Spolupráce

Kam vyrazit v zimě za potápěním?

Patříte-li mezi milovníky potápění či šnorchlování, určitě každým rokem pátráte po nových destinacích, které nabízejí ten nejúchvatnější podmořský život. Vzhledem k tomu, že nám nastaly zimní měsíce, chceme Vám ukázat destinace, kde se nejen ohřejete, ale podmořský svět zde patří mezi nejkrásnější na světě.

Rudé moře v Egyptě

Egypt je nejbližší a cenově nejvýhodnější destinací, kam se můžete v zimě dostat. Ani řada exotických zemí se nemůže egyptskému podmořskému životu rovnat, lepší podmínky pro pozorování krásných korálů a hejn pestrobarevných rybek jen těžko budete hledat, snad jenom v akváriu. Mimo jiné zde narazíte na murény, manty, chobotnice, želvy či dugongy.

Nejlepší místa pro šnorchlování:

  • Hurghada – Makadi Bay, Soma Bay, Sahl Hasheesh
  • Sharm el Sheikh – Ra´s Nasrani, Coral Garden
  • Marsa Alam – Abu Dabbab, zátoka Jabal Al Rosas

Nejlepší místa pro potápění:

  • Vrak Hamada – vrak dlouhý 65 metrů se nachází v hloubce 12 m a ponor je ideální jak pro začátečníky, tak pokročilé.
  • Rocky Island – jedna z nejlepších potápěčských lokalit v Rudém moři, můžete zde spatřit žraloka stříbrného a kladivouny.
  • Shaab Samadai (Dolphinehouse) – je známý jako delfíní útes a nachází se uprostřed chráněné rezervace v Marsa Alam. Je téměř stoprocentní, že zde delfína zahlédnete.
  • Small Giftun – rozsáhlý korálový útes, který sahá do hloubky až 40 metrů.

Podmořský život Thajska

Díky všudypřítomným útesům vyčnívajícím z moře jsou zde ideální podmínky pro potápění. Dochází zde k setkání Tichého a Indického oceánu, a díky tomu je okolní moře velmi bohaté na různé druhy živočichů. Hluboké vody kolem útesů jsou plné i málo vyskytujících se druhů jako murén či ryb čeledi ropušnicovitých, které patří mezi nejjedovatější na světě.

Nejstarší a nejrozmanitější ekosystém najdeme právě v Thajsku v Thale Thai. Milovníci mořského života jistě ocení i návštěvu parku Tarutao, kde můžete vidět 25% ze světového množství existujících druhů mořských ryb – žraloci, lososi, rejnoci, úhoři i sumci.

Z obydlených ostrovů se můžete vždy vydat na jednodenní výlet do některého z mořských parků, kde mezi ostrůvky můžete šnorchlovat nebo se potápět do hlubin. V Thajsku můžete narazit i na žraloky leopardí či velrybí, impozantní manty, hvězdice a delfíny.

Krásy Indického oceánu na Srí Lance

Ostrov obklopený Indickým oceánem má ideální podmínky pro šnorchlování i potápění. Na mořském dně najdete řadu mušlí a mořských měkkýšů, které díky teplotě vody mají mnohem jasnější barvy.

Když se vydáte kolem jižního pobřeží, naskytne se vám ojedinělá možnost vidět na vlastní oči korálové útesy, vraky lodi a tropické rybky. K nejoblíbenějším šnorchlovacím místům patří Hikkaduwa, kde sídlí i vyhlášená potápěčská škola.

Největší korálový útes na Srí Lance najdete v letovisku Kalpitiya, kde kromě tropických ryb můžete zahlédnout i rejnoky, útesové žraloky či želvy. Ostrov také nabízí jedinečnou možnost potápět se u vraku lodi – Great Basses.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button