Dům a zahradaRady a tipy

Jak snížit strop

Snížení stropů není častá úprava, ale je to možné ve větších historických domech i v církevních objektech. Obvyklá výška stropů je kolem 2,5 metru, snížením na tuto výšku pak získáme menší objem místnosti bez toho, aniž bychom měli menší životní prostor.

A to znamená nejen opticky příjemnější bydlení, intimitu, ale také ve většině případů značnou energetickou úsporu.

Než se rozhodneme ke snižování

Pokud chceme snížit vysoký strop, můžeme se zamyslet nad tím, zda je snížené skutečně nutné, jestli by nebylo možné si zbudovat patrovou místnost. To by jistě uvítaly děti, ale i pro dospělé se tím nabízejí doslova netušené možnosti.

Jak na snížení bez stavebních prací

Snížit stop můžeme opticky, kdy vymalujeme strop tmavší barvou než stěny, ale můžeme i tmavší barvou namalovat stěny nad čárou stropu, jak bychom si ho přáli. Je to samozřejmě úprava snadná, ale ne moc vzhledná, a také to není pěkné u stropů velmi vysokých. Stěny pro lepší vhled by mohly mít vzorovaný dekor.

Složitější je vytvoření vytvoření umělého stropu s pomocí látek. Ve výši požadovaného stropu vytvoříme síť z ocelových lanek. Lanka mohou být v jednom směru, ale lepší je vytvořit čtvercovou síť, kde se látka nebude tolik prohýbat. Nepoužíváme výrazné dekory, ale spíše jen transparentní jemné a světlé barvy textílií. Místo látky lze použít i lehké desky, třeba polystyren, můžeme použít i nějaké lehké stropní podhledy.

Nejjednodušší strop

Pokud chceme skutečně snížit stop, a tak oddělit spodní část místnosti od horní, nejsnazší je použití sádrokartonových podhledů. Tady lze s úspěchem využít některou stavební firmu, ale dá se to při určitém stupni šikovnosti zvládnout i svépomocí. Dnes si lze vše potřebné koupit ve specializovaných obchodech, a ještě dostanete třeba pomoc radou. Obdobně si lze i půjčit potřebné nářadí. Jednoduše řečeno, vytvoříme si kovovou kostru, na kterou jednotlivé desky připevníme. Sádro-karton má výhodu, že při určité pečlivosti můžeme mít po vytmelení a zabroušení strop naprosto rovný, že nikdo nepozná, že jde o strop náhražkový.

Další řešení

Ke snížení stropu se používají minerální podhledy, tedy zatím spíše v průmyslových či kancelářských prostorách, ale jsou vhodné i pro domácnost. Zde se vytvoří také kovová kostra s přesnými rozměry desek, a jednotlivé díly se pak usazují svrchu.

Náročnější úpravou je vytvoření stropu z palubek. Ty se samozřejmě nehodí všude, takže nejlépe na chalupy, chaty, případně místnosti vybavené stylovým nábytkem třeba v selském stylu. I zde je nutno vytvořit stropní mříž, může být i kovová, ale budeme raději styloví a uděláme si ji ze dřeva. A na tuto mříž pak jednotlivá prkna připevníme nejlépe vruty.

Závěr

Vystihli jsme ty základní úpravy vysokých stropů, ale při veškeré práci si neodpustíme jednu důležitou radu. Jako u ostatních stavebních pracích je prvořadou nutností si poradit s elektrickým rozvody. V případě stropů půjde o lustry a centrální svítidla, ale lze použít i jiné systémy, třeba bodovky a podobně.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button