Jak udržet vodu na vaší zahradě? Zkuste těchto 6 tipů
Šetřit vodou na zahradě je stejně důležité jako v domácnosti. Mulčování, sběr dešťové vody a výsadba rostlin odolných vůči suchu mohou pomoci snížit množství vody, kterou budete zalévat. Předpovědi totiž opět nevěstí nic dobrého – vypadá to, že se opět dočkáme spíše suššího období, které nepřinese nijak vysoké množství srážek. S vodou tedy bude potřeba opět šetřit – a myslet ekologicky. Poradíme, jak na to.
1. Pečujte o půdu
Přidáním organické hmoty do půdy zlepšíte její strukturu, což jí pomáhá zadržovat vlhkost. Mulčování záhonů a na jaře i kolem základů keřů a stromů zabraňuje odpařování vlhkosti během období sucha. Do kompostu proto neváhejte přidat granule nebo gel, které zadržují vodu, nebo použijte kompost, do kterého jsou již přimíchány, a použijte je v závěsných koších a nádobách.
2. Zalévejte ve správný čas
Mnozí z nás své zahrady příliš zalévají. To je nejen nešetrné, ale znamená to, že děláme více práce, než je nutné. Chcete-li zkontrolovat, zda potřebujete zalévat, nebo ne, podívejte se na půdu ne na povrchu, ale v hloubce asi deseti centimetrů. Pokud je vlhká, je to v pořádku; pokud je suchá, je čas zalít. Pokud máte jílovitou půdu, může se vám zdát vlhká, ať už je zavlažovaná, nebo ne, a písčitá půda může být suchá, i když je v ní voda. V takovém případě sledujte rostliny, a když začnou vykazovat známky nedostatku vody – když listy vadnou nebo ztmavnou – všímejte si, jak půda vypadá. Zalévání zahrady před nástupem sucha udržuje hladinu vlhkosti v půdě a pomáhá předcházet nedostatku vody. Rostliny byste také měli zalévat večer, kdy je chladněji, abyste omezili odpařování vody z povrchu.
3. Používejte správné množství vody
To je pak dáno především typem půdy. Lehké písčité půdy vyžadují častější zalévání než těžké půdy. Půdy na bázi jílu lze zalévat méně často, ale potřebují více vody. Pro udržení růstu rostlin stačí přibližně 24 litrů na metr čtvereční každých sedm až deset dní. To je přibližně dvě a půl 10litrové konve na metr čtvereční.
4. Sázejte květiny, které potřebují méně vody
Některé rostliny potřebují ke svému růstu méně vody než jiné: levandule, palmy, mimózy a verbeny jsou jen některé z nich. Je potřeba akceptovat, že naše klima se mění, a rostliny, které zde dlouhodobě prosperovaly, možná už nyní nejsou tak ideální volbou. Vybírejte tedy více středomořské druhy, které vyžadují menší zálivku a nevadí jim ani silné slunce.
5. Používejte nejlepší techniky zavlažování pro vaše rostliny
Zavlažovače: zavlažovače, které se nejlépe používají k zalévání trávníku a k zavlažení nezasetých ploch, mají velký dosah, ale nemůžete s nimi cíleně zalévat konkrétní části zahrady.
Hadice a konve: jsou často těžké a horší na manipulaci, ale přesné. Používejte je k zalévání kolem základů rostlin pod listy a okolní půdu nechte suchou. Tím omezíte růst plevele a veškerá voda se dostane tam, kde je potřeba.
Průsakové hadice: umožňují prosakování vody otvory v hadici. Mohou být zakopány pod půdou nebo mulčem, což zabraňuje odpařování. Umožňují zalévat založené rostliny v řádcích, ale nejlépe se používají na těžké půdě, protože voda se šíří dále do stran a pokryje více než na lehčí půdě.
Automatické zavlažovací systémy: umožňují kapání nebo prosakování vody do pěstebních ploch podle nastaveného programu. Šetří čas a námahu, ale jsou nejdražší variantou. Při programování systému nezapomeňte zohlednit horké a suché počasí.
6. Sbírejte dešťovou vodu a znovu používejte starou vodu
I když žijete v suché části, můžete každý rok shromáždit 24 000 litrů dešťové vody ze střechy. Je zřejmé, že málokdo dokáže takové množství vody uskladnit, ale kdyby každá domácnost v zemi nasbírala ročně třeba jen jeden dešťový barel, znamenalo by to spoustu vody zdarma, které bychom všichni mohli využít na svých zahradách. Zadržování dešťové vody je tedy nezbytné a pomůže vám významně ušetřit.
Pokud chcete vodu zadržovat skutečně v maximální možné míře, pomohou zejména velkokapacitní podzemní nádrže. Bývají obvykle o objemu 7000 litrů. To už může být velmi dobrá zásoba vody, navíc podzemní nádrž nijak nehyzdí prostředí Vaší zahrady a nezabírá místo.
Dotace můžou pomoci
Určitě je vhodné o možnosti zadržování dešťové vody začít vážně uvažovat. Je to úsporné a ekologické. Ideální je na to myslet už při stavbě nového domu, ať si ušetříte pozdější práce. S financováním navíc mohou pomoci státní dotace, které vám ušetří klidně i desetitisíce.
ZDROJ: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2014/aug/22/six-ways-to-save-water-in-your-garden
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Karolina Grabowska: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/voda-zavod-rozostreni-zem-4207901/