Dům a zahradaRady a tipyZdraví

Milujete květiny i své domácí mazlíčky? Těchto 10 toxických květin byste doma rozhodně mít neměli

Možná víte, že některé rostliny jsou pro domácí zvířata toxické, ale co květiny? Možná si domů rádi kupujete řezané květiny do vázy, nebo na zahradě pěstujete barevné záhony, ale netušíte, že to může být značné riziko pro vaše domácí mazlíčky. Věřte tomu nebo ne, ale pokud váš pes nebo kočka pozře i malé množství toxické květiny, může to způsobit poměrně závažné zdravotní potíže.

Proto je zásadní vědět, které rostliny a květiny jsou toxické a dbát na to, aby se nedostaly do prostoru, ve kterém se váš domácí mazlíček volně pohybuje. To se samozřejmě snáze řekne, než udělá, protože většina zvířátek je velmi zvídavých. V případě, že víte, že není možné zajistit stoprocentní bezpečnost, raději držte nejnebezpečnější rostliny mimo svůj domov úplně.

Své chlupaté přátele samozřejmě nemůžete hlídat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Pokud máte podezření, že váš domácí mazlíček okusil toxickou rostlinu – i když si nejste zcela jisti – kontaktujte co nejdříve svého veterináře. Vždy je lepší být v bezpečí než později litovat. Nezapomeňte, že každá rostlina může při požití dostatečného množství způsobit průjem nebo zvracení, takže je lepší, aby vaši mazlíčci květiny a kvetoucí pokojové rostliny vůbec nechroupali.

Které květiny jsou nejtoxičtější?

1. Lilie

Pokud máte kočky, neměli byste mít doma žádnou lilii, a to ani v kyticích. Lilie mohou způsobit nevratné selhání ledvin. I několik zrnek pylu nebo napití se vody z vázy, která obsahuje lilie, může být pro vaši kočku smrtelné. Psi s těmito květinami problém nemají, ale majitelé koček by měli být na pozoru.

2. Tulipány

Problematická je celá rostlina, ale nejvyšší koncentrace toxinů je v cibulce tulipánu. Při požití způsobují tulipány intenzivní trávicí potíže, slinění, ztrátu chuti k jídlu, záchvaty a srdeční abnormality. Při výsadbě jarní zahrady uchovávejte cibulky mimo dosah domácích zvířat a tulipány v květináčích raději nedávejte nikam do jejich blízkosti.

3. Brambořík

Jde o květinku, kterou můžete dostat jako dárek kolem Vánoc nebo na Valentýna. Pěstuje se také jako květina venku v teplém podnebí. Brambořík však obsahuje toxické terpenoidní saponiny, zejména v kořenech rostliny. Jejich požití může u koček a psů způsobit nadměrné slinění, zvracení, průjem, srdeční nepravidelnosti a, dokonce i smrt.

4. Kalanchoe

Kalanchoe je další často darovanou rostlinou, která obsahuje toxiny, jež způsobují vážné gastrointestinální potíže a také abnormální srdeční rytmus u psů i koček.

5. Amarylis

Pokud vaše kočka nebo pes pozře některou z těchto krásných květin, očekávejte zvracení, průjem, bolesti břicha a třes. Obvykle tyto příznaky po čase samy odezní, ale rozhodně neodkládejte návštěvu veterináře, jelikož hrozí například nebezpečná dehydratace.

6. Toulcovka

Jedná se o velmi oblíbenou pokojovou rostlinu s krásnými lesklými listy a bílými lžičkovitými květy, která není náročná na údržbu. Možná však víte, že květy této nádherné rostliny obsahují krystaly šťavelanu vápenatého, které způsobují podráždění ústní dutiny, slinění, zvracení, potíže s polykáním a podráždění úst, rtů a jazyka koček a psů, kteří je pozřou.

7. Chryzantéma

Tato oblíbená sezónní rostlina obsahuje mnoho různých toxinů, včetně pyrethrinů, které mohou způsobit trávicí potíže, slinění, zvracení a průjem. Při požití dostatečně velkého množství může u koček a psů dojít také ke ztrátě koordinace a depresi.

8. Narcis

Tato na jaře kvetoucí cibulovina, patří do stejné rodiny jako amarylis. Narcisy mohou způsobit dlouhý seznam příznaků včetně zvracení, nízkého krevního tlaku, křečí a srdečních problémů. Nejjedovatější částí jsou jeho cibule.

9. Hrachor

Hrachor je sice krásná jarní květina, ale po požití může být pro kočky a psy smrtelně nebezpečná. Tyto květy obsahují aminopropionitril, který může způsobit slabost, letargii, křeče a smrt.

10. Oleandr

Oleandr je oblíbený krajinný keř v teplém podnebí. Jeho listy a květy však obsahují toxické glykosidy, které způsobují bolesti břicha, slinění, deprese, silné zvracení a dokonce smrt.

Jakmile zaznamenáte výše uvedené příznaky u svých domácích mazlíčků, neváhejte kontaktovat veterináře a pokud se situace nelepší, raději ihned jeďte na pohotovost. Zvíře vám nedokáže říct, jak špatně se cítí, a mnohdy může být již pozdě.

ZDROJ: https://www.housebeautiful.com/lifestyle/gardening/g43660783/flowers-that-are-poisonous-to-pets/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Hilary Halliwell: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/kvetiny-zahrada-zluta-okvetni-listky-1031417/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button