Jak mateřídouška léčí a kdy ji použít?
Hlavní léčivou látkou mateřídoušky je silně aromatická silice, éterické oleje a flavony. Má vysoce dezinfekční účinky, díky kterým skvěle pomáhá při mnoha zdravotních problémech.
Vnitřní užívání
Tato nenápadná bylinka je opravdu cenná, dokáže si totiž poradit nejen s akutními problémy, ale také nemocemi chronického rázu. Kde všude mateřídouška pomůže:
- V případě silného a dlouhotrvajícího kašle
- S problémy s nespavostí – je vhodná i pro děti
- Při problémech s trávicí soustavou: uvolňuje křeče, zastavuje průjmy, zlepšuje její činnost, pomáhá při plynatosti
- Pomáhá při ženských potížích a uklidňuje bolestivou menstruaci
- Při onemocnění průdušek
- Celkově posiluje organismus
- Pomáhá při odvykání kouření
Zevní užívání
Blahodárné účinky se užívají také zevně, silnější odvar skvěle funguje jako kloktadlo, natíráme jej při menších poraněních a proti plísním. Samozřejmě mateřídouška patří mezi důležité přísady do inhalačních směsí a bylinkových koupelí.
Pěstování a sklízení
Mateřídouška je bylinka, která se často vyskytuje na loukách, v příkopech, na slunných mezích a suchých stráních. Nemá ráda přílišnou vlhkost, naopak, ráda se vyhřívá na sluníčku.
Pěstování
Mateřídouška je trvalka, která na jednom stanovišti vydrží až pět let. Není složitá na pěstování, stačí jí pěkné místo na sluníčku a trocha vláhy.
Pro její úspěšné pěstování potřebujete kvalitní osivo, líbit se jí bude na skalce, v truhlících na balkoně anebo v květináči doma v bytě. Vyhovuje jí suchá lehká půda, která je mírně vápenitá, alkalická a kde naleznete nějaké ty kameny.
Na zimu mateřídoušku zakryjte chvojím a z jara vám opět krásně vyroste.
Sklízení
Pokud jdete na sběr do přírody, poznáte ji podle typické vůně a barvy a také podle toho, že roste v trsích. I přesto, že je mateřídouška malého vzrůstu, jedná se o polokeř – spodní části stonku dřevnatí. Při sklízení proto otrhávejte pouze horní část kvetoucí natě.
Mateřídouška kvete od května do září. V době kvetení sbírejte lístky, které sušte ve svazcích. Lístky mateřídoušky pěkně voní a v suchých vazbách vytváří nádhernou dekoraci.
V době květu i na podzim je dobré mateřídoušku pravidelně seřezávat, bylinka se stane statnější a rozkošatí se.
Recepty
Antidepresivní čaj
Dva díly natě mateřídoušky společně s jedním dílem třezalky a jedním dílem meduňky uvařte jako klasický čaj. Nechejte i 15 minut louhovat. Pijte 2x denně, můžete i dlouhodobě.
Mateřský čaj po porodu
K mateřídoušce přidejte nať hluchavky a mleté semeno fenyklu. Dvě lžičky směsi bohatě stačí na 1/2 litru vody, kterou nechte vlažnou. Takto nechejte odležet 12 hodin v chladu. Poté nechejte přejít varem a klasicky vylouhujte. Pijte v období regenerace po porodu. Skrze mateřské mléko má tento čaj blahodárné účinky i na miminko.
Čaj na nespavost
Smíchejte stejné díly mateřídoušky, meduňky, třezalky, pokud máte možnost sehnat, přidejte i chmelové šištice a květ vlčího máku. Na hrnek použijte 1 lžíci takto připravené směsi. Pijte před spaním, nebo v době nemoci, kdy je potřeba uklidnit organismus.
Obklad na otoky
Mateřídoušku smíchejte s květem jírovcem, řebříčkem a heřmánkem. 4 lžíce směsi převařte s půl litrem vody a nechejte louhovat. Do odvaru namočte látku a přikládejte teplý až horký obklad na postižená místa. Nechejte působit po 20 minut a opakujte několikrát denně.
Koupel pro posílení imunity dětí
200 g mateřídoušky povařte v 4 litrech vody a nechejte vylouhovat. Přeceďte do vany, nebo vlijte i s bylinkou. V chřipkovém období pomáhá pro posílení organismu.
Rychlý zdravý sirup
Z mateřídoušky vytvořte šťávu – nechejte několik dní odstát ve směsi cukru a citrónu. Poté smíchejte se šťávou z cibule, kterou promíchejte s majoránkou. Přidejte med podle chuti a preventivně užívejte. Pomáhá také při gynekologických problémech.