Chcete ušetřit na topení? Možná děláte tyto chyby, které vám v tom brání
Máte rádi zimu? Možná za okny, ale prakticky nikdo ji nechce mít doma. Proto topíme, abychom měli v našich domech či bytech příjemnou teplotu, při které se nám bude hezky odpočívat. Jenže se stoupajícími náklady na topení je mnohdy těžké otáčet kohoutkem topení tak, jak bychom si skutečně přáli. Šetření tvrdě dopadá zejména na tuto oblast našeho života.
Je to jen logické, jelikož právě náklady na topení patří mezi jednu z nejvyšších položek rodinného rozpočtu. Jestliže jsou vaše účty stále příliš vysoké, zvažte, zda neděláte některé klasické chyby, které dovedou útraty za topení vyšroubovat pěkně vysoko.
Informace o růstu cen energií nás bombardují ze všech stran. Hodně se hovoří právě o šetření na topení. Jak se ale dá skutečně udělat nějaká úsporná opatření a jakým omylům se při vytápění vyhnout?
Kolik je ideální teplota?
Správné topení dopadne na úspory skutečně znatelně. Vytápění totiž představuje až 70 % spotřeby energií v zimě. Zbytečné přetápění je však v českých domácnostech i kancelářích stále častým problémem. Při přechodu z chladu do přetopeného prostředí zažívá náš organismus velké teplotní šoky, takže ani pro naše zdraví rozhodně nejsou vytopené místnosti žádným benefitem. Doporučovaná teplota v obytných prostorách je 20 až 21 °C, je však prokázané, že Češi zpravidla topí až na 24 °C. Zkontrolujte tedy nejprve teplotu u vás doma a zvažte, zda netopíte příliš.
Kde topit a kde ne?
Ne každá místnost musí být vytápěna na stejnou teplotu. Například v místnostech, které slouží výhradně ke spaní, není nutné topit prakticky vůbec. V rámci úspor je vhodné vytápět obývací pokoj a kuchyni na 21 °C, ale v ložnici byste měli mít teplotu okolo 15 až 16 °C. Bude vám to možná připadat jako velká zima, ale je to skutečně optimální teplota pro kvalitní spánek. Vezměte si raději teplejší pyžamo a tlustší přikrývku.
Zabraňte únikům tepla
Pokud cítíte v okolí dveří či oken proudit chladný vzduch, pak je něco špatně. Teplo by vám nemělo unikat nikam ven, protože pak topíte, jak se říká, „pánubohu do oken“. Ujistěte se tedy, že vaše okna i dveře jsou perfektně izolována. U vstupních dveří může pomoci například vyšší práh, který udrží teplo uvnitř, ale velkou roli mohou hrát také zimní závěsy okolo oken. Proto do nich klidně investujte, jistě se to vyplatí.
Co s topením před odchodem?
Mnoho lidí věří tomu, že má smysl před odchodem z domu vypnout topení. Je to však nesmysl. Jedná se o jednu ze zásadních chyb, která vás stojí peníze. Pokud totiž topení úplně vypnete, byt zcela vychladne a následné vyhřátí může být o to energeticky náročnější. Teplotu se tedy vyplatí pouze nepatrně snížit. Ideální je udržovat teplotu během vaší nepřítomnosti na 19 – 20 °C. Pak snadno můžete při příchodu teplotu zvýšit a hned budete mít hezky vytopeno.
Konečně správně větrat
Dalším problémem, který zabraňuje úspornému vytápění, jsou dlouho otevřené okno či ventilačka. Takový způsob větrání je možné praktikovat mimo topnou sezónu, ale v zimě vůbec nedává smysl. Naopak je potřeba upřednostnit vždy intenzivní a jednorázové větrání, kdy otevřete okno dokořán na dobu 5 až 10 minut. Takto je možné skutečně efektivně vyměnit vzduch v celé místnosti, ale teplota se tímto způsobem nějak razantně nesníží. Právě větrání je odpovědné za většinu teplotních ztrát, takže se vyplatí na tom zapracovat.
ZDROJ: https://www.yourrepair.co.uk/blog/how-to-save-money-on-energy-and-heating-bills, primanapady.cz, abecedazahrady.cz
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Kübra Arslaner: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/salek-zed-dum-stul-7790205/