Dům a zahradaRady a tipyRecepty

Houbaření v zimě? Žádný problém – houby rostou a konkurence houbařů je malá

Asi málokoho z běžných lidí by napadlo, že houbařská sezóna se rozhodně neomezuje jen na období od jara do podzimu. Ve skutečnosti se některým chutným druhům hub velmi dobře daří také v zimě, a proto právě zkušení houbaři rádi vyráží za sběrem i v chladném počasí, když je země částečně pokryta sněhem. Zejména pokud zrovna neudeří nějaké dlouhé mrazy, je velká šance, že si i na Vánoce budete moci užít oblíbenou smaženici či houbovou polévku. S trochou štěstí a správnými vědomostmi budete mít i letos skvělý úlovek. Pojďme si představit několik zimních hub a pár tipů ohledně jejich sběru a úpravy.

Kdy se v zimě vyplatí sbírat houby?

Nejvhodnější doba pro zimní houbaření bývá typicky po mrazech, kdy nastává obleva a teploty jsou okolo nuly či lehce nad ní. Je totiž samozřejmě pravda, že pokud mrzne, až praští, tak žádné houby nerostou a ničeho se v lese nedočkáte. Při mírné zimě se ale můžete těšit na oblíbenou hlívu ústřičnou nebo penízovku sametonohou – a jelikož zimních houbařů zdaleka není tolik, máte ještě i velkou šanci, že vám houby nikdo nevysbírá. . Stejně jako téměř u všech druhů hub platí, že pokud „otužilé“ houby několikrát přemrznou a pak zase rozmrznou, pro konzumaci se již nadále nehodí.

Kde v zimě hledat houby?

V zimě můžete vyrazit jak do lesů, kdy platí, že lepší úlovky budou spíše v těch listnatých nebo smíšených, tak také na louky, do remízků nebo okolo potoků a rybníků. Pokud se vám chce, není důvod, proč byste si houby nemohli vypěstovat i na vlastní zahrádce nebo balkoně. Pro pěstování v bytě se například velmi hodí penízovka smrková, stačí když v lese vezmete starší, uleželé šišky a doma je přesadíte do vhodného květináče či truhlíku se zeminou, přikryjete tenkou vrstvou mechu a zaléváte. Tato houba pak skvěle obohatí doslova každé jídlo jako chutné koření.

Které houby rostou nejčastěji?

Penízovka sametonohá – obvykle tuto houbu objevíte v trsech na padlých kmenech listnatých stromů, ale nalézt ji můžete dokonce i na živých stromech. Bez větších obtíží přežije i v mrazech a nevadí jí přemrznutí. Někdy se nazývá také „vánoční houbou“, a to z toho důvodu, že nejčastěji se nachází právě v okolí vánočních svátků, a to i klidně pod sněhovou pokrývkou.  Má velmi příjemnou, typicky houbovou vůní a hodí se zejména do polévek.

  • Jidášovo ucho – tato chutná houba roste prakticky po celý rok a nesnadněji se ji dá najít na padlých kmenech listnatých stromů, zejména pak bezu nebo akátu. Je známá svým použitím v asijské kuchyni, ale zaexperimentovat s ní můžete prakticky kdekoliv.  Jedinečnou chuť dodá polévkám, salátům a houbovým směsím.
  • Hlíva ústřičná – tato legendární houba se nejčastěji dá najít na odumřelých kmenech listnatých stromů. Jde o velmi chutnou a vyhledávanou houbu a dá se z ní připravit i oblíbená smaženice. Možná vás může překvapit poněkud netypická nasládlá chuť. Výhodou je, že pokud na ni nenarazíte venku, poměrně snadno ji dnes pořídíte také ve větších obchodech.
  • Pařezník pozdní – tato houba je vzácnější, dá se ale objevit na odumřelých kmenech některých listnatých stromů. Musíte však hledat déle a pečlivěji, takže její úlovek je již spíše raritou.
  • Čirůvka dvoubarvá – tato houba roste na loukách a označuje ji obvykle zelená tráva okolo, protože čirůvka růst trávy podporuje. Svou chutí a konzistencí je vynikající přílohou k masu, přidat ji můžete ale i do polévek. Velmi snadno ji venku poznáte, jelikož má béžový klobouk a nafialovělou masitou nohu.

ZDROJ: https://www.houby-rostou.cz/jake-houby-rostou-v-zime/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Egor Kamelev: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/ryma-snih-drevo-krajina-754159/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button