ReceptyZdraví

Nejlepší rostlinné mléko je to sezamové. Vyrobte si jej sami doma a užívejte si jeho výhody

V dnešní době řada lidí volí varianty kravského mléka. To je totiž mnohými považováno za nevhodné a raději se doporučuje pít rostlinné náhražky. Určitě to není špatný krok vyzkoušet namísto běžného mléka nějakou změnu. Mezi oblíbený typ rostlinného mléka patří v součinnosti například sezamové mléko.

Je perfektní pro všechny vegetariány i vegany a také pro každého, kdo je alergický na laktózu nebo mu prostě normální mléko nechutná. Sezamové mléko se navíc hodí i pro ty, kteří nemohou pít mandlové mléko nebo mléko z kešu kvůli alergii na ořechy.

Sezamové mléko navíc nabízí řadu zdravotních benefitů, které se určitě budou hodit i vám. Jak si ale takové sezamové mléko připravit? Je to složité? Samozřejmě se dá pořídit ve specializovaných obchodech, ale často takové prodejny najdete jen ve velkých městech a tyto výrobky nejsou zrovna levné. Naštěstí si sezamové mléko můžete sami vyrobit v pohodlí domova za zlomek ceny.

Domácí sezamové mléko

Budete potřebovat:

 • 1 a půl hrnku sezamových semínek
 • destilovanou vodu
 • vanilka nebo vanilkový extrakt
 • javorový sirup či med

Jak postupovat:

 1. Předtím než začnete s výrobou mléka, nechte sezamová semínka přibližně 3 až 4 hodiny ve vodě, aby nasákla vlhkost.
 2. Po určeném čase slijte přebytečnou vodu a sezamová semínka dejte do mixéru. Přidejte 3 hrnky destilované vody.
 3. Mixujte po dobu asi 2-3 minut, dokud nebude směs zcela hladká.
 4. Tuto směs poté naneste na plátýnko pro výrobu sýru. Cípy plátýnka spoje a pečlivě vymačkávejte ze směsi všechnu tekutinu do jiné nádoby.
 5. Tuto tekutinu poté přelijte zpět do vyčištěného mixéru a přidejte asi jednu lžičku vanilky a asi jednu lžičku javorového sirupu nebo medu.
 6. Všechny ingredience ještě jednou řádně promixujte.
 7. A máte hotovo! Mléko přelijte do skleněné nádoby a skladujte v lednici. Spotřebujte do týdne.

Výhody sezamového mléka

Pojďme se podívat na několik základních benefitů konzumace sezamového mléka. Je nejen velmi chutné, ale především zdravé.

 • Sezamové mléko dokáže snižovat hladinu špatného cholesterolu v krvi.
 • Snižuje pravděpodobnost výskytu srdečních chorob a kardiovaskulárních obtíží.
 • Má mnoho vitamínu E, čímž přispívá ke zdraví kůže i vlasů.
 • I přesto, že se nejedná o mléčný produkt, obsahuje poměrně velké množství vápníku, takže dokáže z velké části nahradit jiné zdroje. Vápník je důležitý zejména pro zdravé kosti a zuby.
 • Podle odborníků navíc vápník dokáže snižovat pravděpodobnost výskytu rakoviny konečníku.

A to je jen několik z mnoha dalších zdravotních výhod sezamového mléka. Zachutná téměř komukoliv a dokonce i lidé, kteří mléko normálně nepijí, si sezamové mléko většinou velmi oblíbí a velmi si jeho příjemnou a nenáročnou chuť pochvalují.

Prospěšný sezam

I samotný sezam patří mezi nejoblíbenější a nejdoručovanější semínka. Má vysoký obsah železa, a právě tím se řadí mezi potraviny, jejichž zvýšená konzumace prospívá lidem chudokrevností.

Sezam je také účinný ke zmírňování pocitů návalů a pocení, čímž zase prospívá ženám v přechodu nebo v průběhu raných fází těhotenství. Díky svému složení je výborným partnerem pro zdravé srdce a cévy a podporuje také odolnou obranyschopnost organismu.

Dokonce se říká, že zvýšená konzumace sezamového semínka snižuje projevy PMS, které trápí mnoho žen. Stejně jako i jiné ořechy semena přispívá k hezké a pružné pleti a ke zdravým a bohatým vlasům.

Sezamové semínko obsahuje přibližně:

 • 20 % bílkovin
 • 50 % rostlinných olejů
 • 16 % sacharidů
 • 9 % vlákniny
 • vitamíny B1, B3, karoteny
 • minerální látky jako je vápník, železo, hořčík, zinek, fosfor

Sezamové semínko se tedy hodí pro každého, ať už máte nějaké zdravotní obtíže či nikoli. Podporuje zdravé fungování celého těla a prospívá i správnému zažívání. Rozhodně jej zařaďte do své každodenní stravy. Skvěle se hodí do různých druhů pečiva nebo i jako doplněk musli směsí.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button