Dům a zahradaRady a tipy

Do jara krásná zahrada. S našimi tipy to ještě stihnete

Kdo má to štěstí a bydlí v domě se zahradou, určitě ví, kolik dá práce, aby zahrada skutečně vypadala hezky. Stačí chvíle zanedbávání a už se po zahradě rozšíří plevel, keře přerostou a záhonky zmizí pod nánosem listí a trávy. Zvlášť přes zimu na zahradu často zapomínáme, protože bývá často pokrytá sněhem, a tím pádem ji nemáme tolik na očích. A skutečně – přes zimu by si půda měla odpočinout a nashromáždit živiny na další sezónu. Nemusíte tedy přes zimu běhat mezi záhonky jako v létě, ale na pravidelnou údržbu a péči byste neměli rezignovat. Když začnete ještě nyní, stihnete vše důležité ještě do jara a od prvního oteplování se můžete začít věnovat tomu, aby vám přes léto dělala zahrada jen samou radost a byla vaší chloubou.

Zjistěte, co chcete

Prvním krokem je zjistit, co by vaše zahrada měla vlastně splňovat. Chcete v ní především pěstovat zeleninu a užívat si volného travnatého prostoru? Chcete, aby vaše zahrada kvetla nejrozmanitějšími květinami a keři? To vše je naprosto zásadní pro rozhodnutí, jak o zahradu začít pečovat ještě v zimě.

Pokud chcete zasadit nové rostliny nebo provést nějaké úpravy, je teď ten pravý čas sednout si na to a rozplánovat si, kde co bude a zda jsou zvolená místa pro nové rostliny vyhovující. Zjistěte si, jaké má ta která rostlina nároky na světlo a teplo, ať víte, kam ji umístit. Důležité přeci je, aby prospívala ne to, jestli vám skutečně bude stoprocentně ladit s kůlnou.

Vyčistěte záhonky

Jakmile roztaje sníh a přijde první obleva, je čas podívat se jak jsou na tom vaše záhonky. Je potřeba odstranit popadané listí, zbytky odumřelých rostlin, kamení a další nepořádek, který dusí živnou půdu. Od podzimu mohla půda zkompostovat vše, co potřebovala, takže zbytky, které nezužitkovala můžete s klidným srdcem odklidit a pomoci jí znovu dýchat.

Druhým krokem je zaměřit se také na všechny rostliny, které zimu přežívají venku. Ještě před vypuknutím jara je potřeba je pečlivě zastřihnout. Když to uděláte vyraší pak na jaře s novou silou a vitalitou a bude se jim lépe dařit. Staré větvičky a stonky by je jen zbytečně zatěžovaly.

Začněte kompostovat

Pokud jste provedli předchozí dva kroky, máte nyní obrovskou hromadu starého shnilého přírodního materiálu? Co s ním? Do komunálního odpadu určitě nepatří. Založte si vlastní kompost ve vzdáleném rohu zahrady, kde budete přírodní materiál skladovat a postupem času z něj vznikne kvalitní půda vhodná k pěstování. Ke kompostu můžete přidat i přírodní zbytky z kuchyně. Odkrojené části zeleniny, skořápky od vajíček apod. Budete hospodařit nejen ekologicky, ale také udržitelně, protože si sami budete produkovat materiál na další pěstování.

Použijte mulč

Díky mulči zabráníte vzniku dalšího plevelu. To se hlavně na jaře bude hodit, protože kromě užitečných rostlin se na jaře probudí i veškerý plevel a bude hledat příležitost jak se prosadit. Mulč vám v tomto nekonečném boji proti pleveli pomůže. Pokryjte jimi okolí rostlin a záhonky. Buďte však opatrní a nepřežeňte to. Příliš silná vrstva by mohla půdu dusit a ta by pak tolik neprospívala.

Nezapomeňte na skleník

Máte-li skleník, určitě mu dala zima taky pořádně zabrat. Zkontrolujte, zda někde není díra, ujistěte se, že nikde nerezaví a že otvírání i zavírání řádně funguje. Vše, co do skleníku nepatří vyhoďte, a připravte jej na novou sezónu. Upravte uvnitř jednotlivé záhonky, natřete to, co je potřeba a další.

Začněte s výsadbou

V neposlední řadě pak naplánujte, kdy je čas ty které rostliny zasadit. Některé druhy vyžadují setbu již v březnu, tak tento moment nezaspěte. Vychytat ten správný čas je vždy obtížné a někdy vám mohou nečekané mrazy udělat čáru přes rozpočet, ale jak se říká – kdo je připraven, není zaskočen.

 

 

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button