Aby víno vždy skvěle chutnalo: Ne každé se hodí k archivaci
Podzim je obdobím vinobraní a zpracování nových hroznů na chutný burčák nebo víno. Pokud také patříte k milovníkům tohoto moku, pak je právě vaše sezóna. Určitě neopomeňte navštívit některé vinné slavnosti nebo otevřené sklepy a ochutnat novou i starší úrodu. Sklenka dobrého červeného, růžového nebo bílého vína vám vždy zvedne náladu a také vás příjemně zahřeje. Umíte však víno správně skladovat, aby si zachovalo své vlastnosti? Víte, že některé víno není na archivaci vhodné a jiné zase bude chutnat dobře až po letech? A jak pracovat s teplotou? Na co byste neměli zapomínat, aby váš chuťový zážitek byl vždy stoprocentní? Na tyto otázky nabízíme odpověď, která vám pomůže užít si svoji sklenku vína ještě více.
Proč se víno skladuje?
Důvodem je to, že podobně jako i jiné druhy alkoholu, řada vín dostává tu správnou chuť až po nějaké čase, kdy si odpočine v sudech nebo v láhvích. Současným trendem je konzumovat většinu vín relativně mladých, což znamená přibližně jeden až tři roky po sklizni. Nicméně není to nutné, jen je na archivaci potřeba vybrat vhodné víno, které k tomu má správné parametry.
Odhadnout, jak se které víno hodí k archivaci vyžaduje odborné znalosti, zkušenosti i jistou intuici. Měli bychom ale vždy sledovat několik klíčových faktorů, které vhodnost vína k archivaci ovlivňují. Těmi jsou zejména odrůda, obsah kyselin, extraktu, alkoholu a volné kyseliny siřičité. Pokud si ale nevíte rady, je vždycky nejlepší poradit se s vinařem, který má všechny tyto znalosti a dobře ví, jaké víno vyrábí a prodává.
Kde archivovat?
Pro archivování vína je ideální vinný sklep s konstantní teplotou 10 až 12 °C. Pokud byste víno uložili do místa s vyšší teplotou, je nutné si uvědomit, že takové lahve budou zrát rychleji. Jestliže tedy nedisponujete vinným sklepem, je pro uchování na kratší dobu možno využít i jiný vhodný prostor, třeba chladnější komoru. Vyšší teplota sama o sobě však není takovým problémem, jako spíše časté kolísání teploty. Dobrým řešením může být také speciální chladící skříň (vinotéka). Tyto spotřebiče nabízí možnost volby rozdílných teplot od červených vín až po sekty. Někteří lidé také využívají možnost pronajmout si vlastní box v renomované vinotéce nebo archivu vín, kde si můžete své skvosty uchovávat za nejlepších podmínek, ale samozřejmě si za to něco zaplatíte.
Jaká je ideální poloha lahve?
Láhve nebo kartony je nejlepší ukládat naležato, aby korkové zátky zůstaly vlhké, a tím i nabobtnalé. Díky tomu zůstane láhev skutečně vzduchotěsná, což zabraňuje nežádoucí oxidaci. Vlhkost vínu neškodí a měla by být doplňkem sklepů s nízkými teplotami. Proto také vína se šroubovacím uzávěrem nejsou určená primárně pro archivaci, ale měla by se stihnout vypít do tří let – a takové víno je logicky správné skladovat pouze ve vertikální poloze.
Našli jste vinný diamant?
Říká se, že víně je pravda, ale kromě toho v něm můžete najít také drobné krystalky čehosi záhadného, co může vzbudit nedůvěru k otevřenému vínu. Tyto krystalky se odborně nazývají vinný kámen, který se v anglicky mluvících zemích nazývá vinným diamantem. Tento kámen se nejčastěji nachází na dně láhve nebo na spodní straně špuntu. Pokud jej ve své lahvi objevíte, je to rozhodně dobrá zpráva. Vinný kámen totiž značí dobře a kvalitně vyzrálé víno. Vinař mu věnoval náležitou péči a bude vám jistě chutnat. Pokud kámen v lahvi objevíte, nalévejte víno opatrně, aby zůstal v lahvi.
ZDROJ obrázku: Fotografie od uživatele Bruno Cantuária ze služby Pexels