Dům a zahradaZajímavé články

Chcete topit pevnými palivy, ale snadno a bez údržby? Tohle je řešení

Poslední dny a týdny bylo tak teplo, že mnozí z nás jistě již vypnuli topení. Není ještě sice jasno, zda nám takové počasí už skutečně vydrží, takže topná tělesa by měla být v pohotovosti pro případ náhlého ochlazení, ale je jasné, že zima nepotrvá věčně a aspoň na pár měsíců se topidla odmlčí. Možná je to ideální čas, kdy bychom měli začít přemýšlet o nějaké potenciální inovaci našeho topného systému. Pokud topíte pevnými palivy, může být údržba skutečně velmi náročná a nepříjemná. Neexistuje nějaké lepší řešení? My věříme, že ano.

Pevná paliva jsou levná, ale je s nimi práce jak na kostele

Topná sezóna je vždy velmi individuální. Záleží nejen na celkovém počasí, ale třeba také na tom, kde přesně žijete a jak dobře máte zateplený dům či byt. Po ukončení pravidelného topení se vyplatí našim kamnům a topnému systému celkově věnovat trochu pozornosti a dobře je připravit také na nadcházející topnou sezónu, která zase odstartuje na podzim, a někdy nás překvapí dříve, než čekáme.

Po zimě má každý až po krk věčného běhání ke kotli a přikládání, nebo dokonce každodenního vynášení popela, čištění kamen a opětovného zatápění. Obvykle nás totiž kamna zradí přesně ve chvíli, kdy spěcháme a potřebovali bychom oheň rozdělat co nejrychleji.

Pokud navíc topíte pevnými palivy, je třeba mít dobrý zdroj dřeva, případně černého uhlí. K tomu si připočtěte nutné štípání polen a špalků, skládání uhlí a je jasné, že tohle topení je teda pěkná fuška. Možná by stálo za to popřemýšlet o změně? Nebylo by lepší nechat svůj kotel kotlem a raději si do domu nechat zavést plynové nebo elektrické vytápění? Je to sice poměrně drahá služba, ale z dlouhodobého hlediska vám ušetří spoustu práce a trápení. Anebo je možné zkusit něco ještě lepšího. Co takhle kotel na pelety?

Co zkusit kotel na pelety?

Možnou variantou může být také topení pomocí kotlů na pelety nebo dřevěné brikety. Pelety a brikety se lisují z pilin, které vznikají jako odpadní materiál na místech, kde se zpracovává dřevo. Tyto výrobky však často mají ještě lepší energetické vlastnosti než samotné dřevo. To jinými slovy znamená, že se jedná o zcela ideální topivo, které je poměrně levné, a přitom dostatečně výhřevné, dále je také ekologické, ale dokáže bez potíží vytopit i větší budovy, jako jsou třeba penziony, restaurace nebo výrobní střediska.

Obsluha peletového kotle je pak skutečně snadná a zvládne ji dokonce i dítě. Jestliže máte dostatečně velký prostor, kde můžete pelety skladovat po celou topnou sezónu, je to rozhodně lepší řešení než se pořád shánět po dřevě, uhlí nebo dalších topných materiálech. Pelety vám může dodavatel snadno dovézt doslova až pod nos a naskladnit do vymezeného prostoru, odkud už budete po zbytek zimy jen odebírat. Jedinou starostí, která zůstane na vás, je samotné zapálení kamen, které provedete jedním stisknutím tlačítka. Jednodušší už to být opravdu nemůže.

Využijte moderní technologie

Výhodou může být také to, že se peletová kamna dokážou propojit i s moderní chytrou technologií. Pokud například plánujte strávit víkend na chatě a chcete přijet již do vytopeného, není nic snazšího než stiskem jednoho tlačítka spustit kotel a zatopit si i takto na dálku. Aplikace totiž dokáže kamna nejen zapálit, ale umí i nastavit a udržovat zvolenou teplotu, takže večer už přijedete do chaty, kde je teplo, jako by se tady topilo zcela běžně.

I během roku tak snadno můžete reagovat na výkyvy počasí a dostatečně pravidelně neobývaný prostor temperovat na vhodnou teplotu, aby byla budova prohřátá a zbytečně nepromrzla. Takto se snate péče o chatu či chaluou daleko snadnější, než kdy dřív.

Jak na údržbu?

Peletová kamna nemusíte revidovat sami. Ideální je, pokud si na tuto práci pozvete servisního technika firmy, od níž jste kamna zakoupili. Ten vše zkontroluje a ověří, zda veškeré funkce dělají to, co dělat mají. Pokud víte, jak náročné je čistit kamna na tuhá paliva, je tato údržba naprosto pohodová a bez starostí.

Kromě této revize není potřeba o kamna dále pečovat. Moderní kamna dnes dokonce mají vlastní technologii na odstraňování nánosů ze skla. Pomocí vzduchového oplachu se ze skla odstraní nánosy a nečistoty zcela samostatně. Peletový popel je naprosto ekologický a může se vysypat třeba na kompost. Navíc se tvoří velmi málo, podstatně méně než při topení dřevem. Topení pomocí pelet je tedy nenáročné, finančně dostupné a prakticky bezúdržbové.

ZDROJ: https://www.dtest.cz/clanek-7138/test-peletovych-kamen-2019

ZDROJ obrázku: Pexels

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button