Dům a zahradaRady a tipy

Nejčastější problémy s pokojovými rostlinami – a jak je efektivně vyřešit

Přes veškerou snahu udržet kolem domu trochu zeleně mohou listy a květiny zdánlivě bez vysvětlení zvadnout, opadat a uschnout. Než se však zcela zřeknete svých dalších zahradnických pokusů, zkuste přijít potížím s pokojovými rostlinami na kloub pomocí několika jednoduchých řešení. Abychom vám pomohli, shrnuli jsme několik nejčastějších problémů, pokud jde o udržení zdravých a prosperujících pokojových rostlin, včetně informací o tom, jak jednotlivé problémy rozpoznat a jak je odstranit.

Problém: Hniloba kořenů

Když zjistíte, že vaše pokojové rostliny začínají vypadat povadle, opotřebovaně a mění barvu, možná je čas zkontrolovat kořeny. Bez správné drenáže mohou pokojové rostliny rychle začít trpět kořenovou hnilobou. Chcete-li zjistit, zda vaše rostlina trpí hnilobou kořenů, zkuste ji opatrně vyjmout z půdy a podívat se na její kořeny. Zatímco zdravé kořeny jsou pevné a ohebné, hnijící kořeny bývají kašovité a křehké.

Náprava: Opláchněte, zastřihněte a přesaďte.

Pokud se setkáváte s druhým případem, můžete se pokusit problém vyřešit jemným opláchnutím kořenů a odstřižením těch, které jsou postižené. Pokud potřebujete ostříhat značné množství kořenů, můžete také ostříhat několik skutečných listů rostliny, které mohou pomoci podpořit růst nových kořenů v rostlině. Jakmile skončíte, přesaďte rostlinu do čerstvé zeminy a nádoby s dostatkem drenážních otvorů a čekejte, zda ještš nabere novou sílu k životu.

Problém: Přemokření

I když je důležité dbát na zalévání pokojových rostlin, aby si udržely dobrou kondici, ve skutečnosti řada lidí bojuje spíše s opačným problémem. Přemokření je jedním z nejčastějších problémů, které lidé se svými rostlinami mají. Vadnutí a hnědé skvrny na listech rostlin mohou sloužit jako „červená vlajka“, která vás upozorní, že byste měli se zaléváním trochu ubrat. Pokud se přelévání nekontroluje, nakonec přispěje k hnilobě kořenů, proto je důležité si varovných příznaků všimnout včas.

Náprava: Poznejte svou rostlinu

Klíčem ke správnému postupu při zalévání je seznámit se s obecnými požadavky na vodu pro danou odrůdu rostliny. Jedním z rychlých způsobů, jak zkontrolovat žízeň rostliny, je zapíchnout prst jeden centimetr do půdy. Pokud se vám zdá půda suchá, pravděpodobně by potřebovala trochu vody. Pokud se vám zdá, že nahoře je sucho, ale půda pod ním je vlhká, omezte zalévání. Některé rostliny, jako například ibišek, potřebují častou zálivku, zatímco jiným, například šalvěji, stačí méně častá zálivka. Jakmile zjistíte, co která rostlina preferuje, stanovte si podle toho plán zalévání.

Problém: Málo slunce

Není žádným tajemstvím, že sluneční světlo nebo jakékoli světlo je pro zdravý život rostlin nezbytné. A i když obecně platí, že základní keře a listnáče nepotřebují nutně tolik slunce jako kvetoucí rostliny, pokud jde o určení, kolik slunečního světla vaše pokojová rostlina skutečně potřebuje, odpověď obvykle přichází případ od případu.

Náprava: Podívejte se na listy

Pokud listy začnou žloutnout a novější listy nedorůstají do plné velikosti, může to být znamení, že vaše rostlina potřebuje více přímého světla. Zkuste rostlinu přemístit blíže k oknu, aby byla více vystavena slunci. Buďte však opatrní při přemisťování rostlin k oknům, kde je chladno a zima – viz níže informace k výkyvům teplot.

Problém: Nedostatek živin

Když listy začnou vypadat mírně zbarvené, může to být znamení, že vaše pokojová rostlina má nedostatek živin, zejména pokud jde o tři nejdůležitější rostlinné živiny: dusík, fosfor a draslík.

Náprava: Hnojení

V případě nedostatku živin lze problém snadno vyřešit přidáním hnojiva bohatého na živiny. Můžete také vyzkoušet různá organická řešení, například přidání kávové sedliny do půdy pro pokojové rostliny, abyste zvýšili obsah dusíku.

Problém: Suchý vzduch

Různé rostliny mají sice různé požadavky na vodu a teplotu, ale většina z nich je si podobná v tom, že se jim v suchém vzduchu příliš nedaří. Rostliny spíše upřednostňují vlhké, mírně humózní prostředí, což obvykle není stav vzduchu v interiéru. Pokud si všimnete, že listy rostlin hnědnou a mírně vysychají, může to být znamení, že vaše pokojová rostlina touží po trochu větší vlhkosti vzduchu.

Náprava: Stanovte si rozvrh kropení

Problém zmírníte tím, že se nejprve ujistíte, že vaše rostlina není umístěna v blízkosti zdrojů tepla, jako je radiátor nebo topení. Poté rostlině občas nabídněte mlhu vody, aby nevysychala. Další možností, pokud si nejste jisti, že můžete pokojovou rostlinu pravidelně kropit, je umístit pod pokojovou rostlinu v květináči misku s oblázky a vodou. Tato voda, kterou nemohou vstřebat kořeny, se nakonec odpaří a pomůže zajistit, aby byl vzduch přímo v okolí rostliny o něco vlhčí.

Problém: Kolísání teploty

Pokud jsou rostliny vystaveny příliš mnoha různým teplotám, je pravděpodobné, že na neustálé změny nebudou reagovat nejlépe. Pokud vaše rostlina vypadá povadle, může být příčinou střídání teplot.

Náprava: Zabraňte přemisťování

Jedním ze způsobů, jak zajistit, abyste nezpůsobili přílišné kolísání teplot pro vaše pokojové rostliny, je vyhnout se přemisťování rostlin v květináčích mezi různými místnostmi. Každá jednotlivá místnost ve vaší domácnosti je v jistém smyslu vlastním odlišným prostředím, a i ty nejmenší teplotní změny mezi místnostmi mohou být pro pokojové rostliny špatnou zprávou. Jednou z možností, kdy změna teploty může skutečně udělat zázraky pro zdraví rostlin? Večer. Abyste napodobili podmínky, na které jsou rostliny zvyklé v přírodě, bylo by dobré zkusit v noci trochu snížit teplotu.

Problém: Plesnivá půda

Pokud se vašim rostlinám v interiéru nedaří, může být příčinou plesnivá půda. Plíseň na půdě nebo v ní může rostlině ubrat klíčové živiny, omezit její růst a učinit ji náchylnou k nemocem, i když je pro zdraví rostliny vždy škodlivá. Plíseň může vypadat různě v závislosti na typu, ale pokud vidíte něco rozmazaného, práškovitého nebo slizovitého, pravděpodobně se jedná o plíseň.

Náprava: Seškrábněte nebo vyměňte půdu

Zbavit se plísně v pokojové rostlině je ve skutečnosti snadné. Stačí jen seškrábat plísňové rohože a vyhodit je. Můžete se také rozhodnout vyměnit veškerou zeminu v pokojové rostlině, pokud se obáváte, že plíseň roste uvnitř, a ne jen na povrchu. Některé způsoby prevence plísní spočívají ve zlepšení odvodnění půdy, zlepšení cirkulace vzduchu a vystavení půdy rostliny dostatečnému množství slunečního záření.

ZDROJ: https://www.marthastewart.com/common-houseplant-problems-11692197
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Juan Pablo Serrano : https://www.pexels.com/cs-cz/foto/1084188/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button