Bodla vašeho psa včela nebo vosa? Znát první pomoc je nezbytné
Letní měsíce jsou u konce, ale to neznamená, že končí sezóna hmyzu. Ještě nějaký ten pátek tady s námi bude a je na místě se před ním chránit. A neměli byste myslet jen na sebe, ale také na své pejsky, kteří kvůli své zvídavosti často dostanou žihadlo, které jim může dost ublížit. Víte, co dělat, když se tato událost stane?
Především není radno tuto situaci podcenit. Možná se vám nezdá, že by mohlo jít o vážný problém, ale i psi mohou být na štípnutí alergičtí a taková věc může skončit i velmi tragicky. Záleží také na tom, kam žihadlo pejsek dostane a jak je citlivý na konkrétní jed. Není bohužel vzácné, že i pes může upadnout do anafylaktického šoku. Častěji jde jen o drobné podráždění nebo bolest, ale je dobré být připraven i na vážnější variantu.
Zjistit, co jej bodlo
Byť to může být obtížné, pokuste se podívat, zda v rance nezůstalo žihadlo. To vám nejen odpoví na otázku, zda šlo o vosu či včelu, ale také je důležité žihadlo odstranit, jelikož tak zabráníte dalšímu šíření jedu. I vosa může výjimečně v ráně zanechat žihadlo, ale vypadá jinak a není na něm umístěn viditelný jedový váček.
Postup je podobný jako u lidí
O pejska byste se v tomto případě měli postarat stejně jako se to dělá u lidí. Je lepší být pečlivější než pak řešit vážné potíže. Je pravděpodobné, že pes bude na dotek okolo rány dost citlivý, tak si dejte pozor, aby nedošlo k agresivnímu chování a postupujte velmi opatrně. Místo vpichu chlaďte po dobu 15-30 minut. Jestliže je vpich na těle nebo na nohách, obvykle to zcela postačí a za chvíli bude váš pes naprosto v pořádku a zase bude hmyz neohroženě nahánět. Postižené místo můžete také potřít slabým roztokem vody a jedlé sody, která bude neutralizovat účinky jedu a pomůže zbavit se rychleji bolesti.
Vážnější příznaky
Bohužel se daleko častěji stává, že psi dostanou žihadlo do okolí tlamy. Bodnutí do citlivého psího čenichu je obzvlášť bolestivé a pro psa velmi nepříjemné. Nezřídka může dojít i k tomu, že pes bude píchnut přímo do tlamy nebo do jazyka a v té chvíli je rozhodně na místě zpozornět.
Tato bodnutí mohou být nebezpečná kvůli otoku, který způsobí. Snadno může dojít k sevření hrdla a blokaci dýchacích cest. Je to navíc o to závažnější, že pes vám nemůže nijak sdělit, že se s ním něco děje, a často si potíže uvědomíte až příliš pozdě. Jestliže dojde k otoku hlavy (nejčastěji oční víčka, pysky, jazyk) nebo pes dostal více žihadel, vyhledejte neprodleně ošetření u veterinárního lékaře a neotálejte, než se situace ještě více zhorší.
Alergická reakce
Zvěrolékař v takovém případě často zjistí, že vás pes trpí alergií na včelí či vosí jed. V této chvíli to ale naštěstí už víte a můžete příště včas reagovat. Je-li pejsek alergický, může jej bodnutí skutečně ohrozit na životě. Pokud už váš pes měl v minulosti vážnější komplikace po bodnutí hmyzem, bude asi nejlepší, pokud veterináře požádáte o předepsání léků, které budete mít na toulkách přírodou preventivně vždy u sebe. Rychlá pomoc je v tomto případě doslova klíčová.
Malá plemena a štěňata
Obzvlášť opatrní by měli být majitelé malých psů a štěňat. Tato zvířata patří k nejrizikovější skupině. Je to podobné, jako když vosa nebo včela píchne malé dítě. Obsah jedu je pro takto malé psy skutečně velký a je možná lepší jít s nimi k veterináři vždy, když k bodnutí dojde. Snažte se také bodnutí účinně předcházet. Psi mají sice tendenci se za hmyzem instinktivně hnát, ale dobře vycvičení pejsci také dokáží na slovo poslechnout svého majitele a svou „kořist“ prostě nechat být. I to by mělo být součástí vašeho výcviku.
MŮJ LABRADOR ŽERE VČELY,VOSY A SRŠNĚ,DOSTAL PÁR ŽIHADEL ALE NIC MU TO NEDĚLÁ