Odborníci varují: Bývají vaše děti dlouho vzhůru?
Když je postel problém
Největší problém často spočívá v tom, že dítě neumíme nahnat do postele. Jednou si chce hrát a bojuje proti posteli jako lev, jindy zase nestíháme my a tak o deváté večer naše dítě pobíhá v teplákách, zatímco my jsme stále nestihli vyndat nákup z tašky. Nejhorší ze všeho je však pro děti světlo.
Blikající generace
Tablety, počítače, mobily. Všechno toto nabízí dětem hodiny zábavy, které by správně měly využít zcela jinak. Světla a blikání vysílají mozku signál, že není čas na spaní, a tak dítě namísto únavy získává pouze další energii. Bohužel jen chvilkovou.
Vědecké studie dokazují, že děti, které chodí spát pozdě, jsou během dne podrážděnější, neklidnější, těžko se soustředí, mívají problémy s učením a v životě jsou nestabilní.
Říkáte si, že vaše dítě si také hrává a není nervózní? Ne u všech dětí se nepravidelný rytmus projeví i navenek. Je třeba si však uvědomit, že dítě roste a to zahrnuje nejen fyzický růst, ale i psychický. V prvních letech života dítě přijme obrovské množství informací a získá dispozice pro nové dovednosti. Toto vše ovlivňuje růstový hormon, který je produkován po více než dvou až třech hodinách spánku. Samozřejmě nočního spánku.
Nejlepší je to o půlnoci
Nejideálnější čas, kdy se růstový hormon v těle dítěte produkuje je kolem půlnoci. To znamená, že pokud má vaše dítě správně růst a vyvíjet se a to jak fyzicky, tak duševně, je třeba, aby šlo spát přibližně o deváté večer nejpozději. Pokud dítě kolem půlnoci nespí už aspoň dvě hodiny, produkce hormonu klesá. Hormon nemá dostatek času, aby plnil svou funkci. To může mít za následek problémy ještě v dětském věku, ale ve většině případů si to dítě odskáče skrze psychické potíže v dospělosti. Je dokázáno, že nedostatek spánku v dětském věku ovlivňuje inteligenci dítěte, snižuje aktivitu, případně naopak zvyšuje. Proto dnes po světě běhá tolik hyperaktivních dětí, které jsou nejen neklidné, ale v dospělosti mimořádně problémové osobnosti.
9 pravidel zlatého spánku
Dítě by nemělo spát na úkor matky a otce. To znamená, že dítě nejen že má vlastní postel a spí ve svém pokoji, ale ani neomezuje rodiče v jejich délce spánku. Naučte své dítě chodit spát ve stejnou dobu a vy si jděte lehnout také. Počáteční pokusy o vydírání jednoduše ignorujte.
Definujte čas usínání. Jde o to, abyste chodili v určitém režimu spát všichni, nejen děti. Pokud vaše ratolesti vidí, že i vy chodíte spát v určitou hodinu, snadněji přijmou fakt, že je to prostě přirozené.
Pokud vaše dítě spí i přes den a večer pak spát nemůže, nebojte se ho během denního spánku probudit a přinuťte ho vstát. Nedovolte mu během dne spát více, než je nutné, jinak ho obíráte o zdravý noční spánek, který je důležitější než denní.
Optimalizujte večerní jezení. Nedávejte dětem jíst těsně před spaním. Pokud jsou hladové, dopřejte jim jen kousek ovoce, nanejvýš malý jogurt.
Eliminujte rušné dny. Pokud má vaše dítě mnoho podnětů ve škole, či ve školce, doma ho nezatěžujte tak, abyste ho zcela vyčerpali. Tělo pak bývá pomýlené a to vede ke stavu, kdy extrémní únava nedovoluje vypnout mysl a přivodit spánek.
Čerstvý vzduch je mimořádně důležitý i během spánku. Nezapomínejte proto dětem před spaním vyvětrat a na noc snižujte v domě teplotu. Optimálních je 18 až 21 ° C a vlhkost z 50-70 %.
Koupání mnoho dětí vyčerpá a po večerní sprše lépe usnou. Zkuste je sprchovat vlažnou vodou. Nejen že jim dopřejete dávku otužování, ale je možné, že je unavíte ještě více, a po takové koupeli usnou rychleji a lépe.
Postel by měla být před spaním uklizená. Je to jedno ze základních pravidel, které nám podle psychologů dodává lepší spánek. Tvrdší matrace a prádlo z přírodních materiálů zaručí příjemné prostředí na spaní. Pokud je vaše dítě mladší než tři roky, klidně ho můžete nechat spát i bez polštáře.
Posledním pravidlem, které platí především pro nejmenší děti, jsou kvalitní pleny. Nepodceňujte je.