivé věci, všechno má své vysvětlení. Takzvanými prudkými chutěmi tělo naznačuje, že něco není v pořádku a obvykle jde o výsledek akutního nedostatku nějaké konkrétní látky, kterou organismus potřebuje. V prvé řadě takto lidé často reagují na nervové vypětí a stres. Takový typ reakce je ale samozřejmě nevhodný. Pokud se člověk naučí reagovat na stresové situace zvýšenou konzumací, obvykle kaloricky velmi vydatného jídla, z dlouhodobého hlediska se tak vystavuje riziku obezity a všem zdravotním důsledkům.
Druhým typem prudkých chutí jsou ale ty, kterým organismus signalizuje, že mu něco schází.
Chutě na sladké
Za chutí na sladké stojí ve většině případů psychika. Konzumace sladkých potravin totiž odkáže významně pozvednou hladinu hormonu serotoninu, který je v našem těle zodpovědný za dobrou náladu a pocit spokojenosti. Jsme-li neustále ve stresu, je pro nás lepší smlsnout si na čokoládě, jelikož ta nám alespoň krátkodobě dodá pocit štěstí.
Chutí na sladké také reaguje organismus na nízkou hladinu krevního cukru. Sladká jídla dokáží krevní cukr pozvednout velmi rychle, i když na velmi krátkou dobu. Zejména u žen může být ale chuť na čokoládu nebo sladké obecně spojená s nedostatkem hořčíku, mědi a železa. A to zvláště v období před menstruací.
Chutě na slané
Nemůžete se zbavit nutkání koupit si solené brambůrky? Dost možná má vaše tělo jenom pekelnou žízeň. Sůl reguluje množství vody v těle a pokud se začíná projevovat dehydratace, reakcí může být otevřený právě sáček chipsů. Sůl totiž zadržuje vodu, a tělo si tak snaží udržet alespoň ty zásoby tekutin, které už má. Namísto brambůrků tedy příště sáhněte v regálu po lahvi vody a uvidíte, že chutě na slané budou brzy pryč.
Typické je také to, že tělo volá po ztracených minerálech. To se může stát zejména po velkém fyzickém vypětí, kdy se potem z těla dostane velké množství minerálů i soli. Při akutní chuti na slané vám pomůže kousek celeru nebo okurky, které vašemu tělu dodají sodík.
Chutě na maso
Pokud nemáte chuť na nic jiného než maso, jde pravděpodobně o známku nedostatku vitamínu B12, tuku nebo železa. Občas se tento stav objeví u vegetariánů, kteří mají často s doplňováním těchto živin problémy. A jejich vegetariánská cesta pak skončí stejně rychle, jako začala.
Chutě na těstoviny
Těstoviny případně i pečivo jsou zdrojem sacharidům, tedy nejrychlejší energie. Jestliže vás neustále táhne touha po špagetách nebo rohlíku s nutelou, dost možná prostě nemáte dost energie. Touhou po sacharidech tělo signalizuje nedostatek energetického paliva a nutnost jeho doplnění. Je však nutné dodat, že prázdné kalorie v podobě bílého pečiva a těstovin váš problém nevyřeší. Je spíše potřeba zamyslet se nad složením vašeho jídelníčku a zvýšit jeho kalorickou hodnotu. To dosáhnete třeba přidáním většího množství jídla nebo zavedením zdravých tuků.
Chutím se dá také účinně zabránit pravidelnou stravou, kdy se vaše tělo nikdy nedostává do stavu hladu. Vyplatí se také počkat patnáct minut a místo jídla si zkuste dát sklenici vody. Budete překvapeni, kolik chutí je pouze dočasnou záležitostí.
.