Dům a zahradaZdraví

Únor je ideální měsíc na výsev bylinek. Jak začít, aby byla bohatá sklizeň?

Vypěstovat si vlastní bylinky je to nejlepší, co můžete sami pro sebe i pro svou kuchyni a zdraví udělat. Hodí se pro přípravu řady chutných pokrmů a mohou vám pomoci i při zdravotních obtížích. Správný čas pro vysévání a klíčení semínek je v únoru. Pusťte se do práce, poradíme vám, jak na to.

Určitě si vyberete z několika nenáročných bylinek, nejčastěji pěstovaných a používaných v naší kuchyni. Pěstování zvládnete bez problémů u všech těchto druhů. Nepotřebujete žádný zvláštní zahradnický um ani nadání, stačí sledovat, jak rostlinky vypadají a nezapomenout jim čas od času dodat vláhu. Vypěstovat si můžete třeba bazalku, pelyněk, kopr, koriandr, majoránku, meduňku, petrželku, pažitku, šalvěj či tymián.

Kvalitní semínka jsou nejdůležitější

Sáček semen vás přijde na deset až dvacet korun, je to tedy velmi levná záležitost, kterou si může dovolit každý. Nejdražší jsou bazalky s barevnými listy (fialové, červené) a různými vůněmi (citronová, anýzová, skořicová). Přesto se nevyplácí podceňovat kvalitu semínek. Pokud jsou příliš stará, nová rostlinka vám z nich již nevyklíčí. Semena koupíte v semenářských závodech, v zahradnických centrech, v drogeriích a supermarketech.

Ideální zemina

Zároveň se semínky si kupte i substrát na výsevy a množení, nejlépe vyhovující klíčícím rostlinám. Pro přepichování (a přesazování) semenáčků seženete zeminu na dopěstování sadby, cena za desetikilové balení bývá kolem dvaceti až třiceti korun. V dnešní době koupíte ve velkých zahradnických centrech také speciální substráty pro pěstování bylinek. Ty mají velmi pečlivě vyvážený poměr živin, který je pro malé rostlinky jako stvořený. Chcete-li si být jisti dokonalým výsledkem, nebojte se do něj zainvestovat.

Klíčení

Vysévat semena bylinek můžete během února do nádob, jež umístíte na parapet. Měla by mít dostatek světla i vlhkosti. Máte-li pokojový skleníček, bude se hodit také, určitě jeho služeb využijte. V bytových podmínkách klíčí bylinky mnohem rychleji než z venkovních výsevů. Je to logické, v bytě je sucho a teplo, což rostlinky žene ven. Například meduňce trvá dvacet osm dnů, než začne klíčit na záhonku, v bytě se však objeví už po sedmi dnech. Petržel vám v domácích podmínkách vyklíčí po devíti dnech, na záhonu budete čekat skoro šest týdnů.

Nezapomeňte, že každá rostlina má jiné potřeby. Zatímco bazalka, máta či petržel potřebují více vody, ostatní stačí zalévat jednou až dvakrát za týden. Pokud máte v bytě suchý vzduch nebo bylinky pěstujete přes zimu, kdy se topí, čas od času je postříkejte rozprašovačem, aby mohly vláhu nasávat i listy. Bylinky jsou obecně hodně citlivé na průvan, zvláště pak bazalka. Naopak kuchyňské výpary při vaření bylinkám nijak neuškodí.

Je načase přesadit

Jakmile se porost semenáčků zahušťuje a má již i dostatečnou velikost, je čas rostliny přepíchat a rozsadit. Dobře se manipuluje s rostlinami vysetými ve špetkách do rašelinových tablet, případně do rašelinových květináčků. Tabletu nebo květináč pak zasadíte na vybrané místo, přimáčknete, zalijete a hotovo. Někdy mohou rostlinky přesazování špatně snášet a není výjimkou, že některé z nich uhynou. Pokud ale zvládnete práci provést rychle, bez přetrhání kořenů a bez ztráty vláhy, neměl by to být problém.

Kdy je čas jít ven?

Před výsadbou do záhonu nebo na balkon sazenice otužujte. Pomůže jim pravidelné větrání, aby si postupně zvykaly na chladný venkovní vzduch i na změny teplot. Chraňte je ale před průvanem a před přímým sluncem, způsobuje na neotužilých rostlinách nenapravitelné škody. Ven by rostlinky neměly dříve než v polovině května – není kam spěchat. Je dobré vyhnout se období, kdy ještě mohou zaútočit ranní mrazíky a bylinky spálit. Vždy se řiďte podle denních a hlavně podle nočních teplot.

Využití

Nejčastější a nejpoužívanější metoda je čerstvé bylinky nasekat a v krabičce nebo pytlíku zamrazit. Tak je uchováte třeba i na zimu. Další vhodnou metodou je sušení. Bylinky určené pro sušení ustřihněte i se stonkem, opláchněte a zlehka osušte, aby se neponičily listy. Provázkem svažte dolní konce stonků, trsy bylinek vložte do papírového pytlíku dnem vzhůru a zavěste na suché místo. Z usušeného nadrceného tymiánu, rozmarýnu a oregána, které podle gusta smícháte se solí, si můžete udělat vlastní domácí bylinkovou sůl. Možností využití je nepočítaně. Každopádně platí, že domácí bylinky jsou nejen o mnoho levnější, ale většinou mají i lepší chuť, a hlavně jsou bez postřiků.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button