V létě do zahraničí? Žádný problém, stačí dodržovat pár pravidel
Letní prázdniny jsou za rohem? Zvažujete, kam letos na dovolenou? Po náročném koronavirovém roce by to chtělo nějaké pořádné dobrodružství, nemyslíte? Naštěstí je situace natolik dobrá, že nám dovoluje uvažovat i nad cestou do ciziny. To, co se ještě donedávna zdálo příliš komplikované a náročné, je možná konečně uskutečnitelné. Pokud si ale nejste jisti, co všechno to obnáší a jaké informace si zjistit, pak se inspirujte na následujících řádcích a do zahraničí můžete bez obav.
Cestování není zakázané
Není pravda, že by nebylo možné vycestovat. Pravda je taková, že hranice jsou otevřené, jen stále existují určité výjimky a omezení, které je třeba respektovat. Při výběru destinace je tedy nutné sledovat situaci v konkrétní zemi a zjistit si aktuální pravidla a opatření u nás i v dané destinaci. Běžně oblíbené turistické cíle jsou ale povětšinou bez omezení přístupné. K nim patří například Řecko, Egypt, Turecko, Bulharsko, Chorvatsko nebo Tunisko. Bohužel se zatím nedostanete do některých exotičtějších destinací jako je Thajsko či Bali. I to se ale pravděpodobně brzy změní, stačí jen sledovat aktuální opatření.
Pomůže vám očkování?
Ano, při cestě do některých zemí stačí už nyní, když se prokážete očkováním. Někde vyžadují ukončené očkování, jinde postačí, pokud od první dávky uběhla alespoň určitá doba. Za čtrnáct dnů po ukončeném očkování můžete vyrazit třeba do Německa či Polska, do Rakouska je možné dokonce vycestovat už dvaadvacet dní po první dávce. Pravidla jsou různá, vyplatí se sledovat stránky Ministerstva zahraničí. Je také třeba pamatovat na to, že lhůty se mohou lišit v závislosti na druhu vakcíny, kterou jste dostali. Informace a pravidla se pravděpodobně budou během léta ještě měnit, takže se nespokojte s tím, že nyní máte přehled, ale vše si pečlivě ověřte i přímo před cestou.
Nevyjdou vás testy příliš draho?
Pokud se pro cestu vyžaduje test, je většinou povinností každého turisty, aby si jej opatřil i s doložkou v anglickém jazyce. Náklady pak většinou také nese on sám. Výhodou je, že je momentálně v Česku nově zavedená možnost podstoupit PCR test 2x do měsíce zdarma. Pro větší rodiny je to velké finanční ulehčení. Dříve by se jim kvůli tomu dovolená výrazně prodražila, dnes už to mohou zvládnout zcela bez placení. Některé cestovky navíc jako bonus také dávají svým klientům možnost nechat se otestovat na náklady cestovky.
I děti musí mít testy?
Opět platí to samé jako v předešlých případech – vždy si pečlivě zkontrolujte pravidla, která platí ve vaší destinaci. Například při vstupu do Řecka či Bulharska platí stejná pravidla o testech jako u dospělých i pro děti starší pěti let. Pokud se ale chystáte do Chorvatska, nemají děti mladší 12 let žádnou povinnost testu. Maďarsko a Slovensko je v tomto ohledu benevolentní dokonce i k mládeži do 18 let. Znovu je však třeba připomenout, že může klidně i ze dne na den docházet ke změnám, které případně musíte reflektovat.
Jak vše prokážu?
Přibližně od začátku července se počítá se zavedením tzv. covid pasů, které by měly cestování výrazně ulehčit. Zde by měly být uvedeny všechny informace o výsledku testů, ukončené vakcinaci nebo o protilátkách po prodělané nemoci. Takový pas budete mít uložen ve svém mobilu a na hranicích nebo na letišti se jím snadno prokážete. Do zavedení covid pasů mějte u sebe potvrzení o negativním výsledku testu, které vám vydali v testovacím centru nebo můžete na webu ocko.uzis.cz získat certifikát o očkování. Každá země obvykle vyžaduje také vyplnění vstupního formuláře po příjezdu do destinace.
Co bude obnášet návrat domů?
Očkování vám hodně pomůže také při návratu domů – pokud od první dávky očkování uplynulo alespoň 22 dní, stačí po příjezdu či příletu z oranžových a červených zemí jen vyplnit příjezdový formulář. U některých zemí je však stanovena pětidenní samoizolace a poté prokázání se PCR testem. Vždy je třeba řídit se cestovatelským semaforem a sledovat aktuální vývoj situace.
ZDROJ: web Ministerstva zahraničních věcí ČR