Vánoční svátky dají našemu tělu zabrat. Dopřejte si jednodenní půst a budete se cítit mnohem lépe
V dnešní době je pro nás slovo půst téměř neznámým pojmem. Spojujeme se s ním snad nějaké náboženské rituály nebo zdravotně nutnou dietu. Dříve byl však půst běžně praktikován jako prostředek prevence mnoha chorob a také jako způsob očisty organismu.
Pokud se během roku v jídle nějak zásadně neomezujeme, a navíc nás čekají vánoční svátky, které jsou nutně spojeny s konzumací tučných pokrmů a pití alkoholu či sladkých limonád, pak je možná pravý čas zamyslet se nad tím, zda by vám jednodenní půst neudělal dobře.
Je to vůbec zdravé?
Možná se ptáte, zda je taková praxe vůbec zdraví prospěšná. Budete se možná divit, ale vědci zjistili, že člověk není vůbec stavěn k tak pravidelnému příjmu potravy, jako máme nyní. Původní lidé naopak měli období hodování (když jsem jim podařilo ulovit mamuta) a poté klidně několik dní či týdnů nejedli vůbec, nebo jen velmi málo. Pro člověka je tedy přirozené čas od času zařadit půst.
Blahobyt, který zabíjí
Společnosti, ve které nyní žijeme, se mimořádně daří. Máme nadbytek jídla a životní komfort, který dřívější generace nezažily. Problém ale je, že nás tento konzumní životní styl postupně ničí. Cukrovka, obezita, vysoký tlak a další civilizační choroby jsou přímým důsledkem nestřídmého životního stylu, který vedeme.
Možnosti, které nyní máme, nás tedy vedou spíše do záhuby. Pokud se nenaučíme střízlivě uvažovat a v jídle i jiných vymoženostech se přiměřeně omezovat, dříve či později na to doplatíme. Jednodenní půst je skvělou možností, kde začít.
Pozitivní účinky půstu
Krátkodobý půst přináší mnoho zdravotních výhod. Možná nebudou viditelné ihned, ale výdrž se vyplácí. Tělo si na občasné hladovění zvykne a přizpůsobí tomu fungování vašeho metabolismu. Při půstu tak postupně nebudete trpět tak urputným hladem jako poprvé, a naopak se budete cítit nabití energií. Mezi největší přínosy půstu patří:
- Omlazení organismu.
- Snížení hladiny nebezpečného cholesterolu.
- Posílení srdce.
- Úbytek tuku.
- Zlepšení látkové výměny.
- Vylučování toxinů a nebezpečných látek.
- Posílení činnosti imunitního systému.
Pravidla půstu
Abyste dosáhli kýžených výsledků a půst pro vás byl skutečně prospěšný, je třeba dodržovat několik základních pravidel. Je třeba také pamatovat na to, že půst by si měli dopřát jen zdraví dospělí jedinci, v žádném případě děti či dospívající. Opatrní také buďte pokud trpíte nějakou chronickou chorobou a v případě pochybností se raději poraďte s vaším lékařem.
- Vyhraďte si na půst nejlépe víkendový den, kdy nemusíte do práce a nečeká vás ani žádné náročné vyřizování. Přeci jen se můžete hlavně poprvé pociťovat určitý diskomfort či slabost, tak je lepší být na to připraven.
- S půstem začněte ráno a pokračujte do rána dalšího dne.
- Během celého dne pravidelně doplňujte tekutiny. Nejlepší je čistá voda, případně čaj, ideálně zelený či bylinkový a v každém případě neslazený.
- Tři dny před plánovaným půstem omezte konzumaci masa a alkoholu.
- Dva dny před půstem se pokuste vypustit ořechy a luštěniny. Pokuste se jíst lehčeji, přílohy nahraďte zeleninou a omezte také mléčné výrobky.
- Buďte opatrní a připravte se i na obtíže, které mohou při prvním půstu nastat. Můžete pociťovat slabost nebo bolest hlavy. Vzácně se může dostavit i žaludeční nevolnost.
- Je důležité umět správně rozlišit, co je pouze nepříjemným pocitem, který přejde, a kdy už se jedná o problém, který je nutné urgentně řešit. Budete-li mít závratě, zvracet nebo vás rozbolí klouby, okamžitě s půstem přestaňte. Neznamená to ale, že se máte naládovat prvním jídlem, které vám přijde pod ruku. Zkuste něco lehčího jako kousek ovoce či zeleniny a pokud se vám uleví, klidně pokračujte dále, ne vždy se úplný půst podaří napoprvé.