Chov holubů může být netradičním koníčkem s dlouhou tradicí
Pokud máte rádi zvířata, je pro vás asi přirozené chtít si pořídit nějakého domácího mazlíčka. Zvířecí společnost je koneckonců velmi milá a častokrát vám zvířata mohou rozumět i lépe než lidé. Mezi běžné domácí mazlíčky bezpochyby patří psi a kočky, ale často si lidé pořizují třeba papoušky, morčata, králíky nebo i nějaké plazy. Pokud ale chcetě něco méně tradičního, může být zajímavou variantou také chov holubů, který má v Čechách dlouholetou tradici. Holubářství je rozhodně nesmírně fascinující záliba, která může mít mnoho podob. S holuby můžete pak na výstavy či soutěže, ale také je chovat prostě jen pro zábavu.
Nosiči dobrých i špatných zpráv
Poštovní holubi se k přepravě zpráv a dopisů užívali především v minulých staletích. Do dneška však přetrvala holubí pošta ve formě sportovní disciplíny, která má své kořeny v Belgii a postupně se rozšířila do celého světa. Tyto závody jsou dnes velmi prestižní a s oblibou se odehrávají zejména v Belgii, Německu, Francii, Holandsku, Polsku nebo Velké Británii. Úžasné je, že takto vycvičení holubi dokážou doletět klidně až do vzdálenosti 1 000 km od místa jejich vzletu.
Pro krasavce
V Česku se běžně pořádají také holubí výstavy, které jsou pro většinu chovatelů skutečným vrcholem sezóny, na který se dlouhodobě připravují. Mnoho chovatelů je natolik úspěšných, že se mohou účastnit i mezinárodních výstav, kde jsou zástupci z mnoha států.
Výběr vhodného plemena
Asi nejrozšířenějším plemenem u nás je moravský pštros. Jedná se o ptáka, který má malou, ale statnou postavu a váží asi 500 až 750 g. Gigant homer, který je původem z USA, se dá dobře poznat podle vodorovného držení těla a mohutnější postavy. Váží od 750 do 1150 g. Bývá obvykle čistě zabarvený bez příměsí a nejčastěji jej najdete v provedení černém, šedohnědém, hnědém, hnědožlutém, červeném, žlutém a bílém zbarvení.
Oblíbení jsou také čistě bílí holuby, kteří se využívají například jako atrakce při svatebních obřadech. Na tyto události jsou holubi speciálně trénovaní, aby při vypuštění odlétali společně jedním směrem. Je to klíčové, protože podle tradice právě toto přináší štěstí.
Chov holubů
Volný chov je samozřejmě nejideálnější. V takovém způsobu chovu mají ptáci neomezený vstup do holubníku, ale mají také volnost se kdykoliv někam proletět a vrátit se, jak je jim libo. Takoví holubi sice mohou být na první pohled šťastnější, ale také jim hrozí větší nebezpečí. Bývají totiž snadnou kořistí dravých ptáků nebo utrpí různé nehody. Ne vždy se také chov holubů na volno setká s pochopením sousedů, kterým mohou holubi sedat na střechy nebo kálet na zahradu.
Voliérový chov je vhodný pro plemena, která jsou větší a tolik nelétají, naopak nevhodný je pro ptáky, kteří vyžadují každodenní pohyb. Voliéra by měla být samozřejmě dost prostorná. Ideální také je, pokud má chovatel aspoň částečnou kontrolu nad pářením, jinak hrozí i přemnožení. Možností je i částečně volný chov, kdy bývají holubi přes den ve voliéře a na večer se pouštějí ven proletět.
Jak by měl vypadat holubník?
Klíčové je zajistit místo, které je snadno přístupné pro vás, ale i pro holuby. Měli byste mít možnost zajišťovat pravidelný úklid, aby se předešlo možným onemocněním a parazitům. Holubník by také měl být dostatečně velký a vybaven prostory, kde mohou holubi nerušeně snášet vejce a odchovávat mláďata.
Připraveny by měla být i místa pro odpočinek, tedy bidýlka a různé posezení. K tomu přidejte ještě zastřešená krmítka, celodenně přístupné napáječky s čistou vodou a také připravené misky na koupání, které slouží holubům v horkých letních měsících k ochlazení.
Čím krmit?
Na trhu jsou dostupné speciální směsi složené z kvalitního ječmene, pšenice, kukuřice a hrachu. Samozřejmě platí, že jinou stravu musí mít poštovní holubi než holubi chovaní na výstavy.
Jak vybrat vhodné holuby?
Nejprve je nutné vědět, za jakým účelem chcete holuby chovat. Poté je vhodné obrátit se na zkušeného chovatele, který je schopen v začátcích pomoci a doporučit i vhodné plemeno. Je vhodné vždy držet stejný počet holubic a holubů, které jste schopni zvládat ošetřovat. Holubi ze stejného chovu by se neměli pářit jen spolu, takže je vhodné je mezi chovateli vyměňovat. Každý chovatel by měl vést plemennou knihu, aby se vyhnul křížení příliš příbuzných jedinců a bylo případně i možné pěstovat některé žádoucí znaky.
Jak se cvičí poštovní holubi?
Již po 30 dnech od vylíhnutí se stává holub v podstatě samostatným a nezávislým. Takový holub už je schopen trénovat výdrž v letu. V polovině třetího měsíce života nastává ideální čas na výcvik. Holubi mají vrozený velmi přesný orientační smysl, kterého se při výcviku využívá. Začíná se tak, že se holubi odvezou do vzdálenosti 5-10 km od domova, kde se vypustí. Postupně se vzdálenost zvětšuje, čímž se trénuje vytrvalost a smysl pro orientaci.
Jakmile jsou dostatečně trénovaní, je možné je přihlásit na soutěže. Ty se obvykle konají od května do září a jsou rozděleny na kategorie dle věku jedince a vzdálenosti. Za dobrého počasí dokáže holub uletět i 100 km za hodinu. Většinu závodů lze zdolat za jediný den, ale konají se i závody, kdy holubi přespí v terénu a ráno pokračují v letu. Obvykle totiž nelétají za noci.
ZDROJ: https://pigeonpedia.com/pigeon-keeping-for-beginners/
ZDROJ obrázku: Fotografie od uživatele mali maeder ze služby Pexels