Dům a zahradaRady a tipy

Neviditelný parazit, který nám dokáže způsobit pořádné obtíže. Jeho sezóna je v plném proudu

V létě se všichni bojíme klíšťat, komárů i dalšího bodavého hmyzu. Málokdo ale zná sametku, velmi nepříjemného parazita, který dokáže lidem i zvířatům způsobit pěkné problémy.

Sametka je pouhým okem téměř neviditelná, měří totiž necelou polovinu milimetru a vyhýbat se jí záměrně je tedy dost obtížné. Pokud byste se na ni podívali pod mikroskopem, zjistili byste, že má krásný sametový kožíšek, který jí dal její hezké jméno. I přes svůj sympatický název ale není radno si ji pouštět příliš k tělu, a to doslova.

Dospělé sametky žijí v půdě, kam kladou vajíčka. Z nich se poté líhnou larvy, které v trávě nebo na nízkých keřích čekají na svého hostitele – teplokrevného živočicha, třeba člověka nebo psa. Na něj se poté přilepí a nic netušící nositel se může těšit na nepříjemné problémy.

Vystřídá klíšťata

Sametka je blízká příbuzná klíštěte, ale její nejvyšší aktivita začíná právě nejvíce od srpna do podzimu, kdy klíšťata již mají pomalu po sezóně. Hladové larvy napadají zvířata i lidi, na rozdíl od klíšťat ale nesají krev. Mají daleko lepší metodu, jak lidem znepříjemnit život – vyhledá místa s tenčí pokožkou, třeba kožní řasy, nebo se zavrtá tam, kde k tělu těsně přiléhá spodní prádlo. Parazita není pouhým okem vidět, takže ani nepoznáte, že na vás sídlí – tedy až do chvíle, než se dostaví úporné svědění a vyrážka. Jakmile se vám totiž dostane do kůže, nanese do ranky trávicí enzym způsobující pálení a svědění. Pod kůží může parazit zůstávat až tři dny, poté hostitele opouští posílený a připravený v půdě naklást další potomky.

Kde ji najdeme?

Sametka se nevyskytuje plošně na celém území České republiky, má svá vlastní působiště, která se ale mohou měnit. Že zápasíte právě s tímto parazitem poznáte právě tak, že trpíte podivným svěděním, které je v zásadě bez příčiny a nepomáhá ani mazání pudry nebo krémy. Často se vyskytuje třeba na zahradách rodinných domů, kde ji snadno chytne celá rodina. Svědění často doprovází i vyrážka podobná kopřivce, ale zkušený kožní lékař rozdíl rozezná.

Lze se sametky zbavit?

Máte-li podezření, že se ve vašem trávníku tento parazit usídlil, zvažte postřik trávníku Sulkou, a to hned dvakrát – nejprve počátkem července a po dvou týdnech znovu. Může se však stát, že se k vám sametky dostanou i z okolí a pracný postřik bude nakonec k ničemu. Boj proti těmto potvůrkám často tedy bývá během na dlouhou trať. V ČR se sametky více vyskytují v západní části republiky, ale nelze vyloučit lokální výskyt prakticky kdekoliv. Zajímavé je, že v Evropě platí, že směrem na východ počet sídlišť sametek klesá. Zatím tento nepoměr nebyl uspokojivě vědecky vysvětlen.

Jak se ochránit?

Repelenty nejsou na škodu, ale většinou vás stoprocentně neochrání. Podle některých lidí pomáhá levandulová voda, která má výraznou vůni a parazity obvykle odpuzuje. Jiní se zase natírají Alpou, sírovou mastí, nebo polykají droždí. Jsou to všechno babské rady, které na jednoho platí, na druhé ale zase ne.

Vyrážku pak můžete ošetřit olejem na opalování, který by mohl parazita zahubit, případně zkusit opravdu horkou vodu, ale zde si již zahráváte s popáleninami. V každém případě se vyplatí navštívit kožního lékaře a vyrážku mu ukázat, aby určil přesnou příčinu, a případně vám předepsal vhodné léky.

Vhodnou možností ochrany je samozřejmě také omezení pohybu na místech s kalamitním výskytem sametek v období vrcholu jejich výskytu. Práce na zahradách provádějte také v málo prodyšných oblecích s gumovými holínkami. Ihned po práci je třeba se důkladně umýt teplou vodou a mýdlem na celém těle, zejména v záhybech kůže. Prádlo nepoužívejte opakovaně a po práci jej ihned vyperte.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button