Rady a tipyZdraví

Na žaludeční vředy pozor. Mohou skončit až smrtí

Žaludeční vřed označuje zánětlivé onemocnění, které postihuje žaludeční sliznici. Ta bývá poškozená žaludečními šťávami, zejména kyselinou chlorovodíkovou. Většinou jsou na vině špatné stravovací návyky. Žaludeční vředy se rozhodně nevyplatí podceňovat, protože v nejhorším případě končí smrtí.

Každý desátý člověk se v Česku s žaludečním vředem potká. Nejvíce jsou ohroženi ti, kteří mají žaludeční vředy v rodinné anamnéze. Zdravá sliznice je chráněna vrstvou hlenu, ale pokud se sliznice naruší, může dojít k jejímu poleptání již výše zmíněnou kyselinou, a následkem toho vzniká vřed.

Někdy žaludeční vředy vznikají i vlivem užívání některých léků jako je například ibuprofen či ibalgin. Tyto přípravky totiž oslabují odolnost žaludeční stěny, a ta je pak ke vzniku vředu náchylnější. Podobně ke vzniku přispívá i nadměrný stres, kouření nebo pravidelná konzumace alkoholu.

Příznaky

Jak poznáte, že máte žaludeční vředy? Někdy jsou příznaky nápadnější, někdy méně. Nejčastější příznak, který vás často dovede až k lékaři, je ale právě bolest. Nejčastěji ji pocítíte v oblasti žaludku nebo i lehce výše a ozývá se zejména při jídle. Dále většina postižených pozoruje tyto příznaky:

  • pálení v jícnu
  • návaly kyselého a pálivého zpět do jícnu
  • potřeba zvracet
  • příměs krve při zvracení
  • bolest břicha (někdy i dost trvalá)
  • průjem

Nemoc se většinou ohlásí pálením žáhy a později se začínají objevovat pravidelné bolesti, které závisí na umístění vředu. V pozdějších fázích se ve stolici může objevovat natrávená krev. Při vyšetření vám většinou lékař udělá rentgenový snímek, kde bude vřed patrný.

Léčba

Pokud už máte tu smůlu, že vás vřed postihl, jistě by vás zajímalo, jak se vůči němu postavit a co na něj zabírá. Lékař většinou doporučí změnu životního stylu, zákaz kouření i alkoholu a vhodnou dietu. Ta spočívá především ve vynechání dráždivých potravin (ostrá a kořeněná jídla, ovocné džusy).

Také jsou vám obvykle předepsány léky, které zmírňují bolesti a posilují žaludeční stěnu. Ty také zabraňují rozšíření bakteriální infekce. K operaci se přistupuje spíše výjimečně.

Základem je ale opravdu váš osobní přístup ke stravování. Důležité je vynechat i všechny kofeinové nápoje, které překyselují žaludek. Vyhnout byste se měli i sladkému a smaženému. Jako vhodné potraviny se naopak označují brambory nebo jáhly.

Babské rady

Není problém zařadit do léčebného režimu i některé přírodní metody, které mohou celkové uzdravení urychlit a léčbu usnadnit. Domácí léčba spočívá zejména v konzumaci potravin, které posilují žaludeční stěnu a podporují tvorbu hlenu. Mezi takové potraviny patří lněné semínko nebo i gel z aloe vera.

Prevence

Je možné se vzniku žaludečních vředů účinně bránit? Toto onemocnění vzniká většinou v důsledku špatného životního stylu. Je tedy nesmírně důležité skutečně se snažit správně stravovat a vyhnout se škodlivým aktivitám jako je kouření nebo nadměrné pití alkoholu. Nevhodná jsou i kořeněná jídla a častá konzumace kávy. Dopřejte si i dostatek relaxace, pravidelné stravování, jezte pomalu a hodně spěte.

Riziko

Žaludeční vředy by se nikdy neměly podceňovat. Jejich výskyt může vyvolat řadu závažných reakcí, které mohou ohrozit vaše zdraví i život. Nejčastější komplikací bývá krvácení. Může dojít ke zvracení krve nebo nálezu krve ve stolici. Potrápit může i prasklý žaludeční vřed, který se projevuje prudkou bolestí, břišní stěna tuhne a dochází k zastavení činnosti střev. V takovém případě je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Je totiž nutné provést chirurgický zákrok. Zhoršující se stav může totiž vyústit až v otravu krve, dochází k šoku, poruchám dýchání i oběhové soustavy. Následkem toho může být až smrt.

Vředy tedy nepodceňujte a i při malém podezření situaci řešte! Je lepší ztratit nějakou hodinu na pohotovosti, než poté bojovat o život váš nebo vašich blízkých.

Štítky

Podobné články

Jeden komentář

  1. Moje dcera pořád říkala, že ji bolí břicho. Myslela jsem si, že jen simulovala, protože nechtěla jít do školy. Když už to trvalo týden, rozhodla jsem se ji vzít na prohlídku k doktorovi. Ten nám řekl, že má žaludeční vředy. Kdybych čekala ještě více dní mohlo to být mnohem horší. Prosím když vám dítě řekne, že ho něco bolí nepodceňujte to.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button