Dům a zahradaRady a tipy

Uklízení s nanotechnologiemi je hračka. Proč byste je měli využít i vy?

Nanotechnologie má možná většina z nás spojené spíše se sci-fi filmy nebo lékařskými metodami. Ve skutečnosti se ale nanotechnologie využívají i v běžném životě a mohou vám hodně usnadnit každodenní činnosti. Zejména úklid s nimi je skutečně zázrakem, který vám pomůže vše zvládnou několikanásobně rychleji a snadněji. Výhodou navíc je, že tento materiál dokáže také dokonale ochránit sklo, plasty i kovy. Seznamte se tedy s touto moderní metodou, která nyní může pracovat i pro vás.

Budoucnost leží právě v nanotechnologiích 

S využitím nanotechnologie je možné změnit povrch stávajících materiálů. Díky tomu se jejich údržba může stát podstatně jednodušší. Využití nanotechnologií a nanomateriálů je dnes již velmi rozsáhlé a nachází uplatnění v mnoha oblastech života (elektronika, zdravotnictví, chemický průmysl, kosmický průmysl, životní prostředí a mnohé další).

Nanotechnologie však pomalu, ale jistě pronikají také do našich domácností, kde využíváme přípravky, která právě obsahují nanovlákna. Díky nim můžeme snadněji ošetřovat povrchy v domácnostech. Samozřejmě to není žádný zázrak, stále musíte i při používání nanotechnologií přiložit ruku k dílu, ale můžete tak snadněji eliminovat vznik dalších nečistot a prachu, což je jistě velká výhoda. Úklid tak bude muset být méně častý a ušetříte si spoustu času a námahy. Použijte moderní a spolehlivé nanotechnologie, které vám úklid usnadní.

Jak na úklid s nanotechnologiemi

Nanotechnologie je v podstatě způsobem, jak udělat povrchy ještě hladší, a díky tomu se na nich bude zachytávat ještě méně prachu. Zkusme si to představit na příkladu stolu s hladkou lakovanou deskou. I když nám na první pohled připadá zcela a dokonale hladký, při pohledu po mikroskopem bychom zjistili, že je ve skutečnosti značně zvrásněný.

Pokud na něj ale naneseme přípravek s nanočásticemi, povrch se najednou velmi hezky vyhladí. Budou-li povrchy okolo nás co možná nejhladší, můžeme zajistit, že se na nich bude usazovat jen malé množství nečistot. Takto ošetřený povrch navíc získá antibakteriální vlastnosti a dokáže snadno odpuzovat viry, bakterie i plísně. Nanotechnologie tyto mikroorganismy nijak nezabíjí, ale na hladkém povrchu se nedokážou vůbec tak snadno množit.

Kdy je možné nanotechnolgoie využít?

Velkou výhodou je, že se dají použít na všechny typy povrchů, klidně tedy na kov, sklo nebo plasty. Přípravky s obsahem nanočástic můžete také snadno využít v kuchyni, v koupelně, ale bez potíží také na ošetření oken a podlah. Ošetřovat je možné povrchy kuchyňských linek, dále třeba vodovodní baterie, vany, umyvadla, sprchové kouty, různé druhy nábytku a mnoho dalších povrchů. Speciální přípravky se dají aplikovat i na textilní nebo kožené povrchy čili hned máte snadnou cestu, jak ošetřit sedačku, křesla, matrace nebo různé textilní potahy. Jsou to zcela nezávadné přípravky, takže je možné je aplikovat i tam, kde se pohybují děti nebo domácí mazlíčci.

Jak dlouho vydrží ochrana?

Mezi jednu z největších výhod patří, že pokud ošetříme interiérové povrchy pomocí nanotechnologie, lze tak získat až na 24 měsíce kompletní ochranu. U venkovních povrchů je tato záruka zkrácena asi na polovinu, tedy 12 měsíců. Po uplynutí této doby je vhodné ošetření opakovat. Díky nanesení nanočástic na povrchy v domě není třeba jejich úklid provádět ani z poloviny tak často jako dřív. Budete mít jistotu, že povrchy jsou čisté nejen viditelně, ale také se na nich neusazují žádné bakterie nebo viry.

Ochrana zdraví

Skvělé může být i využití nanotechnologií při ochraně zdraví svého i našeho okolí. I zde našly nanotechnologie své uplatnění. Možná jste sami zaznamenali, že hitem byly roušky či respirátory vyrobené právě z nanočástic. Jsou tak skvěle funkční právě proto, že při jejich nošení dochází k výraznému snížení nasátí virů a bakterií z vnějšího prostředí. Nanovlákna totiž dokážou vytvořit prakticky neprostupnou vrstvu, která vás snadno ochrání před nebezpečnými bacily.

Kde se dají pořídit?

Dnes už poměrně snadno, dokonce i v některých větších drogreriích. Poptejte se třeba v té vaší a možná zjistíte, že jste je celou dobu měli na dosah. Je samozřejmě možné, že u vás v drogerii dostupné nebudou, pak se obraťte na internet a najdete spoustu e-shopů. Je jasné, že takové produkty budou dražší než běžné uklízecí prostředky, ale investice do nanotechnologií se z dlouhodobého hlediska vždy vyplatí.

ZDROJ: https://www.understandingnano.com/cleaning.html
ZDROJ obrázku: Fotografie od uživatele GoGoNano ze služby Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button