Rady a tipyZdraví

Jak se postit? Správně provedený půst dokáže divy

Co takhle zkusit jednou za čas půst? Možná vám zní šíleně, že by někdo chtěl dobrovolně hladovět, ale realita je taková, že to vůbec nemusí být špatný nápad. Půst může být velmi dobrým řešením pro každého, ale je třeba znát jeho jasná pravidla a vědět, čeho je možné půstem dosáhnout a jak. Abyste opravdu dosáhli zdravotních pozitiv, je nutné mít v tom řád a systém a vědět, co děláte. Je také třeba pamatovat na to, že půst není vhodný pro každého – pozor by si měli dát zejména nemocní.

Recept osvědčený staletími

Už naši předci drželi půst, typicky to bylo v období adventu nebo před Velikonocemi. Je třeba chápat půst v tomto kontextu jako něco jiného než absolutní hladovku. Především se vyhýbali alkoholu nebo vyškrtli z jídelníčku maso. Naopak zima byla obdobím zabijaček, protože v tomto období byl nedostatek čerstvých potravin. Strava během zimy byla masitější a tučnější, ale to vše zase bylo vyváženo později na jaře a v létě s přísunem čerstvých potravin. Je tedy nutné vědět, že půst není skutečně něčím novým a naše tělo je na něj ve skutečnosti velmi dobře připraveno. Jen je třeba jej pojmout správně.

Jak dlouhý by měl být půst?

Neexistuje žádný univerzální návod. Platí však, že dnes asi nejběžnější model je v podobě 6:1, tedy 6 dní jíte normálně (pestře a nepřejídáte se) a poslední sedmý den se postíte. Především je však důležité udržet se den následující a vyvarovat se přejídání a snahy „dojíst se“ za předchozí den, kdy jste si nic dobrého nedopřáli. Jeden den týdně by mohl být velmi zajímavým zpestřením vašeho životního stylu a jistě bude mít blahodárný vliv pro vaše tělo. Raději však volte víkendové dny, kdy se nemusíte stresovat ještě dalšími vlivy, jako je práce a další povinnosti.

Je dobrým řešením tzv. přerušovaný půst?

Jde o nejbezpečnější formu půstu. Nejedná se o žádnou formu diety, ale o trvalý způsob stravování. Pozitivum tohoto půstu tkví v nenásilném a pravidelném odlehčení těla, které však není doprovázené pocity hladu.

Při této metodě se nezmění to, co jíte, ale omezí se časové okno, kdy budete jíst. Jde o střídání fáze příjmu potravy s fází, kdy energii nepřijímáte. Obvykle se používá metoda 16/8 (16 hodin půstu a osmihodinové okno pro jídlo) nebo 14/10 (14 hodin půstu a desetihodinové okno pro jídlo). Mnoho lidí nedá na přerušovaný půst dopustit a tvrdí, že je to ideální pomocník, jak si udržet váhu a jak předejít vzniku inzulínové rezistence.

Půst není vhodný pro každého

Dopřát si čas od času omezení některých skupin potravin (alkohol, sladké apod.) je v podstatě vhodné pro kohokoliv. Pokud však uvažujete o přísnějších formách půstu, kdy se jídlo zcela vynechává, klidně i po dobu několika dní, je třeba vědět, že není vhodný pro každého. Doporučit jej nelze pro osoby nemocné, osoby s poruchou srážlivosti krve, pro malé děti, dospívající, těhotné či kojící ženy a velmi hubené ženy a muže. Takovým lidem může výpadek energie způsobit potíže. Stejně tak by se měl delší půst konzultovat s lékařem i u zdravých lidí.

Jak správně držet půst?

1. S půstem začínejte jen za předpokladu, že se cítíte být v dobré psychické pohodě a děláte tento krok s přesvědčením, že je to dobrá cesta, jak podpořit vaše zdraví.

2. Nezapomínejte velmi pečlivě dodržovat pitný režim, ideálně byste měli vypít alespoň 30 ml vody na každý kilogram tělesné hmotnosti. Vyplatí se pít zejména čistou vodu, ale můžete si dopřát i neslazený bylinný čaj nebo kávu. Je totiž mimo jiné pravdou, že přísun vody pomáhá tlumit pocity hladu a urychluje čisticí procesy v těle. Pomůže vám tedy půstem projít snadněji.

3. Delší půsty si plánujte na jarní, mírně letní či raně podzimní období. Pokud nemáte s půstem zkušenosti, začněte nejdříve s přerušovaným půstem, pak zkuste jednodenní půst a v mezičase vnímejte, jak na to bude vaše tělo reagovat.

4. Nelekněte se, pokud budete u delšího půstu cítit klidně i slabou nevolnost, špatnou náladu nebo úbytek energie. Jestliže se ale budete cítit skutečně vyčerpaně, se silnými nevolnostmi, půst raději ukončete.

5. Dodržujte bezpečnostní zásadu – kolik dní se postíte, tolik dní provádějte návrat na normální stravu.

6. Pokud chcete držet delší půst, raději se o svém záměru poraďte s odborníkem který posoudí, že vaše strava obsahuje dostatek živin. Konzultace s výživovým poradcem může být velmi dobrou prevencí možných komplikací.

ZDROJ: https://www.healthline.com/nutrition/how-to-fast

ZDROJ obrázku: Fotografie od uživatele Mike Jones ze služby Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button