Dům a zahradaRady a tipy

Jaký typ podlahy vybrat do vašeho interiéru?

Na současném trhu je poměrně široký výběr toho, co můžete umístit na podlahu. V nabídce najdete linoleum, dlažbu, různé druhy plovoucích podlah, klasické parkety, korek či koberce.

Podlaha má velký vliv na celkovou atmosféru místnosti. Při jejím výběru musíme brát v potaz každodenní zátěž v podobě nábytku, pohybujících se obyvatel domu či bytu, vylitých tekutin a drobností, které občas každý utrousí. Investice do podlahy je poměrně dlouhodobá a někdy i nákladná záležitost, proto je, při jejím výběru, nutné zvážit vzhled i kvalitu. Doporučuje se volit spíše neutrální barvy, jež lépe přizpůsobíte barvě stěn, nábytku i různých bytových doplňků.

Při výběru je nutno vzít také do úvahy celkový vzhled interiéru, ale i vaše pocity. Jiné vyvolává přírodní materiál a jiné materiál umělý. Pokud máte byt či dům postavený v určitém stylu, hodí se do něj jen některé druhy materiálů. Tak například k venkovskému stylu je to většinou dřevo. Každá interiérová místnost má svá specifika a také různou náročnost užívání.

Koupelna

V koupelně se bude podlaha potýkat s každodenní vlhkostí i přímému kontaktu s vodou. Tady převažuje použití keramické či kamenné dlažby, která je snadnější na údržbu vlhkého prostředí. Současná nabídka však není omezena pouze na tento materiál. Do koupelen se začíná využívat i podlaha dřevěná. Musí však být vyrobena z kvalitního exotického dřeva. Nejčastěji se asi používá teakové. Jeho odolnost je ještě zvyšována speciálními výrobními procesy a impregnací, které přispívají k vyšší odolnosti proti plísním a škůdcům. Také dochází ke snižování sesychání či bobtnání, která způsobuje vlhkost a vysoké teploty. Poměrně často jsou koupelnové podlahy doplňovány různými podložkami, které představují především protiskluzovou ochranu.

Kuchyně

V kuchyni musí podlaha odolávat častějšímu mechanickému poškozování, díky občasný pádům různých předmětů, ale také malým nehodám v podobě vylité tekutiny či občasným pádům mastnějších potravin.

Kromě klasické dlažby lze do kuchyně použít například vinyl, laminát, dřevo, korek, linoleum nebo PVC. V současné době se stávají trendem podlahy korkové. Korek je přírodní materiál, který je, díky úpravám, odolný proti poškození. Navíc je velmi lehký, teplý a antistatický. Dobře tlumí zvuky a je vhodný tam, kde je nějaký alergik.

Dětský pokoj

Dětský pokoj potřebuje podlahu příjemnou na dotyk, tedy například linoleum nebo plovoucí podlahu. Děti si velice rády hrají na zemi, ideální je proto koberec, který poskytne tepelnou izolaci ke studené zemi, aby děti nenastydly.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button