Děsí vás ceny vajec? Zvažte vlastní chov slepic

Také vás v poslední době nepříjemně překvapily ceny vajec? Pokud ano, možná vás již napadlo, zda by nedávalo smysl mít vlastní slepice a s nimi i vlastní, domácí vajíčka. Jenže je to vůbec realistická myšlenka nebo jen jakési „povzdechnutí“ těch, komu se ceny vajec nelíbí?
Chov slepic na vejce může být zábavný a prospěšný koníček. Ale má to řadu podmínek a rozhodně je potřeba říct, že jde pořád o péči o živého tvora a je potřeba k němu tímto způsobem přistupovat. Je to podobné jako s každým jiným domácím mazlíčkem – kdo se o ně bude starat, když budete nemocní, na dovolené atd.? Co budete dělat, když se budete chtít přestěhovat? Otázek je celá řada a je potřeba je pečlivě a zodpovědně zvážit.
Proč chovat slepice?
Kromě toho vytouženého výsledku vlastních, domácích vajec je zde řada dalších důvodů. Především víte přesně, jak se s našimi kuřaty zachází, co jedí a jak jsou zdravá, což je pro kvalitu vajec samozřejmě zásadní. Chov kuřat, stejně jako pěstování zeleniny a lesních plodů, nám také pomáhá cítit se více spjati s přírodou a životním prostředím.
Důležité otázky
Pokud máte zájem o chov slepic, mějte na paměti několik věcí.
- Pokud vám manipulace se zvířaty a péče o ně není příjemná, slepice pro vás nejsou tou správnou volbou.
- Jste ochotni chovat slepice dlouhodobě? Především je důležité si uvědomit, že kuřata vyžadují soustavnou péči a žijí poměrně dlouho, pokud jsou zdravá. Některá plemena se mohou dožít deseti let i déle, takže byste měli být připraveni chovat slepice po celý jejich život. Je to dlouhodobý závazek.
- Máte dostatek prostoru a bezpečné prostředí? Musíte být ochotni poskytnout slepicím bezpečné prostředí s prostorem, aby se mohly pohybovat a účastnit se přirozeného chování, jako je koupání v prachu.
- Budete také potřebovat finanční prostředky na kurník, krmivo a řadu dalších potřeb.
- Buďte připraveni na nemoci a zranění vašich slepic. Ujistěte se, že máte ve svém okolí veterináře, který kuřata léčí, i když mějte na paměti, že takové odborníky není vždy snadné najít.
Jak začít s chovem slepic
Pokud jste se rozhodli, že chcete chovat kuřata, měli byste mít vše potřebné k chovu ještě předtím, než si pořídíte kuřata nebo dospělé nosnice. Nekupujte kuřata nebo nosnice dříve, než si postavíte nebo koupíte kurník a výběh, které jsou přiměřeně velké pro počet kuřat, které plánujete mít. Ujistěte se také, že v místě, kde žijete, jsou kuřata povolena. V některých obytných oblastech platí zákaz chovu kuřat na dvorku nebo je povolen pouze chov slepic, nikoli kohoutů.
Kurník
Hotové kurníky – zejména ty velké – mohou být velmi drahé. Možná se vám však podaří sehnat použitý kurník, ale jste-li šikovní, zvažte možnost přeměnit starou kůlnu na kurník nebo si zkuste něco podobného vyrobit svépomocí. Slepicím je jedno, jak bude vypadat, důležitý je hlavně prostor a bezpečnost.
Kurník potřebuje hnízdní boxy (které poskytují slepicím klidný a soukromý prostor pro snášení vajec), místo pro všechny slepice, kde mohou hřadovat mimo podlahu, dostatečné větrání a bezpečné dveře a okna, které chrání před predátory. Většina odborníků na slepice doporučuje 1 hnízdní box na každé 3 slepice. V boxech používáme slámu a ve zbytku kurníku hobliny a slámu.
Výběh
Slepice jsou nejšťastnější, když mají dostatek prostoru pro pohyb venku. Výběh se připojuje ke kurníku a měl by poskytovat alespoň metr čtverečního prostoru na ptáka. Opět se jedná o obecné doporučení. Čím více prostoru můžete poskytnout, tím lépe. Výběh musí být opět bezpečný a chráněný před predátory.
Budete také potřebovat prostor se suchou hlínou, kde se slepice mohou koupat v prachu nebo se válet v hlíně. Jedná se o přirozené chování, které pomáhá udržovat zdraví vašich slepic.
Potřeby
Kromě bezpečného kurníku a prostoru pro pohyb potřebují slepice krmivo, vodu a zdroj vápníku. Slepice mají různé potřeby živin v závislosti na svém věku, proto se ujistěte, že jste zakoupili vhodné krmivo. Dále slepice potřebují stálý přístup k čisté pitné vodě. Pokud žijete v chladném podnebí, budete muset investovat do vyhřívané drůbeží napáječky, aby voda v zimě nezamrzla.
Nosnice také potřebují přístup ke zdroji vápníku, aby si udržely zdravé kosti a snášely vejce se silnou skořápkou. Slepicím byste měli pravidelně podávat drcené skořápky nebo jiné vhodné doplňky stravy po poradě s vaším veterinářem.
Kromě toho potřebují kuřata zavřená v kurníku nebo výběhu přístup k písku. Protože kuřata nedokážou sama rozkládat potravu, jsou závislá na štěrku – malých kouscích hornin a kamení – který jim rozkládá potravu v žaludku.
Měli byste si vybrat kuřata nebo dospělé nosnice?
Až budete mít vše, co potřebujete k chovu spokojených a zdravých slepic, budete se muset rozhodnout, zda si pořídíte kuřata, nebo dospělé slepice. Můžete si také vylíhnout vlastní vejce, ale to vyžaduje více úsilí a speciální vybavení.
Úplně nejlepší je odchovat si vlastní kuřata. Je to poměrně jednoduchý proces, který vám umožní komunikovat s kuřaty již od útlého věku, díky čemuž je pravděpodobnější, že z nich vyrostou přátelská a snadno ovladatelná zvířata, která vám budou důvěřovat a nebudou ve stresu – budou tedy snášet pravidelně chutná a zdravá vejce.
Na druhou stranu vlastní odchov vyžaduje na začátku poměrně dost úsilí i speciální vybavení. Pokud jste tedy úplní amatéři a jedná se o váš první chov, může být snazší pořídit si již dospělé slepice a zkusit si chov v těch jednodušších konturách. Zalíbí-li se vám to, další kuřata si již můžete odchovat sami.
Výběr plemena
Možná to ani netušíte, ale existuje skutečně celá řada plemen, které mají velmi různorodé vlastnosti. Některé slepice jsou mnohem přátelštější a společenštější než jiné a některé jsou lépe vybaveny pro zvládání chladu nebo extrémních veder.
Pokud nemáte kohouta, nebudete mít plodná vejce a vaše slepice nebudou schopny vylíhnout kuřata, ať už budou na vejcích sedět jakkoli dlouho. Některé nosnice jsou vysoce produktivní a snášejí pět i více vajec týdně, zatímco jiné snášejí mnohem méně často. Produkce vajec se v zimních měsících zpomaluje a s věkem klesá.
Konkrétní dostupné druhy jsou závislé na tom, kde žijete. Konzultujte vhodný výběr s někým, kdo už slepice má, případně s veterinářem.
ZDROJ: https://www.healthline.com/nutrition/how-to-raise-chickens#breeds
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Alex P: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/375510/