Rady a tipyZdraví

Pozor na umělá sladidla. Udržet vám linii rozhodně nepomohou

Jako obvykle jsme podlehli obyčejnému reklamnímu triku. Uvěřili jsme, že umělá sladidla jsou o mnoho lepší než cukr a že když budeme pít dietní kolu, ještě dost možná zhubneme. Ale znovu a znovu jsme se nechali napálit.

Všichni víme, že konzumace cukru neprospívá našemu zdraví ani naší váze. Proto jsme samozřejmě byli nadšení, když se nám řeklo, že tento problém jde snadno obejít díky umělým sladidlům. Nemusíme se vzdávat oblíbených sladkých pochutin a zároveň neohrozíme svou štíhlou linii ani zdraví. To je velký omyl. Vědci zjistili, že umělá sladidla ve skutečnosti přispívají k obezitě, škodí nervové soustavě a nutí nás jíst vlastně ještě více, než chceme.

Podle nedávné studie bylo zjištěno, že lidé, kteří pili jednu až dvě plechovky dietní koly denně, měli až o 68 % vyšší pravděpodobnost obezity. Ti, co pili obyčejnou kolu s cukrem, čekala obezita jen s poloviční pravděpodobností. Na umělá sladidla tedy zapomeňte. Ne všechna jednoduchá řešení jsou ta nejlepší.

Pryč s umělými sladidly

Existuje řada vážných důvodů, proč byste měli na umělá sladidla jednou pro vždy zanevřít.

Způsobují, že máte ještě větší chuť k jídlu

Ano, je to opravdu tak. Pokaždé, když si dáte něco, co chutná sladce, tělo očekává, že dostane velký přísun kalorií. Proto také vyšle takové signály, které se mají na tento nápor připravit. Nicméně umělá sladidla obsahují jen minimum kalorií a tělo tedy v reálu nedostane to, na co je připravené. A to se projeví tím, že si tělo začne „stěžovat“. Budete mít hlad a budete mít velkou chuť na něco sladkého pěkně nezdravého.

Dělají z vás milovníka sladkého

Většina umělých sladidel je ve skutečnosti až stonásobně sladší než obyčejný cukr. Chuť, kterou tedy přijímáte, je mimořádně znásobená a postupně vám vytváří závislost na sladkém. V budoucnu vám tedy nebude třeba vůbec připadat sladká hořká čokoláda, protože jste jednoduše zvyklí na daleko intenzivnější chutě. A jak sami asi dobře odhadujete, to je cesta k velkým problémům.

Způsobují hormonální nerovnováhu

Mnoho studií a výzkumů potvrdilo, že umělá sladidla mohou způsobit velký zmatek v hormonálním systému. A to samozřejmě může vést k mnoha velmi závažným problémům. Může se to projevit nejen v rámci snahy o udržování zdravé hmotnosti, ale třeba i potížemi s otěhotněním nebo poruchami menstruačního cyklu. Tělo se navíc jejich působením učí ukládat více tukových buněk a váš metabolismus se mění způsobem, o který zcela jistě nestojíte.

Dávejte si tedy velký pozor na všechny produkty, které se označují jako bez cukru či bez tuku. Tyto výrobky jsou většinou plné umělých sladidel a ty vám mohou způsobit výše zmíněné potíže.

Raději tedy než sladidla si dejte občas i obyčejný cukr, nebo jej zkuste nahradit přírodními sladidly. Velice oblíbená je v poslední době zejména stévie nebo kokosový cukr. Oblíbeným je také sirup z agáve. U nás pěstujeme agáve často jen jako okrasnou roslinu, ale ve střední Americe z ní vyrábí chutný sladký sirup. Ze země javorových listů zase pochází javorový sirup, který je také mimořádně chutnou náhradou cukru. Pozor si ale dejte na to, aby se jednalo o skutečný sirup a ne o cukrovou hmotu, která se jen schovává za známý nápis. Vždy pečlivě čtěte složení a nakupujte ve spolehlivých obchodech. Nízká cena je vždy první věcí, která by vás měla zarazit, jelikož pravý javorový sirup není úplně levný.

Vyhněte se zejména dietním nápojům, které mají umělých sladidel vždy velmi mnoho. A pokud si chcete jednou za čas dopřát kolu, dejte si prostě tu obyčejnou, která sice obsahuje tunu cukru, ale vaše tělo to jednou za čas snese lépe než neustálý příjem umělých sladidel.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button