Cestování

Cestovat s domácím mazlíčkem nebo mu zajistit hlídání? Rozhodování závisí na několika faktorech

Letní měsíce znamenají pro majitele domácích mazlíčků obvykle problém. Společně s letními měsíci totiž přicházejí dovolené, kdy je třeba vyřešit jednu zásadní otázku – bude cestovat domácí mazlíček s námi, nebo mu zajistíme hlídání? V každém případě je na to třeba myslet včas, protože shánět na poslední chvíli hlídání může být skoro až nemožné. Výhody i nevýhody obou variant vždy závisí na typu domácího mazlíčka, na jeho velikosti i na vaší plánované dovolené. Na co by tedy chovatelé měli myslet?

Jak je velký?

Zásadní podmínkou při rozhodování bývá obvykle právě velikost. U malých a středních plemen psů, která většinou bývají na změnu prostředí zvyklá, většinou nebývá cestování problém. Jenže větší psi nebo třeba i starší zvířata mohou být na změny citlivá a je obtížné si s nimi cestování představit. Pro všechny by se tak dovolené mohla stát akorát nepříjemnou záležitostí. To samé obecně platí i pro kočky. Dobře také zvažte, zdali je vůbec možné do cílové destinace se zvířaty bezpečně cestovat a zda je zde pobyt domácích mazlíčků akceptován.

Dále je třeba samozřejmě pečlivě zvážit plánovaný program. Nebude pro zvíře spíše zdrojem stresu než radosti? Pokud se chytáte chodit po rozpálených městech a obdivovat památky, pak je zjevné, že pro psa bude taková dovolená každopádně utrpením. Naopak dovolená na Šumavě uprostřed přírody se může jevit jako příjemně strávený čas i pro vašeho psa. Podle veterináře je také nutné zkontrolovat platnost očkování a myslet i na prevenci před vnějšími i vnitřními parazity.

Společný letní odpočinek

Po rozhodnutí, že zvíře dovolenou absolvuje s vámi, je nutné zvíře dobře připravit. To pak může zahrnovat spoustu kroků v zavislosti na tom, kam míříte a jak na tom je váš domácí mazlíček. Budete-li trávit dovolenou v tuzemsku, stačí řádně vyplněný očkovací průkaz, jestliže se ale chystáte za hranice, zavčas se ujistěte, že má váš mazlíček platný petpassport, ve kterém jsou pečlivě vyplněny všechny potřebné informace.

Pokud si nejste jisti podmínkami výjezdu se zvířetem pro danou zemi, je nutné si informace včas ověřit. Vše potřebné najdete na webu Státní veterinární správy anebo na ambasádě příslušné země. Neméně důležitou věcí při výjezdu za hranice je povinné očkování. Obvykle se jedná o očkování proti vzteklině, ale klidně je možné, že daná země vyžaduje i další povinná očkování.

Samozřejmostí je také příprava zvířecího zavazadla, které by mělo obsahovat rezervní obojek, postroj a vodítko, dále například pelíšek, misky na jídlo a vodu, samozřejmě již dříve zmíněný očkovací průkaz anebo petpassport, lékárničku a další léky, které pravidelně užívá. Při cestování autem je také potřeba myslet ne bezpečnost. Běžně se využívají bezepčností kšíry, nebo také klec.

Speciální pozornost věnujte pitnému režimu, protože právě cestování nutně představuje stres, a pes nebo kočka se mohou snadněji přehřívat. Abyste usnadnili dovolenou sobě i zvířátku, ujistěte se také, že máte krmivo na celou dobu pobytu – osvědčená strava mu změnu prostředí přeci jen trochu usnadní.

Zůstane raději doma?

I v tomto případě je důležité neponechat nic náhodě. Zvažte, zda zvíře umístíte do nějakého profesionálního zařízení, nebo mu dopřejete luxus vlastního opatrovníka – ať už známého nebo placeného. Pro komfort zvířete nezapomeňte dát dočasnému opatrovateli základní instrukce, které zvířeti usnadní zvyknout si na nového pečovatele a spolupracovat s ním. V neposlední řadě nezapomeňte zajistit obvyklou stravu, aby změnu prostředí, nebo vaší nepřítomnost, snášel co nejlépe.

ZDROJ: https://www.trustedhousesitters.com/blog/pets/take-my-dog-holiday/

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Spencer Gurley Films: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/krajina-priroda-muz-osoba-1448055/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button