Dům a zahradaRady a tipyZdraví

Tyto chyby děláte př úklidu i vy. Nadělají více škody než užitku

Pravidelně uklízet a udržovat svůj domov bez prachu a bakterií by mělo být v zájmu každého z nás. Ale většina z nás se nikdy nezajímala o to, jak uklízet správně a co je při úklidu skutečně důležité. Prostě to děláme tak, jak nás to naučili naši rodiče. Jenže kvůli tomu se často dopouštíme chyb, které nám ve výsledku spíše škodí, než že by nám pomáhaly. Zjistěte, jaké chyby to jsou a zda je děláte i vy.

1.Nechráníte své plíce

Většina z vás používá ochranné rukavice a dávají si pozor, aby se čisticí prostředky nedostaly do kontaktu s kůží nebo očima. Málokdo z nás ale stejně pamatuje i na naše plíce. A přitom, ty mohou trpět vůbec nejvíc. Čisticí prostředky jsou chemikálie jako každé jiné a uvolňují do vzduchu nebezpečné výpary. Při úklidu je tedy vhodné používat ochrannou roušku a intenzivně větrat, aby se tyto výpary co nejrychleji dostali z našeho bytu nebo domu. V opačném případ vám hrozí potíže s dýcháním, respirační onemocnění nebo alergie.

2. Nečistíte své úklidové potřeby

Kdy jste na naposledy měnili štětku na toaletě nebo hadřík, který používáte k utírání prachu? Všechny tyto čisticí potřeby v sobě uchovávají velkou spoustu bakterií. Je tedy nezbytné je pravidelně prát a přibližně po 5 použitích je také rovnou vyhodit do koše a vzít si další. Bohužel, je to možná trochu neekologické, ale chcete-li na úklid používat náčiní, které samo o sobě není ložiskem bakterií a mikrobů, pak jiná možnost není. To samé platí i o mopu nebo smetáčku.

3. Ignorujete zápach z pračky

Zapáchá vaše pračka? Pokud vám někdo bude tvrdit, že je to normální, pak je na velkém omylu. Zápach značí, že někde v blízkosti jsou bakterie. A pračka je ideálním místem, kde se bakteriím může dařit. Je tam teplo a vlhko a nikdo čištění pračky nevěnuje příliš velkou pozornost. Zkuste odhrnout těsnění okolo dvířek pračky a možná budete překvapení, co najdete. Plíseň, nánosy špíny, ztracené knoflíky? To vše a ještě mnohem více. Nezapomínejte tento spotřebič podrobit pravidelnému úklidu, jen tak bude vaše oblečení moci být skutečně čisté.

4. Nedostatečný úklid lednice

Od doby co není lednice nutné odmrazovat, jaksi zapomínáme, že i ony si vyžadují pravidelnou očistu. Skladujeme v nich přeci jídlo, které často nijak neupravené rovnou konzumujeme! Proto když ne lednice, tak jaké jiné místo by si zasloužilo naši pozornost i při úklidu? Ideálně každý týden byste měli pečlivě projít veškeré zásoby v lednici, zkontrolovat datum spotřeby a případně prošlé či zkažené zboží odstranit. Lednici byste měli vytřít dezinfekčním prostředek a nechat vyschnout, než do ní potraviny zase vrátíte nazpět.

5. Pozor na syrové maso a vejce

Řada lidí si neuvědomuje jak velké nebezpečí syrové maso a vejce představují. Kdokoliv s nimi zachází, měl by být extrémně opatrný a ještě zdvojnásobit své hygienické návyky. Jakékoliv pracovní náčiní, které přijde s těmito potravinami do styku by se mělo pečlivě vydezinfikovat a obyčejný mycí prostředek na nádobí většinou není tím ideálním řešením. Zvolte raději silnější produkt a na mytí si dejte opravdu záležet. To samé platí i o vaší osobní hygieně. Ruce si řádně umyjte mýdlem a pro jistotu můžete nanést i dezinfekční gel.

6. Málo větráte

Zatuchlý vzduch je nejen nepříjemný, ale také ne úplně zdravotně nezávadný. Ve vzduchu se mohou šířit bakterie a viry, které se tak snadno mohou dostat i do našeho organismu. Pravidelné větrání a obměna vzduchu vás nejen osvěží na mysli i na těle, ale ochrání vás i před nemocemi. Větrejte krátce, ale intenzivně a to alespoň několikrát denně. Zvlášť tehdy, pokud máte domácí mazlíčky. Čerstvý vzduch je prvním předpokladem pevného zdraví.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button