Rady a tipyZdraví

Být každý den šťastný. Návod jak toho dosáhnout je ve vás

Nedávný průzkum ukázal, že kdyby si měli lidé něco přát, pak by to bylo to, aby byli šťastní. Jak tento pocit definovat? Obecný popis se asi vytváří dost těžko, ale každý z nás dobře ví, jak takové štěstí pro něj vypadá. Tyto pocity patří k tomu nejkrásnějšímu, co v životě zažíváme, na druhou stranu mohou být dost prchavé a pomíjející. Jak tedy dosáhnout toho, abychom byli šťastní skutečně každý den, a to i když nám na hlavu padají povinnosti a problémy?

Návod, jak na to, popisuje v knize Groundhog Day Condition Paul Hannam. Ten se nechal inspirovat filmem, ve kterém hlavní aktér uvízne v časové smyčce a neustále prožívá dokola tentýž den. Zatímco nejdříve je z toho nešťastný, postupně se naučí prožívat každou minutu naplno. A přesně takto bychom to prý měli dělat i my.

Štěstí je všude kolem nás

V prvé řadě je třeba si uvědomit, že už samotná šance žít tento život na tomto světě je obrovským štěstím. Už jen to, že každé ráno vstanete a můžete dělat všechny ty věci, které vás tolik obtěžují, je vlastně obrovská věc, za kterou je třeba být vděčný. Stanovte si štěstí jako prioritu vašich dní a vše tomu podřiďte. Neznamená to ale vymazat ze svého programu všechny povinnosti a nepříjemné věci, ale spíše se je naučit dělat tak, aby pro vás byly hezké a dělaly vám radost. Naučte se také nepodmiňovat štěstí dosažením jiným, menších cílů. To, že ještě nyní nemáte auto, dům nebo životního partnera, není důvod proč nebýt šťastný tady a teď.

Žijte v přítomnosti

Neplánujte, co bude za rok, ale co pro svůj lepší život uděláte teď v nadcházejících minutách. Tak by se dle Paula Hannama mělo žít. Naučit se užívat si každou minutu vašeho dne a mít radost především z těch drobností, které nic nestojí a přichází k vám každý den zcela nezaslouženě. Třeba to, že venku svítí slunce, že se můžete večer zachumlat do teplých peřin, že vám v bytě rozkvetla květina. Možná vám dojde, že nepotřebujete víc peněz nebo čehokoli jiného, ale spíš se zastavit a zamyslet se nad tím, co máte, a ne co nemáte.

Nežít se zavřenýma očima

Kolikrát denně se přistihnete, že provádíte nějakou činnost zcela automaticky, bez přemýšlení? Asi docela často. Každý z nás má v těle jakéhosi autopilota, díky kterému můžeme spoustu věcí dělat bezmyšlenkovitě. Často jej však zbytečně zapínáme ve chvílích, kdy bychom naopak měli být bdělí a užívat si okamžiku. Hrajte si s dětmi a nemyslete u toho na to, co vás zítra čeká v práci. Podívejte se s partnerem na hezký film a na chvíli zapomeňte, že jdete zítra jednat do banky. Naučte se skutečně prožívat jen jeden moment na plno. Když jdete do přírody, zkuste si s sebou jednou nevzít sluchátka a raději se pořádně rozhlédněte kolem sebe.

Ráno vykročte pravou nohou

Každé ráno je novým začátkem. Ať už ve svém životě aktuálně čelíte čemukoli, každé ráno představuje novou volbu – chci být dnes šťastný nebo nešťastný? Budu hledat krásu, radost a dobré příležitosti nebo se zaměřím na všechno negativní a den prožiji ve stresu, naštvání a únavě? Možná si to nemyslíte, ale štěstí je skutečně především vaší volbou. Nezměníte, co má přijít, ale ovlivníte to, jak se k tomu postavíte. Na konci každého dne pak můžete krátce zrekapitulovat, co jste prožili. Nad dobrými věcmi se ještě jednou usmát a prožít si chvíli vděku, a na těch špatných se snažit najít něco dobrého a rozhodnout se, že už se jimi příště nenecháte vůbec rozhodit.

Paul Hannam tvrdí, že štěstí je v každém z nás a jen je třeba ho najít. Nikdo netvrdí, že je to snadné, ale za pokus to určitě stojí, ne? Hannam tvrdí, že on sám to dokázala dnes žije skutečně každý den v radosti a naplnění.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button