Dům a zahradaRady a tipy

Postarejte se o své kaktusy přes zimu. Správná péče zaručí nové květy v další sezóně

Jste milovníkem kaktusů? Tyhle malé pichlavé společníky má ráda spoustu lidí a tvoří oblíbenou dekoraci mnoha bytů. I když jsou totiž pichlaví, působí tak nějak sympaticky, a především od nás nevyžadují příliš velkou péči – a to se nám líbí. Můžete si bez obav odjet na dovolenou a oni vás budou po dvou týdnech vítat, jako by se nic nedělo, zatímco ostatní pokojovky budou po smrti. Na podzim však přeci jen vyžadují větší pozornost. Je potřeba začít s přípravou na jejich zazimování. Jaké jsou ideální podmínky, které jim přes zimu můžete nabídnout? Jak se během zimy o kaktusy starat, aby vám v příští sezóně opět krásně vykvetly?

Podzim a chladnější počasí znamená jediné – je potřeba začít myslet na zazimování kaktusů. I když se kaktusy dají snadno pěstovat v domácnostech, přesto potřebují odlišnou péči než jiné pokojovky. V opačném případě totiž kaktusy nekvetou, deformují se, nezdravě se vytahují a v nejhorším případě mohou i uhynout.

Kaktusy musí přes zimu odpočívat

Kaktusy dokážou bez vody přežít velmi dlouho, a to je nutné dodržovat obzvláště v době, která právě nastává. Dny se zkracují, teploty klesají a katusy to chápou jako jasný signál k zastavení růstu – je čas na odpočinek. Je potřeba toto jejich nastavení respektovat a dopřát jim skutečně oddych, který potřebují.

S příchodem podzimu omezte zálivku

Substrát, ve kterém kaktus pěstujete, by měl skutečně dokonale vyschnout. Naposledy je kaktus vhodné zalít ke konci září. Do té doby by si rostlina měla vytvořit dostatečné zimní zásoby.

Snižte teplotu

Zatímco bude vysychat substrát, je vhodné snížit teplotu, ve které se kaktus nachází. Ideální je místnost s teplotami od 10 do 15 °C, v níž je dostatek světla. Je zásadní, aby kaktusy nebyly vystaveny mrazu – pokud nicméně čas od času dojde k náhlému poklesu teploty, ničemu to nevadí, je to jak v přírodě. Tyto podmínky asi nejlépe splňuje zimní zahrada, ale můžete jej mít i v chladnější chodbě nebo kdekoli, kde je dost světla. Zkusit můžete i verandu, vstupní halu, zasklený balkon či garáž. Ve sklepě nebo v komoře bývá sice dostatečný chlad, ale nebývá zde dost slunce. To může zapříčinit oslabení rostlin a jejich následnou větší citlivost na sluníčko. Pokud k tomu dojde, musíte na začátku sezóny myslet na to, že je potřeba nechat kaktus opět pomalu navyknout na ostré sluneční paprsky.

Zazimování lze i bez substrátu

Jakmile dojde k poklesu denních teplot pod 10 °C, je čas přenést kaktusy se zcela suchým substrátem do jejich zimního stanoviště. Pokud je plánujete na jaře přesazovat, je nejjednodušší vyndat je z květináčků a očistit jim kořeny. Následně je uložte do lepenkové krabice a umístěte do zimoviště. Do nového substrátu je zasadíte až na jaře – zimu takhle bez potíží zvládnout. Kaktusy spí, není třeba je zalévat.

 V podstatě na ně přes zimu můžete úplně zapomenout, jen se vyplatí je občas zkontrolovat, zda se na nich neusadil nějaký škůdce. Mohou se na nich objevit svilušky a kořenovky, ty zahubíte osvědčenými prostředky ze zahradnictví. Vyskytne-li se na kaktusu začínající hniloba, je potřeba napadenou část odříznout čistým nožem. Otevřenou ránu potom zasypte práškem z dřevěného uhlí a nechte na teplém místě zaschnout.

Blíží se jaro

Těsně před příchodem jara, nejpozději však začátkem dubna je dobré kaktusy přesadit, nebo opětovně zasadit. Nemusíte to dělat každoročně, stačí jen jednou za dva až tři roky.  Na dno nové nádoby si připravte drenáž, trochu zeminy a kaktus zasypejte vhodným substrátem, který koupíte v zahradnických potřebách.

ZDROJ: https://www.espoma.com/indoor-gardening-2/how-to-care-for-succulents-and-cacti-in-winter/

ZDROJ obrázku: Fotografie od uživatele Teona Swift ze služby Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button